סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק ביקור בכפר עזה עם נתניהו ומ"מ ראש מועצת שער הנגב, יוסי קרן
ראש הממשלה נתניהו ואלון מאסק, בכפר עזה. פגישה שנייה בתוך חודשיים (צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ)

פרשנות
מאסק ונתניהו התעלמו מהפיל בחדר: השיח האנטישמי ב־X

בשיחה שקיימו רה"מ והאיש העשיר בעולם בעקבות סיור בכפר עזה נזרקו ססמאות על "עתיד טוב יותר". בלטה בהיעדרה התייחסות לתוכן הרעיל בפלטפורמה החברתית של מאסק, שעשויה היתה להעניק משמעות אמיתית לפגישה

האם אפשר להגיד 'לא' לאיש העשיר בעולם? אפשר. אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו פינה היום מספר שעות מסדר יומו העמוס כדי להיפגש עם איש העסקים אלון מאסק, שהרחיק עד ישראל כדי להיפטר מתדמית האנטישמי שדבקה בו, בתקווה להחזיר מפרסמים לרשת החברתית שלו X.
מאסק פתח את ביקורו בסיור בכפר עזה. ביחד עם נתניהו, הוא ביקר בבית משפחת ליבשטיין, משפחתו של ראש המועצה אופיר ליבשטיין שנרצח בחילופי אש עם מחבלים. לאחר מכן ערכו השניים ביקור בבית משפחת איתמרי, ששני ההורים, לילי ורם, נרצחו גם הם בשבת השחורה. בלשכת נתניהו, מאסק צפה בסרטון הזוועות המתעד את טבח ה־7 באוקטובר.
"אנחנו צריכים לבזר את עזה ולבצע דה־רדיקליזציה של עזה, במיוחד במסגדים ובבתי הספר", אמר נתניהו למאסק בספייס קצר שבו השניים לא אמרו שום דבר ספציפי על בעיית האנטישמיות ושיח השנאה ב־X. "אחרי כן נצטרך לבנות את עזה, ואני מקווה שנוכל להיעזר בחברנו הערבים", סיכם נתניהו. מאסק מיהר להוסיף: "גם אני הייתי רוצה לעזור". בשיחה בין השניים נכחו כ־130 אלף מאזינים והיא שודרה בבלעדיות בפלטפורמה החברתית של מאסק.
הזמן הרב שהקדיש נתניהו למאסק, שהתבטאויותיו האנטישמיות הרבות הביאו לבריחה של מפרסמים מהרשת החברתית שלו, מעיד דבר או שניים על סדרי העדיפויות של ראש הממשלה. עד לכתיבת שורות אלו, נתניהו לא פינה זמן לפקוד לוויות של נרצחים ונופלים ולא טרח להיפגש עם משפחות שכולות או חטופים שחזרו משבי החמאס. גם הפגישות עם משפחות החטופים יצאו אל הפועל בעקבות לחץ ציבורי גדול ובמינון קטן, בטענה כי אין לו זמן שהרי הוא "מנהל מלחמה".
"על פי רוב המנצח בוזז את המפסיד", ציין מאסק בספייס והסביר כיצד הסכם ורסאי שנחתם אחרי מלחמת העולם הראשונה יצר מרמור גדול בגרמניה והביא להפקת לקחים אחרי מלחמת העולם השנייה. "נוצרה ההבנה כי יש לבנות מחדש את הכלכלה ולא להרוס אותה", אמר. "כך שיקמו את גרמניה ויפן והיה לנו שלום ושגשוג". נתניהו הסכים כי זה אפשרי, אבל בתנאי שנפטרים קודם כל מחמאס. "הם אומרים באופן ממשי כי יעשו זאת שוב ושוב ושוב. ולכן הם חייבים ללכת...ואז ניתן יהיה לבנות עתיד אחר עם הפלסטינים", סיכם. אלה הם אולי דברים צופני פני עתיד שנאמרו על ידי נתניהו, אבל ללא תוכן מהותי. רק היום דווח כי בשיחות סגורות עם חברי ליכוד נתניהו פועל לבסס שני מסרים לגבי הנהגתו, לרבות את העובדה שהוא "היחיד שימנע הקמת מדינה פלסטינית", יעד אותו חזר והגדיר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כדרך לסיום הסכסוך.
בהמשך הביקור, בו השתתף גם כדורסלן העבר עומרי כספי, כיום מנהל קרן ההון סיכון שבע, נפגש מאסק עם בני גנץ ועם הנשיא יצחק הרצוג ורעייתו מיכל. בני הזוג הרצוג ערכו סיור בישובי העוטף שם ליוו את נשיא גרמניה פרנק־ואלטר שטיינמאייר, ובמהלך הביקור הם נפגשו עם בנם, שגוייס בפרוץ המלחמה.
