סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

רוסיה: נחסום את אינסטגרם בעקבות האור הירוק לפרסום פוסטים אלימים נגדנו בפייסבוק

מטא אישרה לפרסם בפייסבוק פוסטים הקוראים למותו של פוטין ולנקיטת אלימות נגד "הפולשים הרוסים" באוקראינה. בתגובה הודיעה רוסיה שתחסום את אינסטגרם והגדירה את מטא כ"ארגון קיצוני שפעילותו תיאסר בשטחה של רוסיה"

רוסיה הודיעה היום (ו') כי תחסום את הפעילות של אינסטגרם במדינה - זאת לאחר שחברת האם של הרשת החברתית מטא (Met) הסכימה לאפשר פרסום של פוסטים הקוראים למותו של ולדימיר פוטין ושל פוסטים הקוראים לנקיטת אלימות נגד חיילים רוסים המעורבים בפלישה לאוקראינה.
במשרד התובע הכללי של רוסיה דרשו היום לחסום את הגישה לאינסטגרם, לאחר הדיווחים בתקשורת על החלטת מטא לשנות את מדיניותה בדבר פרסום דברי שטנה הקשורים למלחמה.
משרד התובע הכללי של רוסיה מסר בהצהרה לתקשורת כי מעתה יגדיר את מטא כ"ארגון קיצוני ופעילות החברה תיאסר בשטחה של רוסיה". הסיבה, לטענת הרוסים, היא שהפלטפורמה שימשה, בין היתר, להסתה ל"התפרעויות המוניות המלוות באלימות". כמה מושלים ברוסיה מחקו בתגובה להודעה את חשבונות האינסטגרם הפרטיים שלהם, דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RIA Novosti.
1 צפייה בגלריה
הפגנה בקוריאה נגד רוסיה ופוטין בעקבות הפלישה ל אוקראינה
הפגנה בקוריאה נגד רוסיה ופוטין בעקבות הפלישה ל אוקראינה
הפגנה בקוריאה נגד רוסיה ופוטין בעקבות הפלישה לאוקראינה
(רויטרס)
מטא היא גם חברת האם של פייסבוק, שממשלת רוסיה חסמה את הגישה אליה בשבוע שעבר, ושל ווטסאפ, אחד מיישומי ההודעות הפופולריים ביותר ברוסיה. עדיין לא ברור אם גם וואטסאפ תפוך למוקד של הרגולטורים הרוסיים.
העימות בין הממשל הרוסי ומטא יגביל עוד יותר את הגישה של רוב האזרחים ברוסיה למידע חיצוני על המלחמה, ויגדיל את השפעת התקשורת הממלכתית. פוטין חתם בשבוע שעבר על חקיקה חדשה שמאיימת על רוסים שהואשמו בשיתוף "מידע מזויף" על המלחמה במאסר של עד 15 שנים.
ההחלטה של מטא לאפשר פרסום של שיח אלים נגד הפעילות הרוסית באוקראינה הוא חלק מגל יוצא דופן של תאגידים שמבקשים למחות כנגד פלישת רוסיה לאוקראינה. בשבוע האחרון הודיעו מאות חברות על החלטתן להפסיק את פעילותן בשוק הרוסי. הפלישה הרוסית לאוקראינה הובילה לאלפי הרוגים ויצרה משבר פליטים באירופה עם יותר מ-2 מיליון בני אדם שנמלטו מאוקראינה לאחר שבועיים בלבד של מלחמה.
"כתוצאה מהפלישה הרוסית לאוקראינה, החלטנו לאפשר באופן זמני צורות של ביטוי פוליטי שבדרך כלל היו מפרות את הכללים שלנו, כמו 'מוות לפולשים הרוסים'. עדיין לא נאפשר קריאות לאלימות נגד אזרחים רוסים", אמר דובר מטא בהצהרה שמסר לתקשורת, לפי רויטרס.
בין היתר, ציינה מטא כי תאפשר באופן זמני דברי שטנה "המכוונים לחיילים רוסים, למעט שבויי מלחמה או ביטויים שמכוונים לרוסים שבהם ברור שההקשר הוא הפלישה הרוסית לאוקראינה, למשל תוכן המזכיר את הפלישה, הגנה עצמית וכו'".