$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

מינוי פט גלסינגר למנכ"ל עשוי להוציא את אינטל מהבוץ

גלסינגר הוא אולי מנכ"ל חברת הטכנולוגיה החשוב והמוצלח ביותר שאף אחד לא הכיר. לא בכדי, VMWare שבראשה הוא עומד היא סיפור הצלחה שנעשה כולו מאחורי הקלעים. כעת הוא מגיע לנהל את אינטל העולמית במקום בוב סואן, לאחר שספגה סדרה ארוכה של חבטות, ומביא עמו חזון, מרץ ובעיקר ניסיון עשיר

רפאל קאהאן 18:1013.01.21
התקווה של אינטל לעתיד טוב יותר השתפרה היום (ד') מאוד עם הדיווח שמנכ"ל VMWare, פט גלסינגר, צפוי לקחת את המושכות של החברה. ייתכן וזו אף החדשה הטובה הראשונה עבור מניית החברה מאז מכירת מקאפי. לא לחינם היא זינקה עם היוודע המינוי החדש. אגב, מניית VMWare הגיבה במקביל בצניחה שלא חוותה כמוה מזה זמן רב. הסיבה לכך פשוטה. בוב סוואן היה ברירת המחדל של דירקטוריון החברה. המחליף שעליו נפל התפקיד כפוי הטובה להוציא את ענקית השבבים מהבוץ אליו נכנסה בחסות בריאן קרזניץ, קודמו. תפקיד אותו אף אחד לא רצה. הוא היה איש כספים ולא איש חזון. וגם כמנהל תפעולי, הגם שהחברה הצליחה לשרוד לא רע עד כה, הוא היה רחוק מלמלא את הדרישה. אינטל נכנעה לאיטה ל-AMD, לאפל ול-ARM. כעת יש מפקד חדש והוא כנראה האיש המתאים ביותר לתפקיד שיכלה לבקש.

 

 

פט גלסינגר הוא אולי מנכ''ל חברת הטכנולוגיה החשוב ביותר והמוצלח ביותר שאף אחד לא מכיר. ולא בכדי. VMWare, שבראשה עומד גלסינגר, היא סיפור הצלחה מאחורי הקלעים של תחום הטכנולוגיה הארגונית. זו חברה שמייצרת בעיקר תוכנה לשרתים ולמערכות מחשוב ענן. לא נרחיב על מוצריה, אבל דעו לכם שכמעט כל חברה עושה שימוש בהם. גלסינגר הוא ותיק מאוד בתחום, הוא היה בכיר באינטל לפני שנחטף משם על ידי EMC כדי שיבוא לנהל את VMWare והפך אותה לחברה ששווי השוק שלה עומד היום על כ-57 מיליארד דולר. לא רע לחברה שכמעט אף אחד בציבור הרחב לא מכיר.

 

מנכ"ל אינטל החדש הנכנס, פט גלסינגר מנכ"ל אינטל החדש הנכנס, פט גלסינגר צילום: אינטל

 

למעשה אחת הסיבות העיקריות ש-Dell רכשה את EMC היא בכדי לשים את ידיה על VMWare. החברה שהייתה אחראית במידה רבה לרוב הרווחים של קבוצת EMC וגם של Dell כיום. גלסינגר הוא איש חזון. מנכ''ל קשוח אך יודע היטב כיצד צריך להתמודד עם השוק והוא נערץ על עובדיו, ובעיקר הוא איש טכני, מהנדס, אחד שמבין מה המשמעות של ייצור טכנולוגיה וכיצד מגיעים לתוצאה המבוקשת. כאשר מייק דל מיזג את EMC לחברה שלו, הוא נתקל בגלסינגר שדאג לשמור על האינטרסים של החברה שבראשה עמד. הוא סירב למזג את VMWare לתוך Dell וכנראה שבצדק למורת רוחו של דל הבעלים.

 

גלסינגר מגיע לאינטל אחרי שספגה שורה ארוכה של חבטות. מצד אחד הוא מביא חזון, מרץ ובעיקר ניסיון עשיר כולל באינטל עצמה. מצד שני, אינטל נמצאת בפרשת דרכים מאז שאפל נטשה אותה וש-AMD הצליחה לעקוף אותה בסיבוב מבחינת דימוי ציבורי. כמו כן התחומים עליהם הימרה כגון אוטוטק עם מובילאיי, מחשוב לביש או רחפנים לא ממש המריאו. רק שוק מרכזי הנתונים ומחשוב הענן מצליח לייצר לה הכנסות ורווחים נאים, וזה בדיוק תחום ההתמחות של גלסינגר. אינטל עומדת כיום בפני שני משברים אותם גלסינגר יצטרך לפתור - ריבוי התחומים בהם היא מנסה להיות פעילה והשינויים האסטרטגיים שעוברים על שוק המחשבים העולמי עליו אינטל נשענת כדי לא לטבוע.

 

מטה אינטל מטה אינטל צילום: בלומברג

 

 

הכניסה שלו כנראה מסמנת שהחברה הולכת לבצע לא מעט שינויים ארגוניים קשים מבחינתה. לא בטוח עדיין מה אלה יהיו, אך לא תהיה הפתעה גדולה אם נראה למשל פיצול מלא של פעילויות הייצור והפיתוח כפי שהחברה עצמה הצהירה ברמיזה גסה לפני כמה חודשים. בוב סוואן לא נהג לבצע שינויים דרסטיים, אך גלסינגר כן. הוא יוכל להעביר החלטות קשות או לא פופולריות אבל הכרחיות והצלחתו חשובה מאין כמוה להחזרתה של אינטל לגדולתה.

 

למעשה גלסינגר תמיד היה בראש רשימת המועמדים של דירקטוריון אינטל. החברה מחזרת אחריו כמעט 10 שנים. שמו הופיע לראשונה לאחר פרישת פול אוטליני, אך גם אז הוא סירב. EMC ידעה לשמור עליו היטב ומינתה אותו למנכ''ל VMWare. לא ברור כמה התאמץ הדירקטוריון הפעם כדי לשכנע אותו להסכים, אך בהתחשב בכך שהוא כבר סירב פעמיים, כנראה שהפעם היתה לו סיבה טובה להסכים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x