סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
נהגים של אמזון
נהגים של אמזון (צילום: David Paul Morris/Bloomberg/Getty Images/File)

מאבק מקצועי נוסף באמזון: 15 אלף נהגים הגישו תביעת בוררות

לטענת הנהגים בשירות אמזון פלקס, ענקית המסחר סיווגה אותם כקבלנים עצמאים במקום כעובדים שזכאים לשכר מינימום והטבות על שעות נוספות; כן תובעים החזרי הוצאות דלק ושיחות טלפון

יותר מ-15 אלף נהגי קבלן של אמזון הגישו אתמול (ג') תביעת בוררות נגד ענקית המסחר בטענה שהחברה סיווגה אותם כקבלנים עצמאים במקום כעובדים שזכאים לשכר מינימום והטבות על שעות נוספות. כך מדווח אתר CNN. מדובר במאבק מקצועי נוסף בשורות אמזון שעולה לכותרות בשנים האחרונות, כמו מאבק המחסנאים שלה לשיפור תנאי עבודתם.
מיליוני אמריקנים לוקחים חלק ב"כלכלת החלטורה", ועובדים כעצמאים עבור אפליקציות משלוחים ותעבורה כמו ליפט, אובר ואינסטכארט. אך ככל שעבודות מסוג זה הפכו ליותר פופולריות, רבים מאותם עובדים הם כעת למעשה מועסקים, ולא רק קבלנים, ולכן מגיעות להם הטבות והגנה.
הבדלי ההגדרה והתנאים של עובד קבלן לעומת שכיר, לדוגמה, נדונים בחוקים כמו Prop 22 של מדינת קליפורניה, שמאפשרת להתייחס לנהגי שיתוף נסיעות ומשלוחים כקבלנים עצמאים עם כמה הטבות נוספות, כולל הבטחת שכר מינימום.
שירות אמזון פלקס (Amazon Flex), שהושק ב-2015, מאפשר לקבלנים עצמאים להפיץ חבילות של אמזון. נהגי פלקס מספקים משלוחי מזון טרי מטעם אמזון, או משלוחים באותו יום, ממרכזי השינוע של החברה. כיוון שהנהגים הוגדרו כקבלנים עצמאים, הם תבעו פיצוי על שכר שלא שולם ושעות נוספות, וכן החזרי הוצאות על תשלומים כמו דלק ושימוש בטלפון.
נהגים מקליפורניה, מסצ'וסטס ואילינוי הגישו את התביעות כיוון שהחוקים העוסקים בסיווג שגוי של עובדים "ברורים מאוד" במדינות האלה, כך אמר עורך הדין סטיבן טינדל ל-CNN. שלוש המדינות האלה מאפשרות לעובדים להגיש תביעות להחזרי הוצאות ממעסיקיהם, לדבריו.
אמזון פלקס מסרה בתגובה שהיא "נותנת לאנשים את ההזדמנות לקבוע את לוח הזמנים שלהם ולהיות הבוס של עצמם, בזמן שהם מרוויחים שכר תחרותי. אנו שומעים מרוב שותפינו שהם נהנים מהגמישות של התוכנית, ואנו גאים בעבודה שהם עושים למען לקוחותינו מדי יום". על פי אתר אמזון, רוב הנהגים העובדים עבורה מרוויחים 18-25 דולר לשעה.