$
משפט נתניהו

פרשנות

"עובדה" סיפקה הצצה אל האשפה שנערמת בחצר האחורית של הפוליטיקאים

בתוכנית של אילנה דיין ראינו את "בית הקלפים" הישראלי שהאיראנים שדרגו ל"מזימות בינלאומיות". קיבלנו את בני גנץ ובנימין נתניהו בדיוק כמו שהם. גנץ תמים ומשתף בסודותיו הרגישים את האנשים הלא נכונים, ומולו נתניהו, שכמו טורף מיומן מסתער על כל ערימת זבל כדי למנף אותה לאיום אסטרטגי לביטחונה וקיומה של מדינת ישראל

משה גורלי 11:4025.12.20

אילנה דיין והתוכנית "עובדה" הציגו אתמול הצצה מרתקת לחדר המכונות של הפוליטיקה הישראלית, לחצר האחורית, לאחורי הקלעים, למחילות התת-קרקעיות ששם נערמת האשפה הצהובה.

 

מסתובבים שם יועצים פוליטיים, חוקרים פרטיים ועוד אופורטוניסטים שמתפרנסים היטב לא רק מהייעוצים ומהחקירות, אלא גם מלספסר במידע רגיש שנופל לידם, הפעם בחסות האיראנים. אנחנו מחסלים להם מדעני גרעין והם מחסלים לנו את הפרטיות.

 

מימין: בני גנץ ובנימין נתניהו. הראשון מתמחה בהעסקת סוסים טרויאנים, השני טורף מיומן מימין: בני גנץ ובנימין נתניהו. הראשון מתמחה בהעסקת סוסים טרויאנים, השני טורף מיומן צילומים: אלכס קולומויסקי, דנה קופל

הפעם, התוודענו ל"אקדח שבקנה", בלשונה של דיין, "עומר ינקלביץ'" בלשונו של החוקר הפרטי צביקה נווה. אפשר לקבל סחרחורת רק מלנסות להבין לטובת מי פועל נווה ובאיזה רגע בעלילה, אבל בטוח שכל הצדדים משלמים לו היטב. אלה בעד המידע ואלה בעד למנוע את דליפתו.

 

ראינו אתמול את "בית הקלפים" הישראלי, שהאיראנים שדרגו קצת ל"מזימות בינלאומיות". אבל בסוף קיבלנו את גנץ וביבי בדיוק כמו שהם. האחד תמים, שמשתף בסודותיו הרגישים את האנשים הלא נכונים, מתמחה בהעסקת סוסים טרויאנים ונמנע באצילות נפש מפגיעה בכבודו ופרטיותו של נתניהו.

 

ומולו נתניהו, שכמו טורף מיומן מסתער על ערימת הזבל הזו כדי למנף רכילות להזדמנות, ואת הצהוב לאיום אסטרטגי, לסכנה שנשקפת מגנץ לביטחונה וקיומה של מדינת ישראל.

 

מבין הדמויות שכיכבו אתמול, נורא היה לראות את יעקב פרי, לשעבר ראש השב"כ, שדהה לכדי קריקטורה מבישה. שהפך לחוקר פרטי מרוט שטובל וזבל בידו.

 

וראינו שוב דוגמא מהזן הנתעב של רבנים, גיא חבורה במקרה זה, שמנצלים את האמון שניתן בהם כ"רועים רוחניים" כדי לסחור ולמעול ברגשות צאן מרעיתם, היועץ הפוליטי ישראל בכר במקרה זה. כמובן, כדי להציל את עם ישראל בשירות המציל הראשי, נתניהו.

 

ואי אפשר בלי הנשים שחיוניות בכל דרמה וטלנובלה, כשהן מלוהקות לתפקידן המסורתי. ינקלביץ' כפי שכבר הבנתם, והפעילה הפוליטית המתוסכלת רחל תורג'מן שלא מרוצה מחלקה בעוגה ודוחפת בקנאתה את העלילה קדימה.

 

רונן צור. מפגש טיטאנים על מחירו של הזבל רונן צור. מפגש טיטאנים על מחירו של הזבל צילום: נגה ויסמן

במרכז הפרק עמד מפגש הטיטאנים בין היועץ רונן צור לחוקר נווה שהתמקחו על מחירו של הזבל שקצרו האיראנים מניידו של גנץ. וברקע ממתינים דרוכים גנץ ונתניהו כדי לראות לאן לשנע את האשפה. לטמון אותה באדמה תמורת מחיר הגון או להשתמש בה כדי להגן על עם ישראל.

 

המשדר אתמול החל עם גילוי מרעיש ומטלטל. עו"ד אריאל רוט, שותפו של עו"ד עמית חדד, מסניגורי נתניהו. רוט הוקלט כזומם ביחד עם אורית, אשת עסקים, תומכת נתניהו ששיתפה פעולה עם "עובדה" (לא ברור איך נוצר הזיווג הזה – תמיכה במקביל בנתניהו ובעובדה).

 

המזימה: להקליט מישהו מקרובי משפחתם של שופטי נתניהו שמתבטאים בסגנון "בואו נטחון אותו, הכל תפור הכל חרטא".

 

נתניהו וחדד התנערו כמובן, אבל אילנה דיין היטיבה למסגר את מה שראינו ושמענו: "זה אולי מופע יחיד (של רוט) אבל כזה שמתחולל ברוחו של מנגנון שפועל עבור איש אחד כדי להצילו מאימת הדין ולהבטיח את הניצחון בקלפי".

 

רוט יודע שהוא צריך להרחיק את עצמו, גם מהמזימה וגם ממוטביה האפשריים, אבל הוא רוצה להביא להם את התוצאה.

 

עוד הצצה למזימות שרוחשות בתחילה במוחות היצירתיים ואחר כך מבשילות לאותה פעילות במחילות התת-קרקעיות בכיכובם של פרי, נווה, תורג'מן, צור ואחרים שעושים מזה גם כסף טוב וגם חומר טוב לחשיפות של עובדה.

x