$
השקעות ומימון

קורונה? סוף התמ"א? בקבוצת יושפה ממשיכים להאמין בתל אביב

תוכנית הרבעים אמנם הסדירה את זכויות הבנייה ברבעים 3 ו-4 אך היצע הדירות רחוק מלהדביק את הדרישה. מי שבכל זאת מתבלטת באזור היא קבוצת יושפה, המקדמת שורה של פרויקטים - גם בתקופה הנוכחית: "ההתחדשות העירונית תשנה את פניה של תל אביב"

יונתן סידון 09:1406.07.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

דו"ח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שפורסם באחרונה, המסכם את הנעשה בענף ב-2019, אישש פעם נוספת את מה שיודע כל מי שבקיא בעולם ההתחדשות העירונית בישראל: העיר תל אביב ניצבת בחוד החנית של התחום – הן באשר למיזמי תמ"א 38 והן באשר למיזמי פינוי-בינוי. עם זאת, מספר הדירות הנבנות בתל אביב בהתחדשות עירונית עדיין רחוק מלהדביק את הדרישה, וכדי לעמוד בביקוש הרב, זקוק הענף לדחיפה נוספת.

 

במהלך השנה החולפת ניתנו היתרי בנייה ל-145 מבנים ברחבי תל אביב הכוללים בסך הכל 3,347 דירות, מהן 2,099 במסלול חיזוק ותוספת (תמ"א 38/1), ועוד 1,248 דירות במסלול הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2). במסגרת פינוי-בינוי הוענקו היתרי בנייה לשבעה מתחמים בעיר, ובהם 1,955 דירות מוצעות.

 

חלק מאותם הפרויקטים מרוכז ברבעים 3 ו-4, בהם אושרו ב-2018 תוכניות מקיפות המסדירות את זכויות הבנייה בשטחן. קביעת כללי משחק מוגדרים באזורים אלה מאפשרת אמנם את שיקומם של מבנים ישנים בני עשרות שנים, שכבר אינם עומדים ברוח הזמן ומחויבים בהתחדשות ובמיגון, אך עדיין לא באה לידי ביטוי בכמות הפרויקטים היוצאים אל הפועל. כך, לפי נתוני העירייה המקומית, 19 היתרי בנייה בסך הכל התקבלו אשתקד לפרויקטים של תמ"א 38

 

הפרויקט ברחוב יעקב מוזר 12. תוך פחות מ-10 חודשים מקליטת הבקשה בעירייה, התקבל היתר בנייה בתנאים הפרויקט ברחוב יעקב מוזר 12. תוך פחות מ-10 חודשים מקליטת הבקשה בעירייה, התקבל היתר בנייה בתנאים אדריכלות: מילבאואר אדריכלים

 

מדברים מהשטח

אחת החברות הממקדות במוצהר את פעילותן בתל אביב וברבעים 3 ו-4, עם שורה של פרויקטים הממצבים אותה כאחת "העסוקות" בעיר, היא קבוצת יושפה. "תל אביב מציעה איכויות שאין באף מקום אחר, ולכן היא העיר המבוקשת ביותר למגורים ולהשקעות, כשהיצע הדירות הקיים רחוק מלהדביק את הדרישה", אומר אורן יושפה, מבעלי החברה. "העובדה שיש כאן תב"ע ברורה שניתן לפעול על פיה עושה סדר ומפזרת את הערפל. מיזמי התחדשות עירונית יעניקו לעיר מתיחת פנים אמיתית, וכולנו נראה בשנים הבאות את תל אביב מתחדשת ומתרעננת".

 

דבריו של יושפה מתורגמים גם לפעילות ענפה בשטח. כך למשל, בפרויקט הריסה ובנייה מחדש שמובילה החברה ברחוב סמאטס 13, בצפון הישן של העיר, הושלם כבר השלד, כשעם סיום העבודות את מקומו של הבניין הישן יתפוס בניין בוטיק ובו 16 דירות בתמהיל חדרים מגוון. פרויקט זה היה אחד ממיזמי ההתחדשות העירונית הראשונים שקיבלו היתר מכוח התוכנית שאושרה לרובע 4.

 

לא רחוק משם, גם כן בצפון הישן של העיר, ברחוב רב צעיר 16-14, מקדמת קבוצת יושפה מיזם התחדשות עירונית נוסף. היתר בנייה בתנאים המאשר את הפרויקט כבר התקבל, כשבחברה סוגרים קצוות אחרונים לקראת קבלת היתר הבנייה, שהצפי להוצאתו הוא בתוך כחצי שנה מהיום. בבניין שיוקם יהיו שבע קומות ו-38 דירות, ושיווקו יוצא לדרך ממש בימים אלו.

