$
רכב

תמורת הסכום הנכון: בנטלי תייצר סדרה מיוחדת של מכוניות Blower "עתיקות"

היצרנית, שבימים כתיקונם מייצרת מכוניות יוקרתיות לעשירי העולם, הודיעה כי תייצר סדרה מיוחדת של 12 יחידות מאחת ממכוניות הספורט הראשונות שלה. בשנת 2012 נמכרה בנטלי Blower "מקורית" במכירה פומבית תמורת 2.8 מיליון פאונד - ומחיר יחידה מהסדרה החדשה יעמוד על 620 אלף פאונד "בלבד"

תומר הדר 20:1410.12.20

האם כסף יכול לקנות כל דבר, כולל היסטוריה? מבחינת בנטלי התשובה היא כן: היצרנית, שבימים כתיקונם מייצרת מכוניות יוקרתיות לעשירי העולם, הודיעה כי תייצר סדרה מיוחדת של מכוניות בנטלי Blower. הבנטלי Blower נחשבת לאחת ממכוניות הספורט הראשונות של בנטלי, ולמעשה נחשבת יותר מכל למכונית שהפכה את בנטלי ליצרנית בולטת בתחום, לפחות עד לרכישתה על ידי רולס רויס לאחר שהמשקיע העיקרי בבנטלי נקלע באותן שנים לקשיים.

 

 

בנטלי Blower בנטלי Blower צילום: יצרן

 

השם Blower ניתן לבנטלי האימתנית לאחר שנהגים שלא היו מספיק מרוצים מביצועיה של מכונית הספורט הבריטית, החליטו להוסיף בחזיתה התקן שעד אז היה מקובל לשימוש רק במטוסים: מגדש על. כלומר, התקן אשר דוחס אוויר בכוח אל תוך המנוע בעודו פועל ומעלה את ההספק. למרבה האירוניה, דווקא הדגם האגדי של בנטלי כלל לא היה דגם של בנטלי: וו. או. בנטלי, מייסד החברה, סבר כי כל מכונית בנטלי אשר יוצאת את שערי המפעל היא יצירת מופת שאין לשנות לנוכח שלמותה ההנדסית. מסיבה זו הותקנו המגדשים דווקא בחזית הרכב - מכיוון שלאחר שכל בנטלי הושלמה ויצאה את שערי המפעל, ניתן היה להוסיף לה חלקים שונים רק מחוץ לתא המנוע.

 

 צילום: יצרן

 

אותם ג'נטלמנים פוחזים אשר הוסיפו למכוניות הבנטלי שלהם את אותו מגדש על והתחרו עם המכוניות בכבישים ציבוריים, נודעו בכינוי "בנטלי בויז", כינוי שספק אם הוצמד להם מתוך זלזול או מתוך רצון לייחד אותם כקבוצה נועזת של ג'נטלמנים בריטים בעלי חיבה יתרה למהירות.

 

בכל מקרה, למי שחפץ כיום לשחזר את הקסם והתחושה של נהיגה בבנטלי Blower, בנטלי תייצר 12 מכוניות כאלו על סמך ידע, חלקים וכמובן גם תוכניות הנדסיות אשר נשמרו במשרדי החברה. המכוניות ייוצרו כמובן על ידי בנטלי, מחלקים של בנטלי, משמע מדובר בפועל בבנטלי Blower הראשונות אשר מיוצרות מזה 90 שנה. לפי נתוני בנטלי, כל Blower מורכבת במפעלי בנטלי בעבודת יד מ-1,846 חלקים (לשם השוואה, מכונית מיני ממוצעת כוללת כיום אלפי חלקים שונים). 

 

 צילום: יצרן

 

בדומה לבנטלי Blower המקוריות, גם הדגם החדש מיועד בראש ובראשונה להיות מהיר, כלומר לפחות מהיר במונחי שנות ה-20 של המאה הקודמת, ומצויד במנוע בנפח 4.5 ליטרים - זהה לזה שהותקן במכוניות באותו עשור - אשר מפיק 175 כוחות סוס, כלומר הספק מנוע אשר מתקרב לזה של מאזדה CX5 מודרנית.

 

בנטלי עצמה נזהרת מאוד בכינויים ותארים שהיא מצמידה לדגמיה החדשים-ישנים, בין היתר מחשש שמא תפגע בקומץ אספנים אשר מחזיקים במכוניות בנטלי Blower אמיתיות, במיוחד לנוכח העובדה שבשנת 2012 נמכרה מכונית כזו במכירה פומבית תמורת 2.8 מיליון פאונד, מה שגורם למחירה של הבנטלי החדשה - 620 אלף פאונד - להיראות אולי כעסקה טובה.

x