סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
טיקטוק TikTok
המלצה להגיש תביעה אזרחית נגד טיקטוק (צילום: גטי)

האם טיקטוק עוברת על חוק הגנת פרטיות ילדים ברשת?

נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב ממליצה למחלקת המשפטים להגיש תביעה אזרחית נגד טיקטוק, בעקבות הפרות חדשות של החוק. טיקטוק: מדובר בטענות שקשורות לאירועי עבר או שכבר טופלו"

נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב (FTC) ממליצה למחלקת המשפטים להגיש תביעה אזרחית נגד טיקטוק, בעקבות חקירה שהעלתה שהפלטפורמה עוברת על חוק שנועד להגן על פרטיות ילדים ברשת – כך לפי הודעה שפרסמה הנציבות אתמול (ג').
ב-2019 טיקטוק, שאז עוד פעלה תחת המותג musical.ly, הגיעה להסדר טיעון עם ה-FTC סביב טענות שלפיהן אספה מידע אישי של ילדים בניגוד לחוק הגנת פרטיות ילדים ברשת (COPPA). זאת, לאחר שטיקטוק היתה מודעת לכך שילדים משתמשים באפליקציה, אך לא הגבילה את השימוש או ביקשה את הסכמת ההורים לפני שאספה מידע אישי עליהם. במסגרת ההסדר הסכימה טיקטוק לשלם קנס של 5.7 מיליון דולר ולעמוד בדרישות מסוימות דוגמת שמירת עותקים של כל תלונות הצרכנים לתקופה של חמש שנים לפחות.
בתקופה האחרונה חקרה ה-FTC את עמידת טיקטוק בתנאי ההסדר בן חמש השנים, וזיהתה הפרות חדשות של החוק, שאת טיבן לא פירטה. הנציבות הפנתה את הממצאים למחלקת המשפטים, שממונה על אכיפת COPPA. זו צפויה להכריע בתוך 45 ימים האם להגיש תביעה נגד טיקטוק.
לרוב, ההפניה למחלקת המשפטים מתבצעת בחשאי, אך לדברי ה-FTC הוחלט להודיע על כך פומבית מכיוון שיש כאן "עניין לציבור". "אנחנו מצפים להמשיך שיתוף הפעולה שלנו עם מחלקת המשפטים בנושא זה ובנושאים אחרים, בשעה שאנחנו מקדמים את המטרה המשותפת של הגנה על הציבור האמריקאי ואכיפת החוק ללא מורא או משוא פנים", נמסר בהודעת הנציבות.
מטיקטוק נמסר בתגובה לוול סטריט ג'ורנל שמזה יותר משנה עובדת החברה עם ה-FTC במטרה למצוא מענה לחששות הנציבות. "אנחנו חולקים עמוקות על טענות ה-FTC, שרבות מהן קשורות לאירועי עבר ולנוהגים שאינם נכונים עובדתית או שכבר טופלו. אנחנו גאים ומחויבים עמוקות לעבודה שעשינו בהגנה על ילדים ונמשיך לעדכן ולשפר את המוצר שלנו", נמסר.
מחלקת המשפטים סירבה להתייחס להמלצת ה-FTC: "בהתאם לגישה המקובלת שלנו, מחלקת המשפטים התייעצה עם ה-FTC טרם ההמלצה ותמשיך לעשות זאת בעודה שוקלת את הטענות".