$
הייטק והון סיכון

סין מתכוונת לרסן את כוחן של ענקיות האינטרנט

ועדת המדינה פרסמה טיוטת הצעה על פני 22 עמודים שנועדה להתוות כללי הגבלים עסקיים בסקטור הטכנולוגיה. הכללים נועדו למנוע מהחברות לחלוק מידע רגיש על הצרכנים, לשתף פעולה כדי לגבור על יריבות קטנות יותר ולמכור מוצרים בהפסד כדי לחסל את התחרות

שירות כלכליסט 11:1211.11.20
סין מתכוונת לאמץ רגולציות חדשות שמטרתן לרסן את כוחן של חברות האינטרנט הגדולות, ביניהן עליבאבא, אנט גרופ וטנסנט, וכן פלטפורמת משלוחי המזון Meituan. המהלך יוצא לדרך בעוד שבארה"ב ובאיחוד האירופי פועלים גם כן במטרה לצמצם את כוחן המתגבר של ענקיות האינטרנט.

 

מניות עליבאבא וטנסנט נסחרו בירידות לאחר פרסום הרגולציות, זאת על אף שהיום חל יום הרווקים הסינים – יום המכירות המקוונות הגדול ביותר בשנה.

טיוטת ההצעה המתפרשת על פני 22 עמודים פורסמה על ידי ועדת המדינה לרגולציית השווקים (SAMR). מדובר בניסיון ראשון להתוות כללי הגבלים עסקיים בסקטור הטכנולוגיה. בהתאם, הכללים החדשים יפעלו כדי למנוע מהחברות לחלוק מידע רגיש על הצרכנים, לשתף פעולה כדי לגבור על יריבות קטנות יותר ולמכור מוצרים בהפסד כדי לחסל את התחרות. הכללים יפעלו גם נגד הסכמי בלעדיות שהפלטפורמות מחייבות את העסקים לחתום עמן.

הרגולציה החדשה פועלת גם נגד חברות המתייחסות ללקוחות בצורה שונה בהתבסס על המידע האישי והרגלי הקניות שלהם.

ג'ק מא על רקע אנט ג'ק מא על רקע אנט צילומים: רויוטרס , גטי אימג'ס

 

הכללים החדשים הוצגו בפני הציבור לשמיעת הערות ותגובות עד סוף החודש.

 

הכללים כאמור מיועדים לרסן את כוחן של ענקיות כמו עליבאבא ו- JD.com ששולטות בשוק המסחר המקוון בסין, וחולשות ביחד על סביבות 75% מהשוק הסיני. נכון לספטמבר, בעליבאבא טענו כי יש להם 881 מיליון משתמשים פעילים בחודש – המייצגים מעל מחצית מהאוכלוסיה בסין. הרגולציה קרוב לוודאי שתפגע גם בטנסנט – חברת הגיימינג הגדולה בעולם.

 

רמז לכוונותיה של הממשלה הסינית ניתן היה לראות כבר בשבוע שעבר, אז בוטלה ההנפקה המתוכננת של אנט גרופ – ענקית הפינטק שבשליטת ג'ק מא מייבד עליבאבא – שהייתה צפויה להיות הגדולה בעולם. הביטול הגיע לאחר שהרגולטורים הסינים הביעו חשש שהכוח הגדל של החברה ישפיע על המערכת הפיננסית כולה. לאנט יש כ-1.3 מיליארד משתמשים, רובם בסין.

 

בכל זאת, עליבאבא דיווחה על מכירות שיא בסינגלס דיי. נכון לשעת צהריים בבייג'ינג, השווי הכולל של ההזמנות בפלטפורמת המסחר המקוון של עליבאבא עמדו על מעל 372.3 מיליארד יואן (56.42 מיליון דולר). עם זאת, בניגוד לשנים קודמות, הפעם אירוע המכירות נמשך כמעט שבועיים החל מה-1 בנובמבר ועד מחר בחצות. מטנסנט נמסר כי המכירות שלה הסתכמו ב-200 מיליארד יואן מאז ה-1 בנובמבר. "אנחנו קרוב לוודאי נכפיל את המכירות של השנה שעברה ואולי אף יותר,וזה מראה שהרגלי הצריכה עברו לאינטרנט, לא רק בערים אלא בכל רחבי המדינה", הגיב ג'ייקוב קוק, מנכ"ל WPIC חברת ייעוץ למסחר מקוון.

 

x