$
השקעות ומימון

קבוצת יושפה בשלמה המלך: בשורת ההתחדשות העירונית מגיעה למרכז תל אביב

באזורים הכי מבוקשים של תל אביב, מקדמת הקבוצה מספר דו-ספרתי של מיזמים, ובהם פרויקט הבוטיק בשלמה המלך 26, שכבר צלח את שלב ההריסה: "יעד מרכזי בתכנון היה לייצר בניין חדש ומודרני, ובו בזמן לשמר את האינטימיות של הבניין הישן"

יונתן סידון 09:0313.10.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

פרויקט ההתחדשות העירונית במסלול הריסה ובנייה מחדש המתרומם ברחוב שלמה המלך 26 במרכז תל אביב, הוא חריג בנוף הסביבתי, שכמעט ואינו מאופיין בבנייה חדשה. הרחוב הוא חלק מרובע 3 - התחום בין רחוב אבן גבירול במזרח, חוף הים במערב, נחל הירקון בצפון ורחוב בוגרשוב בדרום - כשעל אף תוכנית הרבעים שהסדירה ב-2018 את זכויות הבנייה באזור, הרי שבפועל כמות מיזמי ההתחדשות העירונית שקיבלו עד כה אישור לצאת לדרך נמוכה למדי.

 

"מדובר במבנה ישן בן עשרות שנים שהיה חייב ללא דיחוי להתחדש", מסביר ארז איוב, מדיירי הבניין בשלמה המלך 26. "כמהנדס אני מודע היטב להשלכות ההרסניות של בניין שאינו ממוגן, כשרעידת אדמה עלולה פשוט למוטט אותו. מעבר לזה, צריך להביא בחשבון שהריצוף כבר שקע, הקירות התפוררו והאינסטלציה התיישנה - איך שלא מסתכלים על זה, הבניין הזה כבר היה לא ראוי למגורים".

 

נותנים כבוד להיסטוריה - ומחדשים

מי שלקחה על עצמה לקדם ולבצע את המיזם היא קבוצת יושפה, משחקניות ההתחדשות העירונית הגדולות והעסוקות בתל אביב. הפרויקט, רשם בחודש שעבר נקודת ציון מרכזית, עם עליית הדחפורים על הקרקע והריסת המבנה הישן על 3 קומותיו ו-6 דירותיו, לטובת בניין בוטיק, חדיש ומודרני.

 

 

"הפרויקט נמצא בתחום העיר הלבנה, אזור שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי, כשהמשמעות היא הגבלת הבנייה לגובה במיזמי תמ"א ל-5.5 קומות", מרחיבה האדריכלית אורית מילבאואר, מתכננת הפרויקט. "עם השלמתו יכלול הבניין 11 דירות, ובהן דירות גן ופנטהאוז, מעל חניון רובוטי תת-קרקעי. הבניין החדש משלב בין תכנון מודרני עדכני לבין השפה האדריכלית של המבנים בסביבה. אנחנו נותנים כבוד לקונטקסט ההיסטורי, ובו בזמן מעניקים לאלמנטים שונים פרשנות חדשה משלנו. יעד מרכזי בתכנון הפרויקט היה לייצר בניין חדש ומודרני, ובו בזמן לשמר את האינטימיות של הבניין הישן".

 

"פרויקט התחדשות עירונית מטבעו מחייב התייחסות לשלושה גורמים: הרשות המקומית עם ההנחיות הרגולטוריות והתקנים, החברה היזמית, וכמובן בעלי הדירות", מוסיפה מילבאואר. "כמתכננת נדרשתי להסתכל על התמונה הרחבה, להביא בחשבון את כלל הדרישות וההתניות, ולייצר פרויקט איכותי שמאזן בין הצרכים". 

