סגור
כנס שוק ההון - חיים כצמן
(צילום: סיני דוד, אוראל כהן)

כנס שוק ההון
חיים כצמן: "אנחנו מתמקדים בערים מרכזיות - מתכוונים להוסיף מאות אלפי מטרים בשנה"

מנכ"ל ומייסד ג'י סיטי אמר את הדברים בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם: "הריבית היא לא הגורם המשפיע היחיד בנדל"ן, כל מקום עומד בפני עצמו - אי אפשר ללמוד מיוקנעם על ורשה"

גם בתקופה היותר מאתגרת של ג'י סיטי, חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל הקבוצה, לא חשש לגורלה. כך הבהיר בשיחה עם עורך מדור שוק ההון בכלכליסט ירדן רוז'נסקי, בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם.

השנתיים האחרונות היו מאתגרות עבור ג'י סיטי, היה שלב שחשבת שלא תצליח לנווט את הספינה החוצה?

"לא, אני לא עוסק בזה, ולא היה חשש".

התקופה האחרונה הייתה לא קלה עבור שוק הנדל"ן, בעיקר לאור עליות הריבית. מה אתה מעריך שיקרה בשוק הזה?

"2023 הייתה השנה שבה ניקו את העודפים שנוצרו בנדל"ן בסביבת ריבית אפסית. צריך גם לזכור שהריבית לא עלתה משום מקום, אלא בגלל עליית האינפלציה. לכן המדדים שאנחנו מסתכלים עליהם לא השתנו – לפחות בתחום התשואות. האינפלציה היא 2%-3% בשנה, כלומר שכר הדירה צריך לעלות בשיעור דומה בכל שנה בשביל לקבל תשואה דומה".

בסופו של דבר נדל"ן זו לו מקשה אחת. כשאתה מסתכל קדימה על השוק, איפה הזדמנויות?

"אם אתה קונה נכס כשההיצע נמוך והביקוש גבוה – שכר הדירה יעלה, לכן צריך להסתכל על מיקרו תנאי שטח ולבחון אותם. ככה שזה לא נגזרת של עולם הריבית, אלא כל מקום עומד בפני עצמו. אי אפשר ללמוד מיוקנעם על ורשה".

ועדיין, בסביבת הריבית הנוכחית יש אלטרנטיבה להשקעות, מה שמאפשר למשקיעים להיות בררנים יותר

"במקומות טובים, באמת לא תמצא מכירות. הנכסים שלנו נמצאים במקומות עם היצע נמוך וביקוש גבוה, ולכן הם נפגעו פחות. הריבית כאמור היא לא גורם על שמשפיע על הכל".

איך אתה רואה את התפתחות ענף הנדל"ן במובן רחב יותר?

"במדינה כמו ישראל, כשהאוכלוסייה גדלה בכמעט 2% בשנה, יהיה ביקוש לנדל"ן למגורים. בעולם, יש אמנם נטייה של דור מבוגר יותר ללכת לדירות יוקרה להשכרה - רואים את התופעה הזו בפלורידה - אבל באופן כללי במגורים, בשוק האמריקאי, יש ביקוש יחסית קשיח.
בשוק המשרדים התמונה שונה. השוק עוד סובל עוד מהשפעות הקורונה. בארה"ב למשל עובדי המדינה עדיין לא חזרו למשרים והם עובדים בבית. בשוק עם אבטלה נמוכה של 3.5%, הכוח אצל העובדים והמעסיקים לא מצליחים להחזיר את העובדים למשרדים. מיאמי היא חריגה בנוף הזה, ושם יש חזרה למשרדים".

בשנים האחרונות יש כוונה בג'י סיטי להיכנס לתחומים חדשים, למה אפשר לצפות?

"אנחנו מתמקדים בנדל"ן בערים מרכזיות. גם בישראל, עיקר ההשקעה שלנו היא בין ראשון לציון לכפר סבא. בפולין עיקר ההשקעה שלנו בוורשה. בסופו של דבר, האורבניזציה היא אחד התהליכים המרכזיים, גם היום, גם במאות השנים האחרונות, והוא ימשיך להיות כזה. לכן אנחנו שם. כלומר, תראה את ג'י סיטי עושה הרבה יותר. ואנחנו מתכוונים להוסיף מאות אלפי מטרים בשנה".