סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
הייטק היי-טק היי טק השקעות גיוס הון הנפקה אקזיט כסף דולרים מחשב מחשבים
סטארט-אפים בתחום ה-AI בארה"ב גייסו השקעות בסך 27.1 מיליארד דולר (צילום: shutterstock)

פריחת ה-AI: מחצית מההשקעות בסטארט-אפים בארה"ב - בתחום הבינה המלאכותית

לפי נתונים שפורסמו בניו יורק טיימס, סטארט-אפים בתחום ה-AI בארה"ב גייסו ברבעון השני השקעות בסך 27.1 מיליארד דולר. בין ההשקעות הבולטות ניתן למנות את xAI של אלון מאסק, שגייסה 6 מיליארד דולר לפי שווי של 24 מיליארד דולר; CoreWeave, שגייסה 1.1 מיליארד דולר לפי 19 מיליארד דולר ו-Scale AI, שגייסה מיליארד דולר לפי שווי 13.8 מיליארד דולר

אכזבה מבינה מלאכותית (AI)? לא בקרב המשקיעים. ברבעון השני של השנה, סטארט-אפים בתחום ה-AI בארה"ב גייסו השקעות בסכום כולל של 27.1 מיליארד דולר – כמעט מחצית מכלל ההשקעות בסטארט-אפים באותה תקופה; כך לפי נתונים של חברת PitchBook.
לפי הנתונים, שפורסמו בניו יורק טיימס, פריחת ה-AI תרמה לזינוק של 57% בהיקף ההשקעות בסטארט-אפים לעומת הרבעון המקביל. אלו הגיעו ל-56 מיליארד דולר – שיא של שנתיים. בין ההשקעות הבולטות ברבעון השני ניתן למנות את xAI של אלון מאסק, שגייסה 6 מיליארד דולר לפי שווי של 24 מיליארד דולר; CoreWeave, שמפתחת שירותי מחשוב בענן לחברות AI וגייסה 1.1 מיליארד דולר לפי שווי של 19 מיליארד דולר; ו-Scale AI, שמספקת דאטה לחברות בינה מלאכותית וגייסה מיליארד דולר לפי שווי של 13.8 מיליארד דולר.
הזינוק והיקף ההשקעה המתמשכים עומדים בניגוד לתחזיות של כמה משקיעים ומומחים, שכעת משנים את עמדתם. בשנה שעברה העריך משקיע ההון סיכון טום לוברו מ-IVP שצפוי "אירוע הכחדה המוני" של סטארט-אפים, ודחק בהם לקצץ בעלויות. עתה, הוא סבור, צריכות חברות, בעיקר בתחום ה-AI, להאיץ משמעותית את הצמיחה. "רכבת ה-AI עוזבת את התחנה, ואתם צריכים להיות עליה", הוא כתב ב-X (לשעבר טוויטר).
אחת הסיבות לצמיחה בהשקעות דווקא בחברות AI קשורה לצורך ההולך וגדל שלהן בכוח מחשוב ובשירותי ענן. לפי ניתוח של חברת רואי החשבון Kruze Consulting, ברבעון הראשון חברות AI השקיעו 22% מההוצאות שלהן במחשוב, לעומת 10% בלבד בחברות תוכנה שלא פועלות בתחום ה-AI. "זה לא מפתיע שקרנות הון סיכון זורקות כסף על החברות האלו", אמר לניו יורק טיימס הילי ג'ונס, סגן נשיא לאסטרטגיה פיננסית בקרוז. "בשעה שסטארט-אפי AI צומחים מהר יותר מסטארט-אפים אחרים, זה ברור שהם צריכים את הכסף".