 

"יום ההריסה היה מרגש מאוד עבורנו", משחזר איוב. "ברור שלא היה הכי נוח לפנות את הדירה הישנה, אבל ההסתכלות היא כבר קדימה וקיימת ציפייה גדולה לקראת הכניסה לדירה חדשה. התחושה היא שאנחנו בידיים טובות ויש על מי לסמוך. לקראת ההתקשרות עם קבוצת יושפה, עשיתי לא מעט שיעורי בית. נוכחתי ללמוד שזו חברה משפחתית עם ניסיון ומוניטין, כשהרושם רק התחזק כאשר פגשתי את ראשיה. העובדה שהושגו חתימות מצד כל הדיירים פה מעידה על רמת האמון, שמתורגמת לשיתוף פעולה מוצלח בשטח".  

הפרויקט בשלמה המלך 26. שילוב בין תכנון מודרני עדכני לשפה האדריכלית של המבנים בסביבה הפרויקט בשלמה המלך 26. שילוב בין תכנון מודרני עדכני לשפה האדריכלית של המבנים בסביבה אדריכלות: מילבאואר אדריכלים

 

בקבוצת יושפה, מברכים גם כן על הדיאלוג הפורה מול בעלי הדירות, בהם רואה החברה שותפים מלאים לפרויקט. ביום ההריסה פגשנו בשטח את האחים אורן ושרון יושפה, מנהלי החברה, שפיקחו מקרוב על ביצוע העבודות וליוו את הדיירים ביום במיוחד. "בעלי הדירות מפקידים אצלנו נכס שכל כך יקר להם, ונותנים בנו את אמונם, כשהאחריות שלנו היא להחזיר אותם לדירות חדשות בסטנדרט הגבוה ביותר, הראויות למגורים במאה ה-21", אומר שרון יושפה.

 

הפרויקט עתיד להתאכלס בסוף 2022, וכרגע משווקת בו דירת הפנטהאוז היוקרתית. הפנטהאוז הוא בן 4 חדרים, משתרע על שטח של 110 מ"ר וכולל מרפסות של 70 מ"ר וארבעה כיווני אוויר, 2 חניות, מחסן ומעלית הנפתחת היישר אל פנים הדירה. "קהל היעד הוא מגוון", מפרט שרון יושפה. "המאפיינים של הפנטהאוז מתאימים למשפחות צעירות, לזוגות מבוגרים וגם לזוגות צעירים. קהל המתעניינים והרוכשים בפרויקט עד כה כלל משפחות שכבר מתגוררות בסביבה הקרובה ומבקשות להשתדרג, לצד זוגות ומשפחות מחוץ לעיר שהחליטו שזו העת מבחינתם לעשות את המעבר אל מרכז העניינים".

 

"אחד היתרונות הגדולים בבניין שלנו הוא המיקום האופטימלי", מסכים איוב. "הוא שוכן ברחוב שקט ופסטורלי, שמסביבו האורבניות התוססת של תל אביב. כל מוקדי התרבות, הבילוי, הקניות והפנאי של העיר – הבימה והיכל התרבות, בית לסין והקמארי, דיזנגוף סנטר, שוק הכרמל ואפילו חוף הים, כולם במרחק הליכה קצר".

 

 

 

שלוש, ארבע - ולהריסה

קבוצת יושפה ממקדת במוצהר את פעילותה בתל אביב, כשגם בימי הקורונה היא ממשיכה בעשייה השוטפת ומקדמת מספר דו-ספרתי של פרויקטים ומאות דירות במסגרת התחדשות עירונית. "תל אביב היא העיר המבוקשת ישראל, וזה לא סוד שהיצע המגורים בה רחוק מלענות על הדרישה וצורך", מבהיר אורן יושפה. "אנו מאמינים גדולים בעיר ובעתיד שלה. זו עיר בינלאומית, שמנוהלת בצורה מרשימה גם ברמה המוניציפלית, ועם השנים רק הולכת ומשתבחת. תהליכי ההתחדשות שעוברים רבעים 3 ו-4 רק מאיצים משמעותית את ההתפתחות הזו".

