$
דעות

דעה

משחקים באש על גב הציבור

העלאת הצעות חוק של ימינה על פסקת ההתגברות ושל יש עתיד על פרשת הצוללות כעת, רק כדי לנגח יריבים פוליטיים, היא מעילה בסדר העדיפויות הלאומי וספסור בנושאים חשובים, בעוד הציבור נאנק תחת השלכות הקורונה

משה גורלי 07:5804.08.20
ימינה ויש עתיד הודיעו שבכוונתן להעלות בכנסת שתי הצעות חוק. איילת שקד את פסקת ההתגברות ויש עתיד את הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות. שתי ההצעות נועדו בעיקר להביך יריבים פוליטיים. האם הליכודניקים מתעבי העליון או כחול לבן שהטיפו לוועדת חקירה, יצביעו בניגוד למצפונם כדי לשמר את הקואליציה, או שאולי יצביעו בעד ויחוללו כאוס פוליטי.

 

 

הכאוס הזה, בדומה לבחירות, בדומה לקרבות התקציב, הוא בדיוק מה שהציבור שנאנק תחת הקורונה והשלכותיה לא זקוק לו. ההצעות האלה מצטרפות לדוגמה האישית שמספקים, או ליתר דיוק לא מספקים, נבחרי הציבור לבוחרים. למסר שהקורונה זו בעיה של הציבור - לא שלהם.

איילת שקד איילת שקד צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

 

לקחת נושאים חשובים ורגישים כמו פסקת ההתגברות וועדת החקירה ולספסר בהם לצורכי זריעת מבוכה או יצירת כאוס זו לא רק מעילה בסדר העדיפויות הלאומי אלא גם הזניית נושאים חשובים שאמורים להתברר בדיון אמיתי ולא להישטף לביבים של "ביבי, או רק לא ביבי". ימינה ויש עתיד מבקשות לבדל עצמן מבנימין נתניהו בדיוק בזירה הזו של אחריות, ממלכתיות, ושירות אמיתי לציבור. היוזמות שנועדו להביך ולזרוע כאוס משיגות בדיוק את ההיפך.

 

ליוזמות הללו יש ערך אמיתי בדיון מהותי בחום שאחרי הקורונה. ובכל זאת, המשבר חידד את הסכנה שבפסקת ההתגברות. המהות שנקראת שלטון נתניהו הוכיחה שבית המשפט העליון הוא הבלם היחיד שמפריד בין דמוקרטיה לדיקטטורה. יעילותו של הבלם הזה לא מובטחת, אבל עצם קיומו הוא כל מה שנותר מרעיון האיזונים והבלמים שבלעדיו ישראל תידרדר במדרון.

 

בגלל שהכנסת נשלטת בידי הממשלה, והממשלה נשלטת בידי נאשם בפלילים ומשפחתו רבת המעללים. פסקת ההתגברות נועדה לנטרל ולעקר את הכתובת היחידה לשמירת חירויות וזכויות אדם. לעברה נורים חצים משני עברי המפה הפוליטית, וזו עוד הוכחה לנחיצותה.

x