סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מכה לאפל: מפתחים בדרום קוריאה יוכלו לקבל תשלום דרך שירות חיצוני

למרות שאפל תערים קשיים כדי להכביד על המעבר של משתמשי אפסטור לשיטות סליקה חיצוניות, שליטתה על האקוסיסטם שלה נשחקת. חוק השווקים הדיגיטליים שצפוי לעבור באיחוד האירופי, יחריף את המגמה

השליטה של אפל באפסטור חוטפת מכה קשה בדרום קוריאה לאחר שהחל מהיום מפתחים מקומיים יוכלו לבחור שיטות סליקה חיצוניים לאפל וכך להימנע מעמלת התשלום על רכישות בתוך האפליקציה. עם זאת אפל עדיין תאשר את ספקי הסליקה החיצוניים.
מדובר בשינוי שציפו לו כבר זמן רב לאחר שבשנה שעברה הועבר בדרום קוריאה חוק תקשורת חדש שמונע מבעלי פלטפורמות כגון אפל, גוגל או פייסבוק, להכריח את המפתחים להשתמש במערכות התשלום שלהן. גם אפל וגם גוגל התנגדו לחוק כאשר אפל טוענת שהוא ימנע מהלקוחות לנהל את הרכישות שלהם, יעמיד את הפרטיות שלהם בסכנה ויגביר את הסיכון להונאות.
כאמור עבור אפל מדובר בעמלת רכישה של כ-30% שהיא גובה מהמפתחים על כל עסקה שמתבצעת דרך המערכות שלה גם אם מדובר ברכישה בתוך האפליקציה בין הלקוח למפתח. אבל אם חשבתם שזה ימנע מאפל לדרוש עמלה, חישבו שוב. החברה עדיין מתעקשת לגבות עמלת של 26% גם על תשלום דרך ספק תשלומים חיצוני. החברה תדרוש מהמפתחים לדווח על המכירות באופן עצמאי בכל חודש ולשלם לה את העמלה.
גם השימוש במערכות תשלום חיצוניות ידרוש בירוקרטיה מסורבלת - שאפל משיתה ככל הנראה בכוונה להכביד על המעבר לצד שלישי. המפתחים ידרשו להעביר לאפל בקשה לקבל זכאות לשימוש בספק צד שלישי שיהיה זמין רק לאפליקציות שמופצות באופן בלעדי בדרום קוריאה. אם האפליקציה מופצת גם במדינות אחרות, השימוש בספקי תשלום חיצוניים יתבצע בגרסה המקומית בלבד.
עוד מגבלה, העסקה תצטרך להתבצע בתוך האפליקציה עצמה ולא דרך אמצעי תשלום חיצוני - דפדפן או אפליקציה. כאמור, מדובר במגבלות שהמטרה שלהן ברורה, למנוע ככל שניתן שימוש באופציה החדשה. מנגד, אם מפתחים ימשיכו להשתמש באמצעי התשלום של אפל - הם יכולים להמשיך ללא צורך בשינוי כלשהו.
דרום קוריאה אינה שוק היחיד בו השליטה של אפל על האקוסיסטם שלה נשחק. בהולנד למשל היא נדרשת לאפשר לאפליקציות דייטינג - ורק להן - לקבל תשלום דרך ספק חיצוני. גם כאן אפל הפעילה את המגבלות שפורטו באותה שיטה.
אבל לאפל נכונה עוד משוכה עצומה בדמות האיחוד האירופי שצפוי להעביר את חוק השווקים הדיגיטליים שלו (DMA) שידרוש ממפעילי הפלטפורמות לאפשר התקנה של אפליקציות דרך חנויות צד שלישי, ולאפשר להן להפעיל אמצעי תשלום עצמאיים. גם בארה"ב ישנה פסיקה שנמצאת כרגע בהמתנה לערעור של אפל שדורשת מהחברה לאפשר שיטות רכישה נוספות וחיצוניות לאלה שהיא מציעה.