סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
משרדי בוקינג Booking אמסטרדם
משרדי בוקינג באמסטרדם (צילום: אי אף פי)

האיחוד האירופי חוסם את רכישת ETraveli השבדית על ידי בוקינג

אחרי שאושרה ללא תנאי על ידי הרגולטורים בארה"ב ובריטניה ביקשה חברת הזמנת המלונות בוקינג מהנציבות אישור להשלים רכישת ETraveli השבדית תמורת 1.7 מיליארד דולר. הנציבות טענה כי מסוכן מאוד לראות את העמדה הדומיננטית של בוקינג מתגברת. בבוקינג מתכוננים לערער על ההחלטה

נציבות האיחוד האירופי פועלת למנוע עסקת רכישה נוספת על ידי חברה טכנולוגית אמריקאית. אחרי שאושרה ללא כל תנאי על ידי הרגולטורים בארצות הברית ובבריטניה ביקשה חברת הזמנת המלונות בוקינג מהנציבות אישור להשלים את רכישת ETraveli השבדית תמורת 1.7 מיליארד דולר. כעת בבוקינג הודיעו כי הם מתכוננים לערער על הווטו שהטילה הנציבות לחסום את העסקה. "החלטת הנציבות האירופית לא רק חורגת מהחוק והתקדים המוסדר, אלא מונעת מהצרכנים אפשרויות שמגיעות להם", אמר מנכ"ל בוקינג הולדינגס גלן פוגל.
בוקינג הולדינגס, שמחזיקה בין היתר בבוקינג.קום, הודיעה בשלהי 2021 על רכישת Etraveli, סוכנות נסיעות שעיקרה בהזמנת טיסות והיא השנייה בהיקפה באירופה. החברה השבדית נמצאת בבעלות חברת הפרייבט אקווטי CVC. המותגים של בוקינגס כוללים את Booking.com Rentalcars, Priceline ו-Agoda.
ראש ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי, דידייה ריינדרס (Reynders), אמר במסיבת עיתונאים ששוק הנסיעות הופך לדיגיטלי יותר, במיוחד שוק סוכנויות הנסיעות המקוונות (OTA). "השילוב של השפעות רשת ואינרציה צרכנית פירושו שצרכנים רבים מקבלים מידע על זמינות החדרים והמחירים רק מ-OTAs, לרוב רק מבוקינג", אמר ריינדרס במסיבת עיתונאים. לפי הנציבות בוקינג מחזיקה בנתח של 60% מהזמנות OAT בעשור האחרון ומטפלת בעסקאות בשווי 100 מיליארד דולר בשנה. לאור מעמדה הדומיננטי גם כך, מסרו בנציבות, "מסוכן מאוד לראות עמדה דומיננטית כזו מתגברת".
הנציבות פנתה לכ-15 אלף בתי מלון כדי לקבל משוב על העסקה ולטענתה רבים חששו כי היא תחזק את מעמדה של בוקינג בשוק האזורי, תפחית את התחרות ותקפיץ מחירים מעלה. "איסורים הם נדירים, וההחלטה של היום היא למעשה המיזוג הראשון שנחסם השנה", הוסיף ריינדרס.
כתגובה לחששות אלו בוקינג הציעה שתציג ללקוחות הצעות למלונות אחרי רכישת כרטיסי טיסה מאתרים מתחרים. הנציבות מסרה כי ההצעות של בוקינג לא נותנות מענה מספק לחששות. "ההחלטה שלנו לחסום את המיזוג פירושה שהמלונות והמטיילים באירופה לא יהיו מוגבלים יותר באפשרויות הזמינות להציע את שירותיהם ולהזמין את הטיולים שלהם. זה גם אומר שהדחף למחירים תחרותיים וחדשנות יישמר בחלק החשוב הזה של תעשיית הנסיעות", אמר ריינדרס. "החברה מאמינה שהנציבות טועה הן בעובדות המקרה והן בחוק החל על עסקה זו, אשר אושרה ללא תנאי על ידי מספר רשויות תחרות", נכתב על ידי בוקינג הולדינגס בהודעה, "בוקניגס מתחרטת מאוד על חוסר ההתכנסות של הנציבות האירופית עם גורמים בינלאומיים גדולים אחרים בעסקה התומכת התחרותית הזו".