סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
דיווח: קוואלקום ומיקרוסופט חתמו על הסכם בלעדיות סודי

לפי הדיווח, בהסכם נקבע שגרסת ARM של ווינדוס יכלה לרוץ רק על פלטפורמות או מחשבים המבוססים על מעבדי סנאפדרגון של קוואלקום; ההסכם צפוי לפקוע בקרוב - דבר שעשוי לטלטל את שוק המחשבים והשבבים

קוואלקום ומיקרוסופט היו קשורות בהסכם בלעדיות סודי, כך על פי חשיפה של אתר המפתחים XDA. בהסכם נקבע שגרסת ARM של ווינדוס יכלה לרוץ רק על פלטפורמות או מחשבים המבוססים על מעבדי סנאפדרגון של קוואלקום. הסיבה לכך היא שהאחרונה היתה מעורבת מאוד בפיתוח גרסת ARM של מערכת ההפעלה. אולם על פי אותו דיווח, הסכם זה צפוי לפקוע בקרוב, והדבר עשוי לעורר לא מעט שינויים בשוק המחשבים, ואפילו לאיים על אינטל ו-AMD ישירות.

על פי ההערכות, אנבידיה, מדיה-טק וגם סמסונג ממתינות ליום בו יוכלו להציע ליצרני המחשבים מעבדי ARM לווינדוס. השלב הזה נראה קרוב מאי פעם, ויכול להביא לשינוי פרדיגמה בשוק ה-PC. המשמעות של המהלך הוא איום על השליטה של אינטל בשוק מעבדי המחשבים האישיים. הפעלת ווינדוס 11 על מעבדי ARM גם תסייע לאפל, שכן מחשבי המק שלה יוכלו להפעיל את ווינדוס גם על שבבי ה-M1 שלה, מה שיגדיל את העניין של אלה שנמנעו מלרכוש אותם מחשש לחוסר האפשרות להפעיל את ווינדוס עליהם.
מעבדי ARM מציעים אלטרנטיבה זולה למעבדיה של אינטל. עד כה הם לא היו מסוגלים להתמודד עם היכולות של מעבדי X86 הוותיקים של אינטל, אך מעבד ה-M1 של אפל הוכיח שזה כבר לא המצב. לפי כל הבדיקות שנעשו - הוא הציג ביצועים עדיפים ואף מובילים בחלק מתסריטי השימוש על חלק ניכר ממעבדיה של אינטל. כעת עם התמיכה של מיקרוסופט, שהפכה אדישה לפלטפורמה עליה רצה ווינדוס, יצרניות מעבדי ARM יוכלו להרחיב את שוק הלקוחות שלהן ליצרניות ה-PC.

1 צפייה בגלריה
קוואלקום שבב שבבים מעבדים
קוואלקום שבב שבבים מעבדים
מעבד של קוואלקום
(גטי)
אינטל ומיקרוסופט מנהלות שותפות ארוכת שנים - שאף זכתה לכינוי WinTel. אך גם קוואלקום היתה קרובה לרדמונד, כאשר עשתה שימוש כמעט בלעדי במעבדי סנאפדרגון במכשירי המובייל שלה. כעת, אחרי שסמסונג חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם AMD עבור פלטפורמת אקסינוס שלה - היא כנראה תשיק לפטופ ווינדוס מבוסס ARM כבר בשנה הקרובה. זאת ועוד, ישנו גם דיווח על כך שיצרנים נוספים מתכננים לשלב מעבדי ARM במחשבים שלהם ורק מחכים להזדמנות.
בינתיים לא ברור מתי ההסכם אמור לפקוע, אך מה שבטוח זה שברגע שזה יקרה, לאינטל יהיו צרות נוספות להתמודד עמן, וזה עשוי להשפיע על בריאותה העסקית.