סגור
הועידה הכלכלית - יוסי רוזן
(סיני דודפור)

הוועידה הכלכלית הלאומית
"שוק האנרגיה והגז הטבעי הם הדלק לצמיחת המשק בישראל"

כך אמר יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה ולשעבר יו"ר בזן וכיל, בוועידה הכלכלית הלאומית. לדבריו: "רק אומרים שהגז הטבעי מזיק למדינה, שוכחים שאי אפשר לעשות כלום בלי אנרגיה, הדלק מאפשר לישראל לנצח במלחמות". הוא הוסיף כי "בישראל יש היום את מס הפחמן הגבוה ביותר ב-OECD"

בשיחה עם כתב כלכליסט עמיר קורץ בוועידה הכלכלית הלאומית, אמר יוסי רוזן יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה ולשעבר יו"ר בזן וכיל, שבמקום ששוק האנרגיה יהיה מנוע צמיחה אז הוא הפך לשק חבטות, אויב העם.
לפי רוזן, לא לוקחים בחשבון את מנוע הצמיחה של הגז הטבעי. "רק אומרים שהוא מזיק למדינה, שוכחים שאי אפשר לעשות כלום בלי אנרגיה, הדלק מאפשר לישראל לנצח במלחמות" אמר רוזן.


במענה לקורץ, ששאל את רוזן מה הן נקודות החוזקה והחולשה של התקציב שאושר, ענה רוזן שחוק ההסדרים יומרני ולא יעבור כמו שהוא, "אבל יש כאן ניסיון לעשות סדר בבלאגן שהיה כאן בשנים האחרונות".

2 צפייה בגלריה
יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה
יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה
יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה
(צילום: דרור סיתהכל)

לפי רוזן, הבעיה המרכזית בתחום האנרגיה כיום היא הרגולציה. רוזן תיאר כי חוק התקציב עושה סדר ודואג לכך שיהיה תיאום רגולציה כמו בעולם הגדול, הכולל תיאום בין משרדי ממשלה שונים וגופים שונים. "משום מה הרגולטורים בישראל רוצים לשלוט באמצעות הרגולציה אבל לא רוצים שיפקחו עליהם, רגולטורים לא אוהבים ששמים רגולטורים עליהם" אמר רוזן. עוד הוא אמר, כי המגזר העסקי לא מתנגד לרגולציה, אלא רק רוצה לדעת מה היא תהיה ומעוניין בתכנון לטווח ארוך.
"הגז הטבעי מהווה גאולה לניקוי האוויר וגם לתעשייה"
בכל הקשור לאנרגיות דלות פחמן, אמר רוזן כי ישראל לא נמצאת מאחור בהשוואה לעולם. "לפני עשור היה כאן מזוט ודלקים שלא קיימים כבר יותר. כל המפעלים המזהמים היו בבעלות המדינה ורק כאשר הם הופרטו המדינה דרשה שהם יהיו נקיים". עוד אמר רוזן, כי "הגז הטבעי מהווה את הגאולה לניקוי האוויר וגם גאולה לתעשייה, גם לייצור החשמל ואי אפשר להגיד שנשארנו מאחור".

2 צפייה בגלריה
הועידה הכלכלית הלאומית 2021 יוסי רוזן יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בשיחה עם עמיר קורץ
הועידה הכלכלית הלאומית 2021 יוסי רוזן יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בשיחה עם עמיר קורץ
יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בשיחה עם עמיר קורץ
(צילום: אוראל כהן)

במענה לשאלה על מסי פליטת פחמן, ענה רוזן ש"בישראל יש היום את מס הפחמן הגבוה ביותר בOECD". לפי רוזן, 75% ממחיר הדלק שהאזרחים משלמים בישראל זה מיסים. זה יהיה אבסורד להטיל מס נוסף – ומס כזה יוביל לעליית מחירי החשמל, המים והדלקים.
בקשר לתוכניות לטווח הארוך המדברות על צמצום הפליטות עד שנת 2050, ענה רוזן כי מדובר בתוכנית טובה ו"אנחנו צריכים לא להמציא את הגלגל, ברגע שיוצבו יעדים אז התעשייה תתאים את עצמה. המימן יהיה פתרון נקי יותר וטוב יותר מהמכונית החשמלית". עוד אמר רוזן כי "כל דבר שקיים על האדמה הזו מזהם, אז נפסיק לנשום?" מה שיש לעשות זה לשפר את המצב הקיים.
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה הוקם ב-1964. במכון חברות כל חברות האנרגיה, הכימיה והתשתית הגדולות במדינה.