$
משפט

בלעדי לכלכליסט

ביהמ"ש העליון אישר: עבד "בשחור" - ויזכה בפיצוי ענק

שליח וברמן לשעבר דיווח לרשויות המס על הכנסה חודשית של 5,000 שקל בלבד, אולם בפועל עם הטיפים הגיע לשכר של כ-13 אלף שקל נטו .לאחר שעבר תאונה קשה חברת הביטוח ביקשה לפצותו לפי ההכנסה המדווחת שלו, אבל העליון קבע ההפך. עם זאת, הפחית 328 אלף שקל מהפיצויים שקבע המחוזי בסך 1.96 מיליון שקל

שחור זה הלבן החדש? בית המשפט העליון אישר היום חלק מפסיקה ייחודית של בית המשפט המחוזי שקבעה כי טיפים שקיבל ברמן ושליח לשעבר כשעל חלק מהסכומים לא שולם מס ("כסף שחור"), יחושבו בכל זאת בחישוב הפסדי השכר שקבע בית משפט לברמן שנפגע בתאונת דרכים.

 

 

 

 עם זאת, העליון קיבל באופן חלקי את ערעור חברת הביטוח שביטחה את הברמן והפחית כ-328 אלף שקל מסכום הפיצוי שעמד על סך של כ-1.96 מיליון שקל שקבע בית המשפט המחוזי לברמן.

 

 

השופט המחזוי אליהו בכר השופט המחזוי אליהו בכר צילום: אתר בית המשפט

 

מדובר בעובד בשנות ה-20 לחייו שעבד כברמן ושליח ועבר תאונת דרכים קשה בשנת 2012 ונותר עם נכויות. הברמן טען, באמצעות עוה"ד אריאל פרויליך ושחר רום ממשרד פרויליך-פרחי, כי הרוויח בעבודותיו השונות כ-13 אלף שקל נטו בחודש. זאת אףהצהרתו המדווחת לרשות המסים היתה על סך של כ-5,000 שקל לחודש בלבד בתלוש שכר, כאשר את שאר הכסף הוא הרוויח בטיפים ככסף שחור (לפני חוק הטיפים).

 

מנגד, טענה חברת הביטוח שאי אפשר לחשב הפסדי שכר על פי טיפים שלא דווחו וכי יש להתחשב בשכר המדווח שהיה נמוך משמעותית.

 

 

טיפים (אילוסטרציה) טיפים (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

"הצליח לרכוש לפחות 2 רכבים יוקרתיים"

 

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב אליהו בכר קיבל ביוני 2020 את עמדת התובע וחישב את הפסדי השכר כולל הטיפים. כלומר, התחשב בהכנסה בפועל ולא בזו שדווחה לרשות המסים שהיתה נמוכה באופן משמעותי.

 

 

עו"ד אריאל פרויליך עו"ד אריאל פרויליך צילום: לירון מולדובן

 

המשמעות היתה כי בסיס השכר של הברמן ערב התאונה הועמד על ידי ביהמ"ש המחוזי על 13 אלף שקל לחודש ונקבע כי כושר ההשתכרות שלו לעתיד גבוה יותר והועמד על 15 אלף שקל. בשורה התחתונה נפסק כי הברמן יקבל מחברת הביטוח סך של כ-1.96 מיליון שקל (לאחר ניכויים).

 

המחוזי קבע ביוני 2020 כי "לטעמי, בנסיבותיו של תיק זה מצליח התובע להוכיח, כנדרש בדין בראיות משכנעות,שבסיס שכרו ערב התאונה עולה על שיעור ההכנסה שדווח לשלטונות. התובע, שאינו מגיע ממשפחה בעלת אמצעים, מצליח לאורך שנים לא רבות לרכוש שני נכסי נדל"ן ללא סיוע בני משפחתו. מעבר לכך, בבעלותו בו-מנית לפחות 2 רכבים יוקרתיים (מרצדס ספורט ואאודי) ... ולטענת התובע אף הצליח לחסוך מעבודותיו כמיליון שקל. כל אלה מלמדים על כך שהתובע אמנם מצליח להשתכר סכומים העולים לאין שיעור על אלה שדיווח עליהם לשלטונות המס".

 

במהלך המשפט ציין בא כוח התובע כי בעת עבודת התובע לא הוסדרו נושאי הטיפים כחלק משכרו של התובע, ולפיכך הצליח התובע להשתכר סכומים כספיים גבוהים מאותם טיפים שהם זכה כשליח וכברמן, אך אין בכך כדי לפגוע בעצם הסכומים שהשתכר כאמור.

 

 

יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון יצחק עמית, שופט בית המשפט העליון צילום: אוהד צויגנברג

 

שני הצדדים הגישו ערעור לבית המשפט העליון. חברת הביטוח טענה באמצעות עו"ד משה עבדי כי בית המשפט המחוזי טעה כשהעמיד את בסיס השכר של הברמן לשעבר על 13 אלף שקל נטו בודש ולעתיד על 15 אלף שקל נטו בודש.

 

היום קבע שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, כי יש להותיר את שכרו של הברמן לשעבר לעתיד על בסיס של 13 אלף שקל (ולא 15 אלף שקל כפי שנקבע על ידי בית משפט המחוזי). כלומר, מדובר בהפחתה בפיצוי של כ-328 אלף שקל. בכך קיבל בית משפט חלקית את ערעור חברת הביטוח.

 

מעניין לראות את התייחסות העליון בפסק הדין להכנסות הברמן לשעבר: "אין המדובר בעצמאי שלא דיווח על הכנסותיו כדין, אלא על מי שעבד עובר לתאונה כשכיר שחלק ניכר משכרו כלל 'טיפים', ובנסיבות אלה איני מוצא לזקוף לחובת המערער (הברמן לשעבר - ל") את היע הדיווח עד כדי קביעה כי הוא מושתק מלטעון לשכר שהשתכר בפועל... עם זאת,איני סבור כי היה מקום לקבוע פוטנציאל השתכרות גבוה מבסיס השכר, כפי שנקבע על ידי בית משפט המחוזי. כך,בהינתן שלא הוצגה הוכחה ממשית המצדיקה קפיצת שכר שכזו, ובהינתן שבסופו של יום מדובר בהכנסות ב'שחור', אין כלל מקום לרוחב יד בנושא".

 

יתר חלקי פסק הדין נשארו על כנם.

 

 

 

 

 

 

x