הרצוג גם היה זה שהציף בפני מאסק את בעיית האנטישמיות ב־X, אף כי באופן שטחי לחלוטין. "הביקור שלך חשוב לנו מאוד, מכיוון שהעולם משתנה ואתה נמצא בחזית של טכנולוגיות רבות של האנושות, ומצד שני ראית כיצד רוע יכול לגבור על הכל. ראית כיצד מחשבה ושנאה יכולות להוביל לשפיכות דמים", אמר. הנשיא הדגיש בפני מאסק את אחריותו במציאות שבה "אנו מוצפים אנטישמיות", והוסיף: "בפלטפורמה כמו זו שאתה מוביל, שוכנת שנאת יהודים רבה. אנחנו צריכים לדון כיצד להילחם בכך ולהפוך את המקום לטוב ובטוח יותר".
בתגובה התייחס מאסק לסרטון הזוועות. "את האנשים האלה הזינו בתעמולה מאז שהם היו קטנים, וזה מדהים מה אנשים יכולים לעשות כשמזינים אותם בשקרים מילדות. הם יחשבו שרצח של חפים מפשע זה דבר טוב. בדיוק דיברתי עם ראש הממשלה, וברור שיש שלושה דברים שצריכים לקרות בכל הנוגע למצב בעזה — אין ברירה אלא להרוג את מי שהורגים אזרחים, אין ברירה, הם לא ישנו את דעתם. דבר שני הוא לשנות את החינוך כך שדור חדש לא יגדל להיות רוצחים, ודבר שלישי, להבטיח שגשוג".
זו הפגישה השנייה המתקיימת בין מאסק ונתניהו. הראשונה התקיימה בספטמבר האחרון, אז טס ראש הממשלה לסן פרנסיסקו בפגישה של השתלבות אינטרסים: נתניהו המוקצה, שלא זכה להזמנה לבית הלבן, הראה שיש לו עדיין את היכולת להשיג תשומת לב מאדם כמו מאסק, ואילו מאסק הקדיש זמן ליהודי רם דרג, אחרי שהסתבך שוב בשערוריית אנטישמיות בפלטפורמה שלו. גם הפעם מאסק מגיע עם כתם אנטישמי. לא רק שהוא עצמו הביע תמיכה בתיאוריות קונספירציה אנטישמיות, למשל, שיהודים מחזיקים ב"שנאה דיאלקטית" לאנשים לבנים, אלא שגם X עצמה הפכה למרחב רווי ביטויי שטנה.
רק בשבוע שעבר, חברת המחקר Media Matters מצאה כי פרסומות של חברות מובילות, בהן IBM, אפל, דיסני ואחרות, הופיעו לצד פוסטים שקידמו אנטישמיות ושנאה. חלקם אף שותפו על ידי מאסק עצמו. בעקבות הדו"ח, מותגים גדולים הפסיקו את הפרסום ב־X במהלך שעשוי להוביל לאובדן הכנסות של 75 מיליון דולר. בתגובה הודיע מאסק, כי קריאות כמו "מהנהר ועד הים, פלסטין תהיה חופשית" יביאו להשעיית חשבונות. עוד הכריז, כי הכנסות מפרסום ומנויים שקשורים באופן כלשהו למלחמה בעזה, ייתרמו לבתי חולים בעזה ובישראל, כמו גם לצלב האדום ולסהר האדום.
"העובדה שהגעת לכאן אומרת המון על המחויבות שלך להבטיח עתיד טוב יותר", ציין נתניהו בסיכום השיחה, שעד לנעילתה לא נאמר בה למעשה דבר על הזינוק בשיח האנטישמי בפלטפורמה. מאסק הידהד את המסר: "אני מקווה לעתיד טוב יותר לעולם".
שטחיות השיח צרמה לנוכח העובדה שלמאסק בהחלט יש מה לומר על תפוצת דיבור שנאה. האיש שהגדיר את עצמו בעבר מקסימליסט של חופש הביטוי, רכש את X, אז טוויטר, תמורת 44 מיליארד דולר. מאז השלים את העסקה לפני כשנה, יצאה החברה בפיטורים מסיביים, לרבות צוות הבטיחות המופקד על דיסאינפורמציה וסינון תוכן. במקביל ביטל מאסק את שיטת החשבונות המאומתים. כל אלה הביאו להידרדרות באיכות התוכן ולזינוק בביטויי השנאה, עד כדי כך, שלא רק מפרסמים ברחו, אלא גם ארגוני חדשות ופוליטיקאים.
מאסק, מהחשבונות הפופולריים ב־X, גם מפיץ, כאמור, בעצמו תכנים בעייתיים. במובנים אלו, נראה כי כמו בישראל, הבעיה מתחילה מהראש. תחת התנאים האלה, שיח בין נתניהו, הרצוג ומאסק לא יכול להוביל לשינויים גדולים. או אם לצטט מדברי רה"מ בעקבות מלחמת לבנון השנייה: "הטיעון שמי שעשה טעויות גורליות כל כך יתקן את עצמו, הוא מופרך מיסודו".
באותם רגעים של נימוס הדדי, הדרמה בישראל המשיכה להתנהל. מו"מ סיזיפי על רשימת המשוחררים של הפעימה הרביעית, וניסיונות של הממשלה להעביר תקציב שאליו מתנגדת סיעתו של בני גנץ בגלל חלוקת כספים קואליציוניים שאינה תואמת את המלצות הדרגים המקצועיים. ולמרות זאת, נתניהו טרח להדגיש בפני מאסק כי "עם ישראל מאוחד".