$
חדשות טכנולוגיה

יושב ראש סמסונג לי קון הי מת בגיל 78

איש העסקים שהפך את סמסונג למעצמה עולמית בייצור סמארטפונים, טלוויזיות ועוד מת לאחר שש שנים של אשפוז בבית החולים בעקבות התקף לב

שירות כלכליסט 09:4026.10.20

לי קון הי, איש העסקים שהפך את סמסונג למעצמה עולמית בייצור סמארטפונים, טלוויזיות ועוד, מת ביום ראשון לאחר שהיה מאושפז בבית חולים במשך שש שנים בעקבות התקף לב. לפי הודעת סמסונג, לי מת כשהוא מוקף בבני משפחתו.

 

 

 

לי, שהיה בן 78 במותו, נחשב כאחראי להפיכתה של סמסונג לקונגלומרט הגדול בדרום קוריאה והיה האדם העשיר ביותר במדינה. עם זאת, הוא נאלץ לפרוש מתפקידו לאחר שהורשע במתן שוחד והעלמות מס. "לי הוא דמות סימבולית בדרום קוריאה שמייצג את עלייתה של המדינה על גל הגלובליזציה. מותו ייזכר על ידי קוריאנים רבים", אמר צ'ונג סאן – סאפ מנכ"ל חברת המחקר Chaebul.com.

 

על פי סוכנות הידיעות "רויטרס", ההכנסות של סמסונג וחברות הבת שלה עמדו בשנה שעברה 289.6 מיליארד דולר, המייצגים 17% מהתמ"ג של דרום קוריאה.

לי קון הי יו"ר סמסונג לשעבר לי קון הי יו"ר סמסונג לשעבר צילום: אי פי איי

 

ההימורים האגרסיביים שביצע לי על עסקים חדשים עזרו להפוך את החברה שהקים אביו למעצמה בינלאומית עם נכסים בשווי 375 מיליארד דולר, כולל עשרות חברות בת בתחומים שונים, החל ממוצרי אלקטרוניקה ועד לביטוח ובנייה. "המורשת שלו תישאר לנצח", נמסר בהודעה שפרסמה סמסונג.

 

"המנהיגות שהפגין תהווה מודל חיקוי ודוגמה לאומץ עבור החברות שלנו שצריכות להתגבר על המשבר והאתגרים שעומדים לפניהן לנוכח התקופה הקשה שאנחנו עוברים בגלל הקורונה", מסר נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה – אין. לי מונה ליו"ר סמסונג ב-1987, אך נאלץ להתפטר יותר כ-20 שנה לאחר מכן לאחר שהורשע בתשלומי שוחד לנשיא המדינה.

 

הונו של לי הוערך על ידי מגזין "פורבס" ב-20.9 מיליארד דולר. מותו צפוי לעורר מלחמת ירושה, במיוחד בחברות הביטוח ובסמסונג אלקטרוניקס. לי החזיק ב-20.76% מחברת הביטוח והוא בעל המניות הגדול ביותר בסמסונג אלקטרוניקס עם אחזקה של 41.8%. בנו של לי ומי שנחשב היה ליורש, ג'יי לי נקלע לבעיות משפטיות וריצה עונש מאסר בשל מעורבותו בפרשת שוחד שהובילה גם להתפטרותה של ראש הממשלה באותה תקופה פאק גואן – הי.

 

בשלב זה גם עוד לא ברור כיצד הונו של לי יחולק בין אשתו ושלושת ילדיו. "עברו שש שנים מאז אושפז לי, כך שאם יש הסכמה בקרב הילדים סמסונג תעבור תהליך מעבר מסודר, אך אם אין הסכמה צפויה מחלוקת מתמשכת", הגיב פאק סאנג – אין, מרצה באוניברסיטה הלאומית של סיאול. ההצהרה הרשמית על מותו של לי לא כללה הסבר על סיבת המוות או אם יש צוואה בתוקף.

 

בשל הגבלות הקורונה הלווייתו של לי צפויה להיות מצומצמת ובקרב בני המשפחה בלבד. לא פורסמו פרטים נוספים לגבי מועד ההלווייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x