$
רכב

מגמת התייצבות? התמתנות בירידות הערך בשוק המכוניות המשומשות

לפי נתוני לוי יצחק, אחרי ירידות ערך משמעותיות בחודשים מרץ-יוני, בחודש יולי התמתנה ירידת הערך בדגמים שונים, היברידיים וכביש שטח, בהם מאזדה 3, יונדאי איוניק וקיה ספורטאז'

תומר הדר 10:2516.07.20

שוק המכוניות המשומשות ספג ירידות משמעותיות במהלך ימי הקורונה - והירידות מתמתנות כעת, אך רק באופן חלקי. כך עולה מסקירת מחירון החציון של שוק המשומשות  שמפרסם לוי יצחק. הסקירה מתיחסת למכוניות שגילן הוא שלוש שנים - הגיל שבו בדרך כלל נפטרים ציי הרכב מן המכוניות.

 

ראשית יש לציין: רוב דגמי המכוניות המשומשות העממיות, בעיקר כאלה שנפוצות בקרב ציי הליסינג וההשכרה, ספגו במהלך השנה הנוכחית גל ירידות ערך משמעותי. כך לדוגמה מאזדה 3 קומפורט שהיתה שווה בתחילת מרץ 101 אלף שקל, איבדה אלף שקל ממחירה בתחילת אפריל. אך במאי הוכפל קצב ירידת הערך והוא נשמר גם ביוני - כלומר המאזדה ספגה אלפיים שקל ירידת ערך גם במאי וגם ביוני. ירידת הערך המוגדלת של המאזדה 3, כך עולה מן המחירון החדש, ממשיכה להיות חזקה ולעמוד על 2,000 שקלים בחודש גם ביולי.

 

יונדאי איוניק, מכונית היברידית פופולרית בקרב ציי הרכב, לא איבדה כלל מערכה (109 אלף שקל) בחודשים מרץ ואפריל - אך במאי צנח ערכה בשיעור של 2,000 שקל, ירידה שנשמרה גם ביוני. לעומת זאת, במחירון יולי נבלמה ירידת הערך לחלוטין - כלומר האיוניק לא איבדה כלל ערך. הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שהביקוש להיברידיות עולה בימים אלה לאור העובדה שב-15 באוגוסט תוצג נוסחה חדשה של חישוב מס קניה לרכב שאמורה "לחסל" את הביקוש שקיים כיום להיברידיות ולייקר את מחירן. לכן יבואני הרכב וחברות הליסינג לא ממהרים למכור היברידיות בהוזלות, מתוך הבנה שבקרוב יהיה להן בכל מקרה ביקוש עירני.

 

יונדאי איוניק יונדאי איוניק צילום: יצרן

 

 

רכבי כביש־שטח, שנחשבו עד לפני הקורונה להשקעה בטוחה, ספגו גם הם ירידות ערך משמעותיות - אך במחירון יולי הירידות מתמתנות לאור ביקוש מתחדש לרכבי כביש-שטח. קיה ספורטאז', רכב כביש־שטח אשר נהנה מביקוש גבוה בשוק הרכב החדש, איבד אלף שקל מערכו בחודשים מרץ ואפריל - אך במאי וביוני הוכפל קצב ירידת הערך. כלומר במאי יוני חלה ירידה חודשית של אלפיים שקלים במחיר הכביש שטח של קיה. לעומת זאת, ביולי התמתן שיעור הירידה ושב לאלף שקלים בחודש.

 

גורמים בענף המשומשות מדגישים כי בשבוע שעבר ניתן היה עוד להבחין בביקוש ערני לרכב משומש, אך החשש מסגר מחודש מנע מלקוחות להגיע אל המגרשים, במיוחד במחציתו השנייה של השבוע הנוכחי.

x