סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
רשתות חברתיות רשת חברתית טוויטר טיקטוק אינסטגרם פייסבוק סנאפצ'ט ווטסאפ
רשתות חברתיות (צילום: גטי )

מיקרוסופט ואפל ישתפו מידע? ענקיות הטכנולוגיה נדרשות לעמוד בכללים חדשים באירופה

לפי חוק השווקים הדיגיטליים החדש של האיחוד האירופי, שש חברות טכנולוגיה יידרשו בין היתר לפתוח את השירותים שלהן בפני אפליקציות יריבות. החוק נועד להגדיל את התחרות ביבשת, ואולם החברות צפויות לנקוט נגדו הליכים משפטיים

חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם יצטרכו לשנות חלק מהשירותים שלהן ואת האופן בו הן עושות עסקים וזאת כדי לעמוד בחוק הדיגיטל החדש של האיחוד האירופי, כך לפי דיווח בפייננשל טיימס.
לפי חוק השווקים הדיגיטליים החדש, שש חברות, בהן מיקרוסופט וטיקטוק, יידרשו לשתף מידע עם המתחרים, ולהפוך את השירותים לפתוחים בפני אפליקציות יריבות, כך לדברי שני אנשים המעורים בנושא. השירותים שיושפעו מהחוק החדש כוללים לפי המקורבים את המרקט פלייס של אמזון, חנות האפליקציות של אפל, אפליקציות ווטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק של מטא ומנוע החיפוש ויוטיוב של גוגל.
החוק נועד להגביר את התחרות בסקטור הטכנולוגי באירופה, ולפיו שירותים עם הכנסה שנתית של יותר מ-7.5 מיליארד יורו, שווי שוק של מעל 75 מיליארד יורו ויותר מ-45 מיליון משתמשים פעילים חודשיים, יוגדרו כ"שומרי סף" ועליהם יחולו ההגבלות.
לפי המקורבים, בנציבות האירופית כבר מתכוננים לצעדים המשפטיים אותם ינקטו קרוב לוודאי החברות. כך למשל, אמזון וחנות האופנה המקוונת זלנדו הגישו תביעה נגד האיחוד בנוגע להגבלות הנובעות מחוק השירותים הדיגיטליים (DSA), העוסק בהידוק הפיקוח על שיח שנאה, מידע שגוי ומכירת מוצרים מזויפים בפלטפורמות הדיגיטליות הגדולות. כמו כן, מיקרוסופט ואפל כבר הביעו התנגדות לסיווגם של מנוע החיפוש בינג ואיימסנג'ר כשומרי סף, בטענה שהם לא מספיק גדולים להיכלל תחת ההגדרה.
הפרטים על השירותים המושפעים מהחוקים החדשים מתפרסמים בעוד מרגרט וסטגר, לשעבר נציבת התחרות באיחוד, הפכה רשמית למועמדת לתפקיד נשיאת בנק ההשקעות האירופי . היא הוחלפה על ידי הנציב הבלגי דידייה ריינדרס. עוד לפני פרישתה הספיקה וסטגר לאיים השנה לפרק את גוגל.