$
חדשות טכנולוגיה

אפל וגוגל בקריאה למפתחי אפליקציות: הסירו את תוכנת המעקב של X-Mode

על רקע חשיפת העבודה של חברת איסוף המידע עם המשרד לביטחון לאומי בארה"ב, שתי פלטפורמות מערכות ההפעלה הגדולות בשוק הסמארטפונים מסרו למפתחים כי עליהם להסיר את תוכנת המעקב של X-Mode מכל האפליקציות הנמצאות באפסטור ובגוגל פליי. זהו הצעד הראשון של ענקיות הטכנולוגיה המכוון ישירות נגד חברה ספיציפית שאוספת נתונים על המשתמשים

שירות כלכליסט 15:0210.12.20
אפל וגוגל ימנעו מחברת איסוף הנתונים X-Mode להמשיך את פעילותה במכשיריהן, זאת על רקע חשיפת העבודה של החברה עם משרדים לביטחון לאומי, כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל".

 

 

שתי פלטפורמות מערכות ההפעלה הגדולות ביותר לסמארטפונים מסרו למפתחים כי עליהם להסיר את תוכנת המעקב של X-Mode מכל אפליקציה הנמצאת בחנות האפליקציות שלהן, אחרת הם מסתכנים באיבוד הגישה למכשירים לצמיתות. זהו הצעד הראשון שנוקטות ענקיות הטכנולוגיה ישירות נגד חברה ספיציפית שאוספת נתונים על משתמשים.

 

דובר של גוגל מסר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי למפתחים ניתנו שבעה ימים להסיר את התוכנה, אחרת ייחסמו מחנות האפליקציות גוגל פליי. עם זאת, הדובר הוסיף כי המפתחים יוכלו לבקש הארכה ל-30 יום בעת הצורך. דובר מטעם אפל אישר שהחברה הודיעה למפתחים שיש להם שבועיים להסיר את המעקבים של X-Mode מהאפסטור.

 

X-Mode אוספת את המידע באמצעות קוד SDK המוטמע באפליקציות שונות כאשר חברות רוכשות את הנתונים באופן ישיר מהמפתחים – טקטיקה בה לאפל ולגוגל יש מעט יכולת לעקוב אחר הגעת הנתונים לגורמים שונים. מרבית העבודה של X-Mode נעשית בסקטור המסחרי אך לאחרונה היא הפכה לאחת השחקניות הבולטות בשוק הצומח לטכנולוגיה ממשלתית – תעשייה קטנה של חברות שמשרתות את הצורך של משרדי הביטחון השונים לקבלת מידע.

 

ניטור משתמשים ניטור משתמשים צילום: שאטרסטוק

 

העבודה של X-Mode עם הממשל האמריקאי דווחה כבר במספר תחקירים בכלי התקשורת בארה"ב בטענה שהחברה מספקת נתונים לכמה קבלנים של הממשל האמריקאי העוסקים בבטחון לאומי, מלחמה בטרור ומאבק במגיפת הקורונה. אך מלבד X-Mode, עשרות חברות נוספות משיגות, רוכשות ומוכרות מידע מפורט על משתמשים ומגלגלות לכיסן מיליארדי דולרים. את האישור לניטור ולאיסוף הנתונים החברות מקבלות מהמשתמשים עצמם שנאלצים לאשר את תנאי השימוש של אפליקציות שונות על מנת להפעילן במכשיריהם. 

 

לפי הדיווח בחודש שעבר ב"וול סטריט ג'ורנל", X-Mode אספה מידע מסמארטפונים ומכשירים חכמים נוספים והעבירה אותו לחברה בשם SignalFrame, שקיבלה מענק מהצבא האמריקאי ומנסה לזכות בחוזים אחרים בתחום. יתרה מכך, אתר "וייס ניוז" דווח כי חלק מהנתונים שאספה החברה נלקחו מאפליקציות הפונות לציבור המוסלמי, כמו אפליקציית הדייטינג Muslim Mingle ואפליקציית תפילות בשם Muslim Pro.

 

מהחברה נמסר בתגובה כי היא בוחנת מחדש את העבודה מול הממשל האמריקאי וכי מספר מפתחים שעובדים איתה הודיעו שיפנו לאפל ולגוגל בבקשה שישקלו מחדש את ההחלטה.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x