סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
פורום היוניקורנס אהרון מנקובסקי
אהרון מנקובסקי, שותף בקרן פיטנגו המשקיעה בריסקיפייד. "אי אפשר להשאיר את הכסף בארץ במצב הזה" (צילום: אוראל כהן)

אהרון מנקובסקי: "יש כבר פגיעה בלתי הפיכה בהייטק"

מנקובסקי, שותף בקרן פיטנגו שנמנית על בעלי המניות בריסקיפייד ודירקטור מטעמה, התייחס להחלטה של חברת הפינטק להוציא חצי מיליארד דולר מישראל: "תפקיד ההנהלה הוא לצמצם סיכונים, וזה מה שעשינו - כמו בפלישה הרוסית לאוקראינה". לדבריו, "המשקיעים בחו"ל לא מטומטמים, והדו"ח של מודי'ס אתמול הוא בכלל אגרוף בפנים"


״ההחלטה של הנהלת ריסקיפייד היא מאוד מושכלת ולא מדובר בהתרסה נגד מישהו״, כך אומר בראיון ל"כלכליסט" אהרון מנקובסקי, שותף בקרן הון הסיכון פיטנגו שנמנית על בעלי המניות בריסקיפייד. מנקובסקי הוא חבר דירקטוריון בחברת הפינטק שהודיעה הבוקר לעובדים על הוצאת חצי מיליארד דולר מישראל. דירקטוריון ריסקיפייד הצביע פה אחת על ההחלטה לגבי המזומן וכן בעניין הרחבת מרכז הפיתוח של החברה בליסבון, כולל רילוקיישן של חלק מהעובדים מישראל לפורטוגל.
״לכל חברה יש בעיה לפעול בתנאי חוסר ודאות", אומר מנקובסקי. "תפקיד ההנהלה הוא לצמצם סיכונים כמה שאפשר וזה מה שעשינו. זה בדיוק כמו שקרה בפלישה הרוסית לאוקראינה כאשר חברות שהיו להן עובדים שם פתחו חדרי מלחמה. ריסקיפייד היא לא הראשונה ולא האחרונה״.
אתה חושב שהנזק לתעשיית ההייטק המקומית עוד הפיך?
מנקובסקי: ״יש כבר פגיעה בלתי הפיכה, אנחנו מככבים בעמוד הראשי בכל העיתונות בעולם. העולם רואה את הוויכוח פה. אין ספק שאם המהפכה עוברת יהיה נזק בלתי הפיך לכלכלת ישראל. הנזק והחשש הוא ממעבר האנשים לחו"ל. ריסקיפייד רואים את העובדים שלהם ולא רוצים שילכו לעבוד בחברות אחרות בארה"ב. מאוד קל להעביר את הפיתוח לליסבון״.
״העניין הוא שעד היום תמיד הייתה התנהגות נורמלית, ואפשר היה לעבוד עם כל ממשלה, אבל עכשיו הכל הפך בלתי צפוי. כחברה אחראית אתה לא יכול להשאיר את הכסף בארץ במצב הזה. הם לא עוצרים״.
מה אתה אומר למי שטוען שהמשקיעים הזרים לא באמת מוטרדים מההפיכה עצמה אלא מהתגובות הפנימיות בישראל?
״המשקיעים בחו"ל לא מטומטמים, צריך לתת להם קרדיט. כל העולם שהתנגד, כל מי ששלח מכתבים - הם לא מישראל. הדו"ח של מודי'ס אתמול הוא בכלל אגרוף בפנים״.