$
חדשות טכנולוגיה

תביעת ענק נגד פייסבוק: 48 מדינות בארה"ב דורשות לאלץ אותה להתפרק מכוחה

הסעיף המרכזי בתביעה נגד פייסבוק, שהוגשה על הפרת הגבלים עסקיים, מתייחס לאסטרטגיית הרכישה של הרשת החברתית שקנתה את ווטסאפ ואינסטגרם כדי לחסל את האיום על מעמדה. האם פייסבוק תיאלץ למכור את השתיים?

שירות כלכליסט 22:1509.12.20

קונסורציום של 48 מדינות בארה"ב הגיש הלילה (ד'), בשיתוף פעולה עם רגולטורים נוספים, תביעת ענק נגד פייסבוק על הפרת חוקי הגבלים עסקיים - כך מדווחים מספר כלי תקשורת בארה"ב. הסעיף המרכזי בתביעה מתייחס לאסטרטגיית הרכישה של הרשת החברתית שקונה מתחרות פוטנציאליות על מנת לחסל את האיום על מעמדה.

 

בתביעה נטען כי פייסבוק ביצעה פעולות בלתי חוקיות כדי לדחוק יריבים עסקיים שלה ולבצר את מעמדה כרשת החברתית הגדולה ביותר.

מטה פייסבוק במנלו פארק בקליפורניה מטה פייסבוק במנלו פארק בקליפורניה צילום: איי אף פי

 

את התביעה מובילה התובעת הכללית של ניו יורק לטיטיה ג'יימס (Letitia James). כתב הטענות מתמקד בכמה מהמהלכים המוכרים ביותר שביצעה פייסבוק בשנים האחרונות, בין היתר רכישת פלטפורמת אינסטגרם ורכישת שירות ההודעות ווטסאפ – ובהשלכות של רכישות אלה על הדומיננטיות של פייסבוק.

 

המדינות התובעות דורשות לאלץ את פייסבוק למכור חלק מאותם עסקים ולהודיע לסוכנויות המדינה על כל רכישה שמבצעת פייסבוק בהיקף של יותר מ-10 מיליון דולר.

 

"במהלך כמעט עשור, פייסבוק עשתה שימוש בדומיננטיות שלה ובכוח המונופוליסטי שלה לריסוק מתחרות קטנות יותר ולחיסול התחרות, כל זה על חשבון המשתמשים", אמרה ג'יימס במסיבת עיתונאים שערכה, ושבה הודיעה על ההאשמות.

 

רשות הסחר הפדרלית (Federal Trade Commission) הגישה במקביל תביעה משלה באותו נושא, שבה היא מאשימה את פייסבוק ב"מונופול בלתי חוקי", ודורשת במפורש ביטול עסקאות הרכישה של ווטסאפ ואינסטגרם.

 

רשות התחרות הגישה את התביעה לאחר השלמה של חקירת קשריה של פייסבוק עם חברת היעוץ הפוליטי Cambridge Analytica. הפגיעה בפרטיות שנבעה מקשרים אלה הובילה את הרשויות לחייב את פיייסבוק בתשלום קנס של 5 מיליארד דולר.

 

פייסבוק לא העבירה תגובה להודעה על הגשת התביעות. בתגובה לטענות שהושמעו בשנים האחרונות אודות כוחה המונופוליסטי השיב המנכ"ל והמייסד מארק צוקרברג שרכישות ווטסאפ ואינסטגרם תרמו לתחרותיות שלה מול רשתות חברתיות פופלריות אחרות, בראשן טיקטוק.

 

במקביל האיצה החברה את האינטגרציה של שירות האינסטגרם לתוך פעילות הליבה של פייסבוק, באופן שיחזק את הקשר האינהרנטי בין שתיהן, ויקשה על הוראת מכירה.

 

התביעה נגד פייסבוק היא התביעה הגדולה השנייה שמוגשת השנה נגד אחת מענקיות הטכנולוגיה, לאחר שבאוקטובר הגיש משרד המשפטים האמריקאי תביעה נגד גוגל.

x