$
משפט

קריסת קרן אור: 5 שנות מאסר לחיליק טפירו שהורשע בהונאת משקיעים

על שותפו של טפירו, עו"ד אמיר בירמן, הוטל עונש של 3 שנות מאסר. השניים הורשעו בעבירות מרמה וגניבה בידי מורשה, לאחר שגייסו 80 מיליון שקלים מכ-600 משקיעים על בסיס מצגי שווא של השקעה בפרויקטים של תמ"א 38, כשבפועל עשו שימוש בכספים לצרכים אישיים ולהחזר למשקיעים חדשים

תומר גנון 10:0028.02.21

שופט בית המשפט המחוזי, חאלד כבוב, גזר5 שנות מאסר על חיליק טפירו, ו-3 שנות מאסר על עו"ד אמיר בירמן, בעלי השליטה לשעבר בקרן אור שקרסה, שהורשעו בעבירות של גניבה בידי מורשה בסכום של כ-45 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות של כספי משקיעים בסך של כ-80 מיליון שקל, עבירות מנהלים בתאגיד, ועבירות של גיוס משקיעים ללא תשקיף.

 

 

 

בהכרעת הדין קבע כבוב כי בשנים 2014-2012 גייסו טפירו ובירמן, באמצעות חברת ט.ב. מתקדמים בכספים בע"מ (בפירוק), שגייסה משקיעים תחת השם "קרן אור", כ-80 מיליון שקל מכ-600 משקיעים. הגיוס נעשה ללא פרסום תשקיף כדין, אגב הבטחת תשואה גבוהה וידועה מראש ותוך הצגת מצגי שווא בדבר מאפייני ההשקעה.

 

חיליק טפירו חיליק טפירו צילום: עמית שעל

 

טפירו ובירמן התחייבו כי הכספים יושקעו בפרויקטים של תמ"א 38 ובאשראי חוץ בנקאי, אולם בפועל חלק ניכר מהכספים שימש לביצוע החזרים למשקיעים, למימון הוצאות תפעול, לצרכיהם האישיים של טפירו ובירמן וכן לשימושים נוספים שלא תאמו את המצג שניתן למשקיעים.

 

ביהמ"ש קבע כי טפירו "ניצח בגאון על מערך גיוס הכספים של החברה והיה מעורה בפעילותה "עד השקל האחרון". כן ציין כי במעשיו של טפירו היה פן מחמיר שנבע מכך שהמשיך בפרסומים נרחבים והגדיל את מאגר הלקוחות הפוטנציאליים- "חרף העובדה שלא הצליח לעמוד בהתחייבויותיו כלפי המשקיעים בתקופה הראשונה מבלי להמשיך ולגייס כספים ממשקיעים חדשים, על שום שלא ידע שובע ולא עצר לחשוב על משקיעיו". 

 

השופט חאלד כבוב השופט חאלד כבוב צילום: אוראל כהן

 

התיק נוהל על ידי עוה"ד שירי גפני, יעל ענתות, ורד מושקובסקי ונועם רותם ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

 

עורכי הדין שירי גפני ונועם רותם מסרו בתום הדיון: "גזר הדין היום בעניין טפירו ובירמן, שניהלו את קרן אור, הוא צעד נוסף באכיפה נגד מיזמים לא מפוקחים המסכנים כספי משקיעים תמימים. הוא מעביר מסר ברור ליזמים כי אם יפרו את חובותיהם כלפי המשקיעים הם צפויים לעונש כבד והוא תמרור אזהרה למשקיעים להיזהר ממיזמים בלתי מפוקחים בשוק ההון ולא להתפתות למקסמי שווא המבטיחים תשואות גבוהות. עם זאת, עמדתנו היא שהענישה הייתה צריכה להיות גבוהה יותר בנסיבות העניין ונלמד את גזר הדין".

 

רשות ניירות ערך לגזר הדין: "גזרי הדין שניתנו היום בתיק טפירו ובשבוע שעבר בתיק ברמלי מהווים סגירת מעגל של מאבק נחוש שמובילה רשות ניירות ערך לשמירה על ענייניו של ציבור המשקיעים. הרשות רואה בענישה המחמירה כנגד עבריינים בשוק ההון כלי חשוב לחיזוק ההרתעה. מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ממשיכה לבצע חקירות מורכבת, בין היתר, בתחום של גיוס משקיעים ללא תשקיף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות נוספות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין. לצד פעילותן של יחידות הפיקוח והאכיפה, הרשות פועלת להגדיל את המודעות בקרב הציבור לסכנות הכרוכות במיזמי השקעה לא מפוקחים".

x