$
תשתיות

מכוון לטופ: הפינוי-בינוי ששם את קדימה-צורן על מפת ההתחדשות העירונית

"להתחדשות עירונית יש תפקיד מרכזי בהתפתחותה של קדימה-צורן", מדגישה ראש המועצה קרן גרין, כשפרויקט הביכורים ביישוב של חברת טופ במרחבי השרון מביא את החזון לשטח. המנכ"ל גדי מכלוף: "אנו נשנה את איכות החיים של הדיירים מקצה לקצה"

רונן ניב 09:1010.12.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

אם בשנים עברו התנקז עיקר תחום ההתחדשות העירונית אל לב לבו של גוש דן, הרי שבשנתיים האחרונות הולך המעגל ומתרחב. מיזמי תמ"א 38 ופינוי-בינוי זולגים בהדרגה אל מחוץ לערי הביקוש הקלאסיות, לרבות אל ישובים בעלי אוכלוסייה מועטה יותר, כשתנאי הסף אחיד לכולם – מבני מגורים בני עשרות שנים, הנדרשים לשיקום מקיף ויסודי.

 

בשינוי המתרחש במפת ההתחדשות העירונית בולט היישוב הקהילתי קדימה-צורן שבשרון, המאחד מאז 2003 את המועצה המקומית קדימה שנוסדה ב-1933 ואת המועצה המקומית צורן שהוקמה כ-60 שנה אחריה. אוכלוסיית המקום נושקת כיום לכ-25 אלף תושבים, ובמדד החברתי-כלכלי של הלמ"ס משתייך היישוב לאשכול 8 מתוך 10.

 

ואמנם, בזכות צביון כפרי ופסטורלי, מערכת חינוך איכותית ושיעור גבוה של אקדמאים, נהנית קדימה-צורן מהגירה חיובית ומביקוש גבוה למגורים. הדבר משתקף בין היתר במחירי הדיור במועצה, שרשמו זינוק משמעותי לאורך העשור האחרון. לפי אתר מדלן, בעוד במרץ 2011 המחיר הממוצע של דירה ביישוב היה 1.79 מיליון שקל, בספטמבר 2020 הוא כבר טיפס ל-2.41 מיליון שקל.

 

"להתחדשות עירונית יש תפקיד מרכזי בהתפתחותה של קדימה-צורן ובהגדלת היצע הדיור ביישוב" אומרת קרן גרין, ראש המועצה המקומית. "יש אזורים ישנים שחשוב לחדש ולרענן, כשבמיזמים הללו טמונה גם חשיבות חברתית. אני סבורה כי לפני שמשמישים קרקע חקלאית, צריך קודם כל לשפר ולהשביח קרקעות שכבר בנו עליהן. על כן אנחנו נותנים עדיפות לפרויקטים של התחדשות עירונית אל מול פרויקטים אחרים".

 

ראש מועצת קדימה-צורן, קרן גרין. "בהתחדשות עירונית טמונה גם חשיבות חברתית" ראש מועצת קדימה-צורן, קרן גרין. "בהתחדשות עירונית טמונה גם חשיבות חברתית" צילום: רויטל מיקלס

 

גרין מדגישה כי כל החלטה שמקבלת המועצה בנושאי בנייה מתבססת על ראייה רחבה ושקלול של "מגוון פרמטרים רחב", כהגדרתה: "עמדתי העקרונית ברורה, והיא שמיזמי בנייה חייבים להיות מלווים בפתרונות מתאימים של תשתיות, תחבורה ואזורי תעסוקה, וזאת כדי לשמר ולשפר את איכות החיים של תושבות ותושבי קדימה-צורן. בהתאם לעקרונות הללו אנו פועלים".

 

הדחיפה לה זוכה ההתחדשות העירונית בקדימה-צורן לא מגיעה מבניין המועצה בלבד, אלא גם מגופי המדינה. לדברי חיים אביטן, יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, "קדימה-צורן מהווה דוגמה משמעותית לכך שההתחדשות העירונית יכולה וצריכה לקרות בכל רחבי הארץ. הרשות הממשלתית פועלת רבות הן באמצעים תקציביים והן באמצעות ליווי צמוד, בכדי שבקרוב נראה כולנו עוד ועוד ישובים בפריפריה המאיצים את ההתחדשות העירונית בשטחן".

 

עיניים קדימה

מדובר במתחם שהוכרז כמיועד לפינוי על ידי משרד הבינוי ושיכון עוד לפני כ-20 שנה, אלא שמאז, בשל חסמים שונים ומגוונים, נשארו התוכניות רק ברמת התיאוריה. מי שלקחה על עצמה להתניע את הפרויקט היא חברת טופ במרחבי השרון מקבוצת גדי מכלוף, שלא נרתעה מההיסטוריה, והצליחה להביא את המיזם ליד מימוש. 

 

מדובר במתחם שהוכרז כמיועד לפינוי על ידי משרד הבינוי ושיכון עוד לפני כ-20 שנה, אלא שמאז, בשל חסמים שונים ומגוונים, נשארו התוכניות רק ברמת התיאוריה. מי שלקחה על עצמה להתניע את הפרויקט היא חברת טופ במרחבי השרון מקבוצת גדי מכלוף, שלא נרתעה מההיסטוריה, והצליחה להביא את המיזם ליד מימוש.

