$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

עובדי גוגל מתאגדים - לא בשביל התנאים אלא בשביל הערכים

ההתאגדות הנוכחית של עובדי ענקית החיפוש אינה מחאה על תנאי העסקה או שכר, אלא ניסיון של העובדים להשפיע על ההתנהלות המוסרית של החברה. לאחר שורה של מחאות שהביאו את גוגל לוותר על פרויקטים בעייתיים, העובדים מקווים שאיגוד יקנה להם מקום סביב השולחן בתהליכי קבלת ההחלטות

עומר כביר 12:0005.01.21
נדיר מאוד לראות ארגוני עובדים בחברות הייטק וענקיות טכנולוגיה, ולא במקרה. היסטורית, עובדי הייטק, בפרט בסטארט-אפים, גילו הזדהות עמוקה עם מקום העבודה שלהם והערכים שלו. זה התחיל עוד בימי בועת הדוט-קום העליזים של סוף המאה הקודמת, כשאמצעי הגיוס העיקרי של חברות היה הבטחה לשכר סביר ועבודה קשה ומייגעת בתמורה לאפשרות להגשים את החלום האמריקאי ולגרוף קופה עם ההנפקה המוצלחת של החברה. הנפקות מתוקשרות מוקדמות כמו זו של נטסקייפ, שהפכו לא רק משקיעים ומייסדים אלא גם עובדים רבים למיליונרים ומולטי-מיליונרים, תדלקו את החלום הזה שנשאר חלק מהותי מהאתוס של עמק הסיליקון גם אחרי התפוצצות הבועה.

 

בשנים האחרונות, הנפקות מוצלחות שונות, פייסבוק היא כנראה הבולטת שבהן, תגמלו עובדים רבים במימוש אופציות רווחיות במיוחד. המקרה הידוע ביותר הוא של אמן הגרפיטי דייוויד צ'ו שצבע את הקירות במטה הראשון של פייסבוק בתמורה למניות, וגרף 200 מיליון דולר אחרי ההנפקה, אך לא חסרים עובדים מהשורה שההנפקה סידרה להם את החיים.
משרדי גוגל בארה"ב משרדי גוגל בארה"ב צילום: שאטרסטוק

 

מצב כזה, שבו הצלחת העובד ועושרו העתידי תלויים ישירות בהצלחת החברה, מייצר זהות רגשית בין העובד לחברה, כזו שמקשה עליו לשים את עצמו במקום עימותי כמו הצטרפות לאיגוד עובדים שמציג דרישות קולקטיביות שהחברה יכולה לתפוס כמנוגדות לאינטרס שלה.

 

הסיבה השנייה לנדירות התאגדויות עובדים בחברות הטק היא פרקטית יותר במהותה, ורלבנטית במיוחד בשני העשורים הנוכחיים: תנאי העבודה של עובדי חברות טכנולוגיה הם ממש, אבל ממש טובים, החל מסביבת העבודה המעוצבת, עבור בהטבות השונות כמו שירותי כביסה, קפטריה עשירה או אפילו מסעדות שף (וויקס, למשל, מקימה בקמפוס החדש שלה שש מסעדות שונות כשעל התפריט אמון השף-סלב אסף גרניט), דרך אירועים חברתיים מושקעים ועד תנאי שכר והעסקה טובים משמעותית מהממוצע, כולל בונוסים משמעותיים וימי חופשה נוספים. כשהכל כל כך טוב, איזו סיבה או צורך יש לעובדים להתאגד?

 

ובאמת, במשך זמן רב לא מצאו עובדי ענקיות הטכנולוגיה סיבה להתאגד. הכוונה כמובן לעובדי המטהֿ ולא לעובדים בתחתית הסולם כמו עובדי המחסנים של אמזון, שכבר שנים החברה מנסה לסכל התאגדויות שונות שלהם, או לנהגים ושליחים בחברות כמו אובר, ליפט ודורדאש שאפילו לא מוכרים כעובדים. כשיש הזדהות מלאה עם מקום העבודה וכשהתנאים לא יכולים להיות טובים יותר, מה כבר אפשר להשיג בהתאגדות?

 

אבל השבוע אירע מהלך נדיר בעמק הסיליקון, אולי אפילו תקדימי בכל הנוגע לענקיות הטכנולוגיה, כשקבוצה של עובדי גוגל הקימה איגוד ששואף לאגד תחתיו את כל 132 אלף עובדי החברה, בכל הדרגים, בכל תחומי הפעילות ובכל העולם. האיגוד, Alphabet Workers Union (אלפבית היא עדיין החברה-האם של גוגל, אם כי לכל דבר ועניין היא בתקופה הזו רק שם), ייתמך על ידי תשלום של 1% מהשכר השנתי של העובדים שחברים בו, שבתור התחלה מונים 200 בלבד.

 

הסיבה להקמת האיגוד אינה פרקטית, עובדי גוגל הם בין העובדים המתוגמלים ביותר בארה"ב, עם שכר חציוני של 258.7 אלף דולר בשנה (294% יותר מהשכר החציוני בארה"ב). אין להם שום סיבה להתלונן על השכר או על התנאים. הסיבה להקמת האיגוד נוגעת דווקא לצד הרגשי של המשוואה.

 

בשנים האחרונות, בעיקר אחרי המשבר הכלכלי הגדול של 2008, ככל שכוחן של חברות הטכנולוגיה גדל ופעילותן התרחבה לעוד ועוד תחומים, השפעתן על חיי היומיום הפכה מודגשת יותר, ההתנהגות שלהן אגרסיבית יותר, והנכונות לנצל את כספן ועוצמתן על מנת לחזק את השליטה שלהן בתחומים שונים, לעתים תוך רמיסת המתחרים ושימוש במהלכים מפוקפקים, הפכה לברורה יותר, וכך הלך ונוצר נתק בין העובדים לחברה.

