$
משפט

בית המשפט העליון: להקפיא את ביטול נבחרת הדירקטורים

בעקבות עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד הוראתו של שר הדיגיטל והממונה על רשות החברות הממשלתיות, דוד אמסלם. השופט יצחק עמית הורה להעביר את העתירה לדיון בפני הרכב בהקדם

ענת רואה 13:5410.03.21
בית המשפט העליון הוציא לפני זמן קצר צו ביניים בעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד ביטול נבחרת הדירקטורים לחברות הממשלתיות, שעליו הורה שר הדיגיטל והממונה על רשות החברות הממשלתיות דוד אמסלם. דיון בבג״ץ ייקבע בהמשך.

 

 

השופט יצחק עמית מסר החלטה קצרה ובה התייחס להוראתו של השר אמסלם לפרק את נבחרת הדירקטורים, חרף התראות חוזרות ונשנות של המשנה ליועמ"ש לשעבר דינה זילבר שהמהלך אינו חוקי לכאורה

 

אמסלם כתב למנהל רשות החברות בדצמבר 2020: "אבקשך להתעלם מחוות הדעת ההזויה של הגב' דינה זילבר בגיבוי מר מנדלבליט, שכידוע, אינם מעל החוק, ולמרות זאת ממשיכים עם ההתנהלות הבריונית שלהם ודורשים להנציח את הנבחרת הצפונבונית האליטסטית של יש עתיד...".

 

אמסלם הצהיר כמה פעמים שהוא רוצה לשנות את שיטת השיבוץ שנקבעה לפני כשבע שנים, אז גובשה נבחרת הדירקטורים שביטלה לכאורה את הקשר בין הזיקה הפוליטית של המועמד לשיבוץ שלו, ויצרה רף של ותק, השכלה ומקצועיות כתנאי סף לכהונה כדירקטור בחברות הממשלתיות השונות, לרבות כאלו שהמשק לא יכול להתקיים בלעדיהן - חברת החשמל, נמלי הים, התעשייה האווירית או רכבת ישראל.

יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון צילום: אוהד צויגנברג

 

השופט עמית כתב: "לאחר שעיינתי בעתירה על נספחיה ובתגובת המשיבים לבקשה למתן צו ביניים, ניתן בזה צו ביניים המורה על 'הקפאת' הוראתו-הנחייתו הנ"ל של המשיב 1 (אמסלם) לביטול נבחרת הדירקטורים לחברות הממשלתיות".

 

השופט עמית הורה להעביר את העתירה לדיון בפני הרכב בהקדם, ותגובת המשיבים לגופה של עתירה תוגש עד 7 ימים לפני הדיון.

 

ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון, עו״ד אריאל ברזילי, מסר: ״ניסיונו של השר אמסלם לבטל את נבחרת הדירקטורים, שכל הנתונים הכלכליים האובייקטיביים מוכיחים שהיא הצלחה כבירה לטובת מדינת ישראל ואזרחיה, הוא פגיעה של ממש בשלטון החוק. צו הביניים שנתן בג״ץ הוא צעד חשוב ומבורך, ולפנינו עדיין דרך ארוכה להפסקת המינויים הפוליטיים״.

x