פרויקט טופ בשדות. "ממקסם את כל מה שיש לקדימה-צורן להציע" פרויקט טופ בשדות. "ממקסם את כל מה שיש לקדימה-צורן להציע" צילום: עמוס לוזון צלמים

 

"להוציא את הפרויקט אל הפועל לא היה עניין פשוט", משחזר גדי מכלוף, המנכ"ל והבעלים של טופ במרחבי השרון. "נדרשה פה עבודה מאומצת ומורכבת, בשיתוף גורמים רבים, ובהם משרד הבינוי והשיכון והמועצה המקומית. מיתגנו את המיזם תחת השם טופ בשדות, ובמקום להתבשל בעבר החלטנו לנטרל את רעשי הרקע ולהסתכל קדימה. כפרויקט פינוי-בינוי ראשון בקדימה-צורן, ברור לנו שכל העיניים מופנות אלינו ואנו בהחלט מודעים לגודל האחריות".

 

במתחם המשתרע על פני 10.5 דונם נהרסו שלושה בנייני רכבת בני שתי קומות ובהם 72 יחידות דיור. את מקומם יתפסו עשרה בניינים מודרניים בני ארבע, שבע ותשע קומות, הכוללים בסך הכל 224 יחידות דיור בתמהיל מגוון של דירות 5-4 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. הפרויקט מתבצע בשני שלבים: בשלב א' נבנים כעת ששת הבניינים הראשונים ובהם 151 יחידות דיור, הצפויים להתאכלס במהלך השנה הבאה. בחברה סוגרים כעת קצוות אחרונים לקראת קבלת היתר הבנייה לשלב ב', במסגרתו יוקמו ארבעת הבניינים הנותרים ובהם 73 יחידות דיור נוספות, כשהמועד המתוכנן לסיום העבודות ואכלוס הפרויקט במלואו הוא 2023.

 

"נבנית כאן למעשה שכונה שלמה, על כל המשתמע מכך", מרחיב מכלוף. "אנחנו הולכים לשנות את איכות החיים של הדיירים מקצה לקצה, לא רק ברמת המגורים אלא גם בכל הקשור לפיתוח הסביבתי. כל הבניינים יהיו מוקפים בגינות נוי וריאות ירוקות. לאזור הזה יתרונות אדירים והוא ממקסם את כל מה שיש לקדימה-צורן להציע. המתחם טובל בשדות תות, נמצא בסמוך למוסדות לימוד ומרכזים מסחריים, ונהנה מגישה נוחה לצירי תנועה ראשיים כמו כביש 4 ולאזורי התעסוקה של השרון".

 

 המנכ"ל והבעלים של טופ במרחבי השרון, גדי מכלוף. "הרצון לגור בקדימה-צורן ימשיך ויעלה" המנכ"ל והבעלים של טופ במרחבי השרון, גדי מכלוף. "הרצון לגור בקדימה-צורן ימשיך ויעלה" צילום: עמוס לוזון צלמים

 

הפרויקט הגדול הבא

כמי שמתגורר בעצמו בקדימה-צורן ומחנך בה את ילדיו, מכלוף מכיר מקרוב את האוכלוסייה המקומית, כך שמבחינתו לפעילות בתחומי היישוב יש ערך מוסף. "אנחנו קשורים למקום הזה", מדגיש מכלוף. "ורוצים לראות את היישוב ממשיך לשגשג. כל מי שנמצא כאן מבין שהאזורים הוותיקים מחויבים במתיחת פנים, ואנחנו נרתמים לאתגר הזה".

 

הרצון של טופ במרחבי השרון חלק משמעותי מצמיחתה של קדימה-צורן מתורגם לפרויקט נוסף שכבר מצוי בהליכי תכנון. בשיתוף פעולה עם חברת בית וגג הולך ומתקדם מיזם פינוי-בינוי רחב היקף ברובע בן צבי-רוזנבך. "הפרויקט עתיד לכלול פינוי והריסה של מאות יחידות דיור בלב היישוב והקמת רובע חדש בעירוב שימושים, שישלב בין מגורים ומסחר ויספק מענה מלא לצרכי התושבים", מפרט מנכ"ל בית וגג, רונן עקביה. "מדובר באחד הפרויקטים הגדולים בשרון ואפילו במדינה. בית וגג, שהיא אחד הגופים הגדולים בשוק הנדל"ן ומתמחה בתחום ההתחדשות עירונית, מצאה בקדימה-צורן את השילוב המנצח בין צרכי היישוב ותושבים, רשות מקומית מקצועית ומקדמת, ושותף מקומי מקצועי ומנוסה. אנו בטוחים שהשנים הקרובות יביאו איתן בשורה של ממש לתושבי המועצה ושמחים לקחת חלק במהלך מהותי שכזה".

 

"המחירים בקדימה-צורן עדיין רחוקים ממיצוי", מסכם מכלוף. "בטח כשמביאים בחשבון כי תנופת הפיתוח פה צפויה במהלך השנים הקרובות רק להמשיך ולצבור תאוצה. כבר עכשיו מדובר באחד היישובים האטרקטיביים ביותר בשרון, ואני מאמין שהרצון לגור בקדימה-צורן רק ימשיך ויעלה". 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן