סגור
רינת אשכנזי, כלכלנית ראשית, הפניקס בית השקעות
(צילום: סיני דוד, אוראל כהן)

כנס שוק ההון
הכלכלנית הראשית בהפניקס בית השקעות: "צריכים להיות צנועים במתן תחזיות"

רינת אשכנזי אמרה את הדברים בכנס שוק ההון של כלכליסט בשיתוף קסם קרנות והפניקס בית השקעות: "לא מדברים מספיק על מה שיעסיק אותנו בעשור הקרוב, צבירת החובות והנדיבות הממשלתית - בכלכלה אין ארוחות חינם"

"אנו עוסקים ביום יום בשוק ההון במה שמשפיע על הנכסים ועל ההחלטות שלנו- הריביות כמובן", כך אמרה היום רינת אשכנזי, הכלכלנית הראשית בהפניקס בית השקעות, בכנס שוק ההון של כלכליסט בשיתוף קסם קרנות והפניקס בית השקעות.
"במונחים של עולם התעופה, ראינו לאחרונה שהכלכלה לא בנחיתה קשה. זה דבר מדהים, האינפלציה היתה גבוהה, הריביות עלו, ובעצם הכלכלה לא נחלשה - בשנת 2023 היתה צמיחה בארה"ב וגם באירופה.
גם שוק המניות עולה ועולה, אנחנו מזיזים כל הזמן את השער ושואלים את עצמנו האם יש לנו כאן עולם חדש ולא מוכר, האם הריבית היא בעצם ריבית נכונה? יש ויכוחים רבים על סוגיית הריבית, גם מול הפד. כמה הפחתות ריבית נדרשות עכשיו? שלוש? ארבע? מה עלינו לעשות עם הכלכלה?".
עוד ציינה אשכנזי: "מה מגלם השוק? האם אנחנו לא מהמרים נגד הפד? או שאנו חושבים שמה שהיה הוא מה שיהיה או שאנו חושבים שהריביות ירדו. ברור לנו שהריבית של היום לא יכולה להישאר לאורך זמן ולכן אנו מאמינים שהריביות ירדו ויתייצבו סביב ארבעה אחוזים.
מעבר לכך, צריך להסתכל גם על מה חשבנו קודם ומה קרה בפועל - על "הטעויות" שהשוק עשה. ויש מרווח טעות עצום, הריביות גבוהות בהרבה ממה שחשבנו שיהיה - לא רק ריבית הבנק המרכזי אלא גם בתשואת האג"ח לעשר שנים".
לדבריה, בתחילת השנה הנוכחית, הבנקים הגדולים בוול סטריט הביעו דעות שונות לגבי הכיוון של התשואות. "סטיות התקן מאוד גדולות", אמרה אשכנזי, והוסיפה: " יש גם גורמים משפיעים כמו המזרח התיכון ושוק העבודה. בעצם, כפי ששמנו לב אנחנו צריכים להיות צנועים במתן תחזיות כי לעתים קרובות אנו טועים".
עוד הדגישה: "בל נשכח את הפיל בחדר, אנחנו לא מדברים מספיק על מה שיעסיק אותנו בעשור הקרוב: צבירת חובות, הקורונה, הנדיבות הממשלתית, כולם סייעו לכלכלה, למשקי הבית, ומה לעשות שבכלכלה יש חוק שאין ארוחות חינם. החובות הצטברו ועוד יצטברו. בעולם של ריביות נמוכות זה לא היה קריטי אבל עלינו לשאול האם נוכל להמשיך להתנהל בצורה שהיא מעט חסרת אחריות".
לסיכום הדגישה אשכנזי: "בסופו של דבר כדי לעמוד בנטל החוב, חשוב להשקיע בצמיחה ולהיות ממושמעים ולהסתכל קדימה אל היום שאחרי. לדעתי השווקים עדיין לא מספיק עוסקים בכך שאנו לקראת שנה של הפחתות ריבית ויש לשים דגש על צמיחה ועל המצב הפיסקאלי, עלינו לחשוב כל הזמן כיצד נחזור להתייצב בלי לפגוע בכלכלה".