$
השקעות ומימון

עוברים לנכסים דיגיטליים: מגזר התעסוקה משנה את פניו

מגזר התעסוקה תמיד שאף למעבר הדרגתי ומתוכנן לעולם דיגיטלי, אך כעת נגזר עליו לבצע זאת במהירות לאור הצורך של עובדים רבים בהסבת מקצוע שתאפשר להם לצבור ידע ולשרוד במציאות הקשה. חברת פורשופ מספקת ארגז כלים שיעזור לכם להתאקלם בעולם החדש

אורן טל 09:2702.11.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

רוחות של שינוי נושבות במגזר התעסוקה. ארגונים, חברות, בעלי עסק ועצמאים – כולם זורקים כעת מהחלון מודלים מסורתיים ופותחים את הדלת לשינויים מרחיקי לכת.

 

מקובל לראות בווירוס הקורונה את מי שאחראי ליצירתו מחדש של שוק התעסוקה. ואולם המגיפה העולמית היא לא יותר מקטליזטור למגמות האחרונות. מי שאחראי באמת לסדר העולמי החדש שמתדפק על דלתותינו היא מישהי אחרת לגמרי – המהפכה הדיגיטלית.

 

 

המהפכה הדיגיטלית היא דטרמיניסטית, תהליך ידוע מראש ובלתי ניתן לעצירה. וכאחת כזו, היא לא זקוקה לגורם חיצוני כמו משבר הקורונה שיחזיק לה את היד בזמן שהיא מגשימה את גורלה. עם זאת, רצה הגורל והשניים בכל זאת הולכים כעת יד ביד, ולפתע מרכז הכובד התעסוקתי עובר לעולם הדיגיטלי מוקדם יותר מהצפוי.

 

תרבות דיגיטלית רב-תרבותית

שלא כבעבר, אוריינטציה דיגיטלית היא כלי חוצה מגדרים, מגזרים ואפילו גילים. בימינו ילדים מוצאים עצמם מקימים ערוצי יוטיוב בחדר במקום לשחק כדורגל בשכונה, צעירים מרוויחים מבלוגים וחשבונות אינסטגרם במקום להרוס מכוניות ב- GTA, ואפילו בקרב האוכלוסייה המבוגרת עולם הדיגיטל פחות מפחיד – כבר לא צריך להסביר לאמא כל פעם מחדש איך שולחים מייל, ואפילו אבא כבר יודע איך להקים דף עסקי בפייסבוק. כמובן שהפערים הבין-דוריים עדיין קיימים, אך הם פחות מובהקים מבעבר.

 

אם פעם היו אלה מוסר עבודה, תקשורת בין-אישית, תפקוד תחת לחץ, התנהגות ארגונית ויכולת למידה עצמית שאפיינו את מעלותיו של עובד ממוצע – הרי שהיום הקריטריונים הוקשחו ואוריינטציה דיגיטלית היא חלק אינטגרלי להשתלבות בשוק העבודה המודרני והעכשווי.

 

נכס דיגיטלי של לקוח פורשופ נכס דיגיטלי של לקוח פורשופ

 

דיגיטליזציה של שוק העבודה

בקרב הארגונים והחברות, הטרנספורמציה הדיגיטלית תוביל לשינויים משמעותיים ברמה הפנימית וברמה החיצונית. החל מליצור נוכחות ופעילות שוטפת בזירות הדיגיטליות, שם למעשה נמצא רוב קהל הצרכנים, וכלה במבנה הפנים-ארגוני ובתפעול המחלקות השונות. "בשנה הקרובה אנחנו נתחיל להרגיש את התזוזות בשוק התעסוקה", מדווח מהשטח ד"ר יורם דובובסקי, מנהל הדרכה בעל תואר PH.D במדעי ההתנהגות ומומחה לייעוץ ארגוני. "תחילה יתעוררו מחשבות ברמה של הפירמה – כמו מה נכון לה לעשות? איפה נכון לשנות? איפה נכון להמשיך? ובהתאם לכך תתגבש תוכנית הדרכה ארגונית. כמובן שהמהלך ידרוש הכשרה של עובדים והסכמתם לדרישות עבודה חדשות, ולצערנו – גם לצמצום ארגוני והיפרדות מעובדים שלא יהיו רלוונטיים לסביבה הדיגיטלית החדשה."

 

הסכנה היא שחברה הצועדת לתוך העולם הדיגיטלי לא תיקח איתה את כל עובדיה. יהיו תפקידים שונים שעלולים לאבד מהרלוונטיות והיעילות שלהם ומשרות ה"מידלמנים" ילכו וייעלמו. לא דיברנו חלילה על צמד המילים "גל פיטורים", אבל בסיטואציה הנוכחית נהיה חייבים להזכיר זאת. שכן העולם הדיגיטלי, לרוע המזל, איננו מבחין בין עובד ותיק ומאוגד לבין עובד חדש ולא ממש ישנה לו מי מהם יכנס בשעריו. בסופו של דבר, מי שלא מיישר קו עם הקידמה סופו להיעלם.