 

עובדי משרדי גוגל בשיקאגו עובדי משרדי גוגל בשיקאגו צילום: שאטרסטוק

 

עובדי הייטק הם, ברובם, משכילים ובעלי נטיות ליברליות. רבים מהם הצטרפו לחברות שסברו שמחזיקות בתפיסות דומות לשלהם, והאמינו שחרף היותן גופים עסקיים למטרות רווח, יש להן גם עקרונות אתיים שהולמים את השקפת עולמם. הם רצו לעבוד בחברה שתעשה את הדבר הנכון, אבל השנים האחרונות הבהירו שזה לא המצב. השבר הגדול בעבור רבים התרחש עם ניצחון דונלד טראמפ בבחירות 2016. הניצחון של טראמפ הצית גל אקטיביסטי בקרב עובדים בחברות רבות, שהופנה תחילה כלפי הממשל וגם זכה לתמיכה מצד החברות עצמן – למשל במחאה נגד החלטה מוקדמת של טראמפ להגביל כניסה לארה"ב של תושבי מדינות בעלות רוב מוסלמי. אבל מהר מאוד הוא הופנה כלפי החברה עצמה, במיוחד כשהעובדים חשבו שהיא נוקטת מהלכים שמנוגדים לתפיסת עולמם.

 

בגוגל אחד המקרים הבולטים התרחש באפריל 2018, וכלל מחאה נרחבת של אלפי עובדים נגד שיתוף פעולה של החברה עם הפנטגון בפיתוח טכנולוגיית בינה מלאכותית לרחפנים בשם פרויקט מייבן. מחאה זו הובילה את גוגל לפרישה מהפרויקט, ולפי דיווחים גם להפסקת ההתמודדות במכרז הענק לאספקת שירותי מחשב לפנטגון.

 

באוגוסט אותה שנה מחאה נוספת התעוררה בעקבות דיווחים שלפיהם גוגל מפתחת מנוע חיפוש מצונזר לשוק הסיני, ובעקבותיהם זנחה גוגל גם את הפרויקט הזה. בנובמבר 2018 עובדי גוגל בכל העולם מחו נגד הטרדות מיניות ואי-שוויון מגדרי בחברה, בעקבות פרסומים שגוגל השתיקה מעשי הטרדה מינית מצד בכירים בחברה ושילמה למטרידים עצמם פיצויים של מאות מיליוני דולרים. מחאה זו אילצה את גוגל לשנות את המדיניות שלה לטיפול בתלונות על הטרדה מינית.

 

לפי דיווח של  "הוול סטריט ג'ורנל", מאמצי ההתאגדות של העובדים החלו לפני יותר משנה, כשהם רוכבים על גל האקטיביזם ששוטף את גוגל וענקיות טכנולוגיה אחרות. בהתאם, העובדים לא מתכוונים להשתמש בארגון על מנת לשפר את תנאי העבודה שלהם, אלא כאמצעי להעניק לעובדים אפשרות להביע את עמדותיהם ולפעול נגד מדיניות בעייתית של החברה מבלי לסכן את מקום עבודתם, ולהפוך גם את דעות העובדים לחלק בהליך קבלת ההחלטות בחברה.

 

"האיגוד הזה מתבסס על שנים של אומץ מצד עובדי גוגל", אמרה ניקי אנסלמו, מנהלת תוכנה בגוגל, בהודעה לעיתונות. "ההתנגדות לפרויקט מייבן, והמחאה נגד תשלומים שערורייתיים של מיליוני דולרים לבכירים שביצעו הטרדה מינית, לימדו אותנו מקרוב שאלפבית מגיבה כשאנו פועלים ביחד. האיגוד החדש שלנו מספק מבנה בר-קיימא שיאפשר לנו לוודא שהערכים המשותפים שלנו כעובדי גוגל מכובדים גם כשהכותרות דוהות".

 

משרדי גוגל משרדי גוגל צילום: שאטרסטוק

 

בנוסף, האיגוד מתכוון לפעול נגד אפליה בשכר ופיטורי נקמה. בהקשר זה ציין האיגוד מהלכים אחרונים של גוגל שפגעו בזכויות העובדים, כמו תלונה שלפיה החברה ריגלה אחרי עובדים שארגנו מחאות ופיטרה שניים מהם, או הפיטורים השנויים במחלוקת של ד"ר טימניט גברו על רקע מאמר מדעי בנושא בינה מלאכותית שכתבה.

 

בפני האיגוד עומדת דרך ארוכה על מנת להפוך לגורם משפיע בגוגל, והחברה בוודאי לא תעשה לו חיים קלים. אבל עצם הקמתו מהווה נקודת דרך משמעותית בהיסטוריה של היחסים בין חברות טכנולוגיה לעובדיהן, וממחישה את השינוי המשמעותי שאלו עברו בעשורים האחרונים. לא עוד הזדהות מלאה עם מקום העבודה, לא עוד נאמנות חסרת פשרות שנולדת מאמונה בהלימה מלאה בין הערכים האישיים לערכי החברה ופעילותה, אלא מעבר ליחסים עימותיים יותר, שבהם העובדים מבינים שהערכים והיעדים של החברה שונים משלהם, אך גם שיש להם אפשרות וכוח לדחוף את החברה למסלול טוב יותר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x