סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
טסלה מפעל קליפורניה
טסלה מפעל קליפורניה (צילום: גטי)

טסלה עוקבת אחר עובדים שלא הגיעו למשרד - ושולחת להם אזהרה חמורה

אלון מאסק מקשיח את הפיקוח על עובדיו, שנדרשו לשוב למשרדים בתום תקופת סגרי הקורונה. עובדים שלא הגיעו למשרד מקבלים מייל עם בקשה להסברים ודרישה מהם לתת על כך דין וחשבון למנהליהם הישירים. זאת בניגוד לגישה הכללית לנושא בשוק העבודה בארצות הברית

נראה שאלון מאסק היה רציני כשאמר שעבודה מהבית אינה אופציה יותר עבור עובדי טסלה, כיוון שהאחרונים מגלים לאחרונה שתנועותיהם נמצאות במעקב פעיל מצד החברה. על פי הודעה פנימית של החברה, עובדים שלא מגיעים למשרד מתחילים לקבל מיילים אוטומטיים מהחברה, שמוכיחים אותם על היעדרותם.
החברה של מאסק היא אחד מארגוני ההייטק היחידים שיצאו באופן גורף נגד העבודה מרחוק, בעוד אחרים כמו טוויטר, Airbnb ורדיט הכירו בכך שגמישות יכולה להיות גם מתגמלת עבור העובדים וגם להעלות את היצרנות.
זה לא סוד שמאסק אינו אוהד גדול של העבודה מרחוק. בחודש שעבר הוא שלח מייל לכל עובדי טסלה בו הודיע להם שאו שהם בדרכם חזרה למשרד או שהם בדרכם החוצה מהחברה. כעת נראה שהחברה מתעדת באופן פעיל את העובדים שאינם מגיעים לעבודה במשרדי טסלה, כשעל פי המייל שהתקבל על ידי עובד של החברה, אותו שיתף עם העיתון "טלגרף", העובדים שאינם יושבים אל שולחנם במשרד מקבלים מייל שמודיע להם שהיעדרותם נרשמה ושהם צריכים להסביר את היעדרותם למנהליהם.
אולם ייתכן מאוד שמאסק טועה בקשר לעבודה מרחוק. המעבר לעבודה היברידית אולי קרה בבת אחת, אך אין-ספור מחקרים מראים שהעובדים התאימו את עצמם לכך במהירות - והם מרוצים יותר מאי פעם וגם יצרניים יותר. ביטול הנסיעה לעבודה שיפר את איזון החיים והעבודה עבור רבים, ועזר להם לחוש פחות סחוטים ויותר מונעים.
המעבר גם הפך לקל הרבה יותר הודות לשכיחותן של מערכות ועידת וידאו ו-VoIP, ולעובדה שחלק גדול מהעבודה מבוצע אונליין. בנוסף, על פי מחקרים שנערכו בתחום, מסתמן כי 25% מהעובדים בארצות הברית ובקנדה יעבדו מרחוק עד סוף השנה הנוכחית.