 

לצד הפרויקט בשלמה המלך, מיזם בולט אחר של הקבוצה הוא זה המוקם בשדרות סמאטס 13. הפרויקט השוכן באזור הסמטאות של רחוב יהודה המכבי, הוא מהראשונים שקיבלו היתר מכוח התוכנית שאושרה לרובע 4. במסגרת המיזם את מקומו של בניין ותיק בן 3.5 קומות ו-8 דירות תופס בניין חדש וייחודי של 8 קומות ו-16 דירות בתמהיל חדרים מגוון, הכולל גם חניון תת-קרקעי דו-קומתי. כעת מתבצעות עבודות הגמר בפרויקט כשהאכלוס מתוכנן ל-2021. "הפרויקט יצא לביצוע בזמן שיא במונחים של התחדשות עירונית", מספר אורן יושפה. "הבניין ממוקם על גבעה, כך שהוא גבוה משאר המבנים באזור, והנוף הנשקף ממנו בהתאם".

 

לא רחוק משם, ברחוב רב צעיר 16-14, פרויקט נוסף של קבוצת יושפה, כבר מרכז סביבו תשומת לב רבה. המיזם נמצא בבדיקה אחרונה ברשות לקראת קבלת היתר הבנייה, כאשר במקום צמד בניינים הכולל 22 דירות ישנות, יוקם בניין יוקרתי בן 7 קומות ו-38 דירות, וכל זאת מעל לחניון תת-קרקעי של 2 קומות. הפרויקט חולש על מגרש גדול ששטחו למעלה מדונם, כשמהקומות העליונות נשקף נוף מרהיב של העיר והים.

 

הפרויקט ברחוב רב צעיר 16-14. מציע נוף מרהיב של העיר והים הפרויקט ברחוב רב צעיר 16-14. מציע נוף מרהיב של העיר והים אדריכלות: מילבאואר אדריכלים

 

ההיכרות העמוקה של קבוצת יושפה עם המציאות התכנונית בעיר, מתבטאת בין היתר בביורוקרטיה קצרה משמעותית מהממוצע. דוגמה לכך מספק המיזם ברחוב יעקב מוזיר 12, שם בתוך פחות משמונה חודשים מיום קליטת הבקשה באתר העירייה, כבר התקבל היתר בתנאים המאשר את הפרויקט. היתר סופי לביצוע צפוי ככל הנראה להתקבל כבר בחודשים הראשונים של 2021.

 

לפי התוכנית ייהרס בניין ישן של 4 קומות ו-13 דירות לטובת בניין חדש בן 8 קומות ו-25 דירות. לדברי אורן יושפה: "רחוב מוזיר הוא רחוב קטן ואינטימי, שכבר כיום נחשב 'פריים לוקיישן'. מרבית הבניינים ברחוב נמצאים בהליכי התחדשות, כך שבעוד שנתיים-שלוש הרחוב הזה צפוי להיות פנינה תל אביבית אמיתית".

 

ממשיכים להתקדם - גם בקורונה

בשלבי תכנון ורישוי נמצאים עוד שורה של מיזמים של קבוצת יושפה ברחבי העיר. כך למשל פרויקטים ברחובות פינלס, זכרון יעקב ומרים החשמונאית כבר נמצאים בשלב בקשה להיתר בעירייה. פרויקטים נוספים, דוגמת אלה שבשדרות סמאטס, וברחובות ליפסקי, בלוך, הירקון וסוטין, נמצאים בשלב של השלמת חתימות דיירים והכנת הבקשה להיתר.

 

"התפרצות הקורונה יצרה מציאות חדשה עבור כולנו, אבל אנחנו ממשיכים להתקדם בכל הכוח", מסכמים בקבוצת יושפה. "העבודה באתרי הבנייה נמשכת בקצב הרצוי ואנו מקדמים את התכנון והרישוי של מגוון הפרויקטים שבדרך. הביקוש למגורים איכותיים מורגש היטב בשטח ואף מתחזק. תקופת הקורונה רק העצימה את הרצון והצורך במרחב פרטי איכותי ונוח, תוך קרבה למרחבים ציבוריים המאפשרים תרבות פנאי ענפה ללא צורך להתרחק משמעותית מהבית". 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"