 

  מקור: איגוד האינטרנט הישראלי

 

העץ הגמיש שורד את הסופה

המסר שחלחל אל השחקנים הגדולים והקטנים במשק הוא שזוהי השעה לאמץ מתווה חדש ועדכני להנעת התעסוקה בישראל. מוסדות להשכלה גבוהה מפתחים קורסים מקוונים להכשרה פרקטית במקצועות מבוקשים; ארגונים גדולים ובתי עסק יוזמים תוכניות הכשרה עצמאיות ; קורסים פרטיים מקוונים מופיעים ברשת בהמוניהם; פתאום עומדות בפנינו אופציות להכשרה מקצועית בכלל ולהכשרה בעולם הדיגיטלי בפרט.

 

"ניכרים שינויים בתחום ההכשרה הדיגיטלית, בכך אין ספק" מסכם ד"ר דובובסקי, "אך נכון לעכשיו עדיין אי אפשר להגדיר אותם כשינויים דרמתיים. היום ההכשרה המקצועית של מוסדות לימוד רבים היא ברובה מקוונת, או היברידית באופן חלקי כאשר ישנם רק קורסים בודדים המשלבים לימוד מקוון יחד עם פרונטלי (בהתאם לתקנות משרד הבריאות)."

 

אחד מהקורסים הבודדים אשר משלבים לימוד מקוון יחד עם פרונטלי, זהו הקורס של מומחי 'קבוצת פורשופ' (ForeShop Group) שניסיונם של בעלי המקצוע שלה בתחום הוא למעלה מעשור והיא עוסקת בבנייה וניהול נכסים דיגיטליים גם בארץ וגם בעולם. קורס זה הוא קרש קפיצה משמעותי עבורכם למגזר התעסוקה החדש.

 

הכשרה דיגיטלית – ויפה שעה אחת קודם

"החזון בקורס של קבוצת פורשופ הוא לייצר אלפי תלמידים שיקימו אתר או מספר אתרים וירוויחו מהקמת קהילה בעולם הדיגיטלי", מספר לירן ליסקר, שותף בכיר בקבוצת פורשופ. "בקורס הזה אנו מלמדים איך להקים נכס דיגיטלי בדמות אתר תוכן המשלב בתוכו מספר אלמנטים שונים ומגוונים של הכנסה. התלמידים מקבלים את כל הכלים שיעזרו להם לייצר תנועת גולשים בצורה ממומנת או אורגנית, לנהל קמפיינים ברשתות החברתיות, לבצע אופטימיזציה, לבנות קהילה בנישת האתר, לחזק את הקשר עם הקהילה ולהמיר את הקהילה הזאת להכנסה שוטפת."

  

לירן ליסקר לירן ליסקר צילום: קונסטנטין גרוסמן

הקורס הנוכחי מרכז לתוכו – במפגשים אינטרנטיים, פרונטליים ובעזרת ליווי מתמשך – את מכלול הידע והניסיון הפרקטי הדרושים למי שרוצה להקים ולנהל נכס דיגיטלי, ועל כך מפרט לירן ליסקר: "החומר המועבר בקורס שלנו מסתמך על שנים רבות של ניסיון בהקמה וניהול של נכסים דיגיטליים – גם נכסים עצמאיים של עובדי ובעלי החברה, וגם למעלה מ-900 נכסים דיגיטליים אשר הקימה ומנהלת קבוצת פורשופ עבור רוכשים פרטיים בארץ ובעולם. אלו הם בדיוק אותם נכסים אשר בוגרי הקורס ידעו לבנות בעצמם." 

 

ולמי מתאים הקורס של פורשופ? כמו שהזכרנו קודם לכן, העולם הדיגיטלי הוא רב תרבותי והוא פותח את שעריו עבור כל מי שיש לו מעט רצון לשינוי והרבה יכולת התמדה. "הקורס מתאים לאנשים בני 18 ומעלה שרוצים לבנות כבר עכשיו את העתיד שלהם, לחיילים משוחררים, לדורשי עבודה, לצעירים שמחפשים תחום מבוקש ומרתק, למי שחושב על הסבה מקצועית, וגם למבוגרים בעלי הבנה בסיסית במחשבים" לירן ליסקר מדגיש שוב את האופי הליברלי של הקורס: "אין חשיבות לגיל ולסטטוס בקורס הזה, כל מה שאנחנו מבקשים זה אנשים בעלי ראש פתוח המעוניינים לקחת את עתידם בידיים, ביחוד בתקופה מלאת חוסר וודאות כמו זאת."

 

ומה לגבי אפשרויות העבודה של התלמידים בגמר הקורס? "הדבר המפתיע ביותר שאני הולך לספר לכם עכשיו הוא שחלק מהצוות הטכני של חברת פורשופ, עבר למעשה הכשרה דומה לקורס שאנו מעבירים כעת לתלמידים שלנו. יותר מכך, עבור בוגרי הקורס המצטיינים שצלחו את המבחן המעשי והמסכם, ישנה אפשרות להשתלב בחברת פורשופ כבר בתום ההכשרה. מעבר לזה, לא חסרות חברות אשר ירצו להעסיק בוגרי קורס של פורשופ להקמה וניהול של נכסים דיגיטליים", מציין לירן.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן