$
משפט

דיווח: בלאק קיוב תשלם לקשת הוצאות משפט בסך 350 אלף פאונד

ביוני 2019 הגישה חברת המודיעין העסקי תביעת דיבה נגד הזכיינית, בעקבות תחקיר ב"עובדה" שלפיו עידן עופר שכר את שירותיה לאיסוף מידע שלילי נגד בוררים, רגולטורים ופוליטיקאים; החודש משכה בלאק קיוב את התביעה, ולפי הדיווח ב"גרדיאן", בית המשפט פסק כי תשלם הוצאות משפט לקשת

שירות כלכליסט 23:2725.11.20
בית משפט בבריטניה הורה לחברת המודיעין העסקי בלאק קיוב לשלם הוצאות בסך 350 אלף פאונד לזכיינית קשת; זאת לאחר שמשכה את תביעת הדיבה שהגישה בעקבות התחקיר ב"עובדה" בעניין עידן עופר. כך מפרסם ה"גרדיאן".  

 

 ביוני 2019 הגישה בלאק קיוב תביעת דיבה על סך 15 מיליון פאונד נגד קשת, ונגד אנשי "עובדה" אילנה דיין, העורך הראשי אייל גונן, עורכי המשנה שחר אלתרמן ושני דרורי והתחקירנית שרית מגן.

 

התביעה הוגשה בשל תחקיר ששודר ב"עובדה" ומייחס לעידן עופר את שכירתה של בלאק קיוב לאיסוף מידע שלילי נגד בוררים, רגולטורים ופוליטיקאים כדי להשפיע על בוררות כי"ל וועדת ששינסקי השניה, הליכים שעופר ביקש להשפיע עליהם ואולי לסכלם בגלל פגיעתם ברווחי החברות שלו.

 

בלאק קיוב טענה כי התביעה הוגשה בלונדון מאחר שמדובר בחברה אנגלית בינלאומית, שאחד מבעלי מניותיה הוא אנגלי, ושהמוניטין שלה נפגע בעיקר בחו"ל.

 

ב-16 בנובמבר משכה בלאק קיוב את התביעה שלה. יום אחר כך החליט בבית המשפט כי החברה תשלם לקשת את ההוצאות האמורות.  

אילנה דיין אילנה דיין צילום: דנה קופל

 

תגובת בלאק קיוב: בעצה אחת עם סוללת עורכי דינה באנגליה משכה החברה תביעת לשון הרע על פרסום התחקיר ששודר לפני למעלה משנה ב״עובדה״, מאחר והכנסות השנה העוקבת לו לא נפגעו, ובכך נשמטה הקרקע לטענה שהחברה עתידה לספוג הפסדים כבדים עקב שידור התכנית. טיעון זה הוא מהותי במשפט האנגלי ובלעדיו לא ניתן להתקדם בתביעת לשון הרע - כך המחוקק האנגלי בחר לאזן בין חופש הביטוי לשמו הטוב של הפרט. החברה עומדת על כך שחלקים בתחקיר עובדה הינם שגויים ומטעים והחברה פועלת ע״פ החוק בכל מדינה שבה היא פועלת. 

 

x