$
הקברניט

עידן חדש: ספייס X שיגרה בהצלחה צוות לחלל

החברה של אלון מאסק הפכה אמש לחברה הפרטית הראשונה שמאושרת לשגר אסטרונאוטים לחלל ובחזרה לאחר שיגור מוצלח של חללית הפלקון 9. בחברה נערכים להשתמש בחללית גם למשימות אחרות חוץ משיתוף הפעולה עם נאס"א, ביניהן תיירות חלל

שירות כלכליסט 11:4716.11.20
אמש (א') הפכה ספייס X של אלון מאסק לחברה הפרטית הראשונה שמשגרת אסטרונאוטים לחלל וחזרה. רקטה פלקון 9 (Falcon 9) של החברה שוגרה לחלל כשהיא נושאת על סיפונה את החללית "רזיליינס" (Resilience), שתחוג בחלל ותסמל את תחילתו של עידן חדש של שיגורים של אנשים לחלל עבור נאס"א. 

 

 

זהו השיגור הראשון של ספייס X עם צוות שלם, אבן דרך היסטורית עבור ספייס X ונאס״א כאחד, שמגיעה לאחר שנים של עבודות פיתוח ובדיקת החלליות במטרה להטיס אנשים לחלל באופן קבוע.

שיגור פלקון 9 ספייס X ונאס"א שיגור פלקון 9 ספייס X ונאס"א צילום: NASA

 

"כל הכבוד לצוות פלקון 9. זה היה מסע יוצא מהכלל. היו הרבה חיוכים", אמר מייק הופקינס, אסטרונאוט של נאס"א ומפקד המשימה מהחלל. "כל הכבוד גם לצוותי ההתאוששות והשיגור של ספייס X, ולכל הצוותים של נאס"א ומשרד ההגנה. לא היינו נמצאים פה, חגים מעל כדור הארץ, בלי הסיוע שלכם. קשה לעשות היסטוריה ואתם גרמתם לזה להיראות קל. מאסק צייץ בתגובה אימוג'י של לב לאחר שהחללית נכנסה למסלול.

 

 

 

החללית נשאה את האסטרונאוטים של נאס"א מייק הופקינס, ויקטור גלובר, שאנון ווקר והאסטרונאוט היפני סוית'י נוגוצ'י. הצוות נמצא בדרכו לתחנת החלל הבינלאומית (ISS) והחללית אמורה לעגון שם מאוחר יותר היום (ב'). הם יעבירו את ששת החודשים הבאים בתחנת החלל בעריכת מחקרים על גרביטציה.

 

השיגור הנוכחי מגיע פחות משישה חודשים לאחר שיגור הניסוי האחרון של החברה, שהיה למעשה השיגור הראשון של החברה עם אנשים על הסיפון. השיגור הזה במאי כלל שני אסטרונאוטים שהיו בטיסת המבחן.

 

הקפסולה קרו דרגון של ספייס X הוא גרסה מפותחת של חללית קארגו דרקון, ששוגרה לתחנת החלל 20 פעמים. קארגו דרקון הייתה החללית הראשונה שפותחה על ידי חברה פרטית שהעבירה אספקה לתחנת החלל, וקרו דרקון היא החללית הפרטית הראשונה שנושאת אנשים לחלל.

 

החברה פיתחה את קרו דרקון תחת התכנית המסחרית של נאס"א, שסיפקה לחברה מימון של מעל 3 מיליארד דולר לפיתוח המערכת ולשישה שיגורי ניסיון.

 

במסגרת התכנית העניקה נאס"א גם לבואינג חוזים בשווי 4.8 מיליארד דולר לפיתוח החללית סטארליינר (Starliner), אך הפיתוח הזה עדיין בעבודה בשל טיסת מבחן לא מאויישת שנתקלה בקשיים לפני כמעט שנה.

 

אילון מאסק אילון מאסק צילום: בלומברג

 

השיגור המוצלח של נאס"א וספייס X זכה לתשבוחות בטוויטר מצד האסטרונאוט המפורסם באז אלדרין ונשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן. בדומה, גם הנשיא היוצא דונלד טראמפ צייץ "שיגור מוצלח", והוסיף, כדרכו: "נאס"א הייתה אסון וחברה סגורה כשעלינו לשלטון". זאת על אף שהתכנית מומנה כבר תחת הממשל של קודמו, ברק אובמה.

 

בספייס X מתכוונים להשתמש בחללית גם למשימות אחרות חוץ משיתוף הפעולה עם נאס"א, ביניהן תיירות חלל. עד כה החברה חשפה 2 עסקאות להטיס אנשים פרטיים לחלל כבר בתחילת השנה הבאה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x