סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
גדי מזור מנכ"ל BioCatch
גדי מזור, מנכ"ל BioCatch (באדיבות BioCatch)

בלעדי
בעקבות עסקה שנחתמה יום לפני המלחמה: BioCatch הפכה ליוניקורן

לכלכליסט נודע כי החברה ,שפיתחה תוכנה לזיהוי ומניעת הונאות בנקאיות והלבנות הון, השלימה עסקת סקנדרי של כ-70 מיליון דולר עם קרן Sapphire - לפי שווי של יותר ממיליארד דולר

חברת BioCatch, שפיתחה תוכנה לזיהוי ומניעת הונאות בנקאיות והלבנות הון, הפכה ליוניקורן יום לפני פרוץ המלחמה, כך נודע ל"כלכליסט".
החברה השלימה עסקת סקנדרי של כ-70 מיליון דולר עם קרן Sapphire לפי שווי של יותר ממיליארד דולר. מדובר בעסקת סקנדרי גדולה שנייה בחברה מתחילת 2023 לאחר שבמאי האחרון קרן ההשקעות פרמירה הפכה לבעלת המניות השלישית בגודלה לאחר שרכשה מבעלי מניות קיימים חבילה בשווי של 40 מיליון דולר. על פי הערכות העסקה עם פרמירה נעשתה לפי שווי של קרוב למיליארד דולר.
בעלת המניות הגדולה בביוקאץ' היום היא קרן ההשקעות ביין קפיטל, שהובילה ב-2020 את הגיוס האחרון לתוך החברה של 145 מיליון דולר. בעלי מניות נוספים הם זרועות ההשקעה של הבנקים הגדולים בעולם כגון HSBC CITI, ברקליס וגם זרוע ההשקעות של אמריקן אקספרס.
עד היום גייסה ביוקאץ' 253 מיליון דולר, כאשר התמורה משני הגיוסים האחרונים לא נכנסה לקופתה, אלא למשקיעים המוקדמים בחברה שכבר מחפשים אקזיט. ביוקאץ' היא חברה ותיקה שהוקמה ב-2011 על ידי אבי תורג'מן ובני רוזנבאום ז"ל. החברה מנוהלת היום על ידי גדי מזור ומעסיקה 280 עובדים, מחציתם בישראל.
עסקת הסקנדרי והקפיצה בשווי מגיעים לאחר צמיחה מואצת בביוקאץ' שאף הביאה אותה לקצב הכנסות (ARR) של 100 מיליון דולר בשנה בחודש האחרון והעבירה אותה לרווחיות ותזרים מזומנים חיובי. נתונים אלה משקפים קצב צמיחה של 51% בהכנסות שמגיעות מ-152 בנקים ומוסדות פיננסיים שנמנים על לקוחותיה.
ברשימת הלקוחות של ביוקאץ' 28 מתוך 100 הבנקים הגלובליים הגדולים בעולם. את הקרקע הפורייה לצמיחת החברה מייצרים ריבוי ההונאות הפיננסיות מצד אחד, שהיקפן עלה עוד יותר מאז הקורונה שהרחיבה את השימוש בערוצים הדיגיטליים ומצד שני הרגולציה בעולם. הלך הרוח הרגולטורי היום הוא שהבנקים והמוסדות הפיננסיים מחוייבים להשיב כספים שנגנבו ללקוחות בכל תרחיש, כך שהמוטיבציה למנוע הונאות גבוהה יותר.
ביוקאץ' הוקמה כחברת זיהוי הונאות פיננסיות על בסיס התנהגות חריגה שנועדה לוודא כי רק בעלי החשבון עצמם מתחברים מרחוק. המאפיינים שבנתה החברה הישראלית הם למשל צורת החזקת העכבר בהתחברות לחשבון הבנק ממחשב או צורת אחזקת הסמארטפון בהתחברות באפליקציה, מהירות הקלדת הסיסמא ואופן הקלדתה. עם זאת, בשנתיים האחרונות תחום ההונאות הפיננסיות "שינה את אופיו" ורובן נעשות על ידי המשתמש עצמו, אך בכפייה. מדובר לעתים קרובות באנשים מבוגרים שמקבלים שיחת טלפון ממתחזים שמשכנעים אותם לבצע פעולות בחשבון הבנק. עבור מקרים כאלה ביוקאץ' מצאה 300 סממנים שונים שמעידים על הונאה כגון איתותים של הכתבה או היסוס, וזה הפך לשוק הצומח ביותר שלה.
לאחרונה מרחיבה ביוקאץ' את נוכחותה בתחום שהפך לאקוטי יותר בחודש האחרון והוא זיהוי חשבונות שמשמשים להלבנת כספים ומימון טרור. בביוקאץ' זיהו כי בחשבונות כאל קיימים מאפיינים ייחודיים שבולטים לאורך זמן והיום לפי החברה היא יודעת לזהות ב-98% מהמקרים בהם החשבון לא מופעל על ידי משתמש רגיל, אלא מהווה חלק מרשת הלבנת כספים. ב-70% מהמקרים המערכת של ביוקאץ' מזהה חשבונות מהסוג הזה עוד לפני שכסף ראשון עובר בחשבון. שוק זה מהווה בינתיים רק כ-10% מהכנסות החברה, אך ההערכה היא כי המלחמה בחמאס תגרום לעלייה במודעות לחשיבות עצירת מימון ארגוני טרור.