$
משפט

שופט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין: "צריך לחקור את פרשת הצוללות"

המשנה לנשיאת בית המשפט עליון לשעבר, אשר הפגין בעבר מול הכנסת נגד הבחירות החוזרות ונשנות, אמר כי "לראש הממשלה יש חזקת חפות, אבל יש הרבה מה לחקור או לבדוק בפרשת הצוללות כדי שהאווירה תתנקה". לגבי חוק הלאום אמר רובינשטיין: "העתירות נגדו במקומן. צריך להכניס אליו את המלה שוויון"

משה גורלי 11:5915.01.21

"הריח שעולה מהפרשה הוא לא טוב", אמר הבוקר אליקים רובינשטיין, "אני חושב שצריך לחקור את פרשת הצוללות".

 

רובינשטיין, לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה, דיבר בכנס מקוון לזכרו של פרופ' זאב סגל במלאת עשור לפטירתו באוניברסיטת תל אביב.

 

 

לשאלת המנחה, השופט בדימוס אבי זמיר, אמר רובינשטיין: "יש כתבי אישום, בכפוף לשימוע, נגד בכירי חיל הים והעיסוק ברכש הביטחוני. שומו שמיים אם האישומים יוכחו".

 

אליקים רובינשטיין. לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין. לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה צילום: יונתן זינדל/פלאש90

על מעורבות ראש הממשלה נתניהו אמר: "לא זכור ולא מתקבל על הדעת שיהיה נושא בסדר גודל אסטרטגי כמו הצוללות ששר הביטחון והרמטכ"ל ממודרים ממנו. 15 שנה הייתי ליד שולחן הממשלה בתפקידים שונים ולא נתקלתי בדבר כזה. לראש הממשלה יש חזקת חפות ובכיר מאוד במשרד המשפטים אמר לי שאין ראיות - אבל יש הרבה מה לחקור או לבדוק כדי שהאווירה תתנקה ואני מקווה שכך זה יקרה".

 

"אני בעד תיקון חוק הלאום", הוסיף ואמר רובינשטיין, "צריך להכניס את המלה שוויון. העתירות במקומן. הן תלויות כרגע בבג"ץ ואני מדבר מבחינה ציבורית - תן לעשרים אחוז מתושבי המדינה תחושת שוויון על ידי הכנסת המלה לחוק".

 

לגבי מעמד בית המשפט העליון בחברה הישראלית אמר רובינשטיין כי "לבית המשפט העליון תפקיד חשוב בהגנה על זכויות האדם. העליון אינו מושלם ויכול לשגות, אבל הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל ואני אומר זאת מניסיון בינלאומי רחב. את בית המשפט "מותר" ולא "צריך" לבקר. לבקר אבל גם לשמר. עצוב לראות את הסחף והניסיונות לקעקע. את המהפכה החוקתית עשתה הכנסת לא השופטים".

 

רובינשטיין, מתברר, לפעמים אינו רק דורש אלא גם עושה. הוא החליט ללכת לכנסת ולהפגין שם נגד הבחירות החוזרות ונשנות.

 

"ביקשתי מנכדתי לצייר לי שלט 'ראיתיכם בקוצר ידכם', שלקוח משיר של ביאליק", אמר, "והלכתי לכנסת להפגין, מה שלא עשיתי מאז שהייתי בתיכון. הרגשתי שזה כל כך מקומם הבזבוז הזה וצעקתי תמצאו נוסחה תקבלו שכל ישר ותקימו ממשלה".

x