 

ההיכרות העמוקה של קבוצת יושפה עם העיר והאפשרויות התכנוניות שהיא מאפשרת, והיכולת שלה לזהות ולנטרל מוקשים פוטנציאלים תוך כדי תנועה, מתבטאים גם במשכי תכנון קצרים משמעותית מהממוצע. דוגמה בולטת לכך מספק הפרויקט ברחוב יעקב מוזר 12, שם תוך פחות מ-10 חודשים מיום קליטת הבקשה באתר העירייה, כבר התקבל היתר בנייה בתנאים המאשר את הפרויקט. כעת עמלים בחברה על ההשלמות הנדרשות לקראת קבלת היתר הבנייה. על פי התכנון ייהרס הבניין על 13 דירותיו, ובמקומו יוקם בניין חדש ובו 25 דירות.

 

הפרויקט ברחוב שלמה המלך 26. ההריסה צפויה תוך מספר שבועות הפרויקט ברחוב שלמה המלך 26. ההריסה צפויה תוך מספר שבועות אדריכלות: מילבאואר אדריכלים

 

גם ברובע 3 טביעת האצבע של קבוצת יושפה בהחלט מורגשת. הפרויקט היוקרתי ברחוב שלמה המלך 26, למשל, קיבל היתר בנייה בחודש שעבר, והודעת הפינוי לדיירים המתגוררים בדירות הישנות כבר יצאה. מדובר בבניין שבמתכונתו הנוכחית כולל שלוש קומות ושש דירות, והוא נכלל בתוך אזור ההכרזה של אונסק"ו, עובדה שמגבילה מיזמי תמ"א 38 בבנייה של עד חמש וחצי קומות. על כן, בהתאם לגבולות הגזרה שנקבעו, יכלול הבניין החדש חמש וחצי קומות ו-11 דירות חדשות, בהן דירות גן ופנטהאוז יוקרתי, יחיד בקומה. לרשות הדיירים יעמוד גם חניון רובוטי תת-קרקעי. הריסת הבניין צפויה להתרחש בספטמבר הקרוב.

 

ממשיכים לבנות

במהלך משבר הקורונה הקפידו בקבוצת יושפה להמשיך בשגרת הפעילות, תוך ביצוע התאמות למצב החדש. "זו תקופה מורכבת שהצריכה את כולנו לשנות גישה ולגבש פתרונות יצירתיים", מפרט יושפה. "גם במהלכה העבודה באתרי הבנייה שלנו נמשכה כרגיל, כשהמפגשים עם בעלי המקצוע והדיירים – כמו גם הקשר מול העירייה והרשויות – נערכו באמצעות אפליקציית זום, וכל המהלכים שלנו בוצעו בהתאם להנחיות של משרד הבריאות".

 

ההתאמות המדוברות איפשרו לקבוצת יושפה להשלים את החתמות הדיירים הנדרשות בכמה פרויקטים שונים. כך למשל במהלך אפריל-מאי נחתם פרויקט ההריסה ובנייה-מחדש ברחוב זכרון יעקב 11 ברובע 4, שבו יוקם מבנה בן 22 דירות במקום בניין של 10 דירות כיום.

 

מיזם נוסף בו הושג רוב הדיירים הנחוץ וכבר יצא לדרך, הוא ברחוב פינלס 10, שם בניין של 11 דירות ייהרס ותחתיו ייבנה בניין חדיש ומודרני הכולל 27 דירות. במקביל נמשכות החתמות דיירים בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש ברחובות מרים החשמונאית 22 ו-24 וזלוציסטי 4. 

הפרויקט בזכרון יעקב 11. "שמים את בעלי הדירות במרכז" הפרויקט בזכרון יעקב 11. "שמים את בעלי הדירות במרכז" אדריכלות: מילבאואר אדריכלים

 

"על רקע ההחלטה על סיומה של תמ"א 38 באוקטובר 2022, בעלי דירות מבינים כי חלון ההזדמנויות הולך ומתקצר, והם מבקשים להתקשר עם יזמים ולהתניע פרויקטים", מסביר יושפה את המשך התקדמותם של מיזמי החברה הרבים, למרות המצב הנוכחי. "אני גם מאמין שהדבר טמון בטיב הדיאלוג ושיתוף הפעולה עם בעלי הדירות. זה מפתח להצלחה, ולכן את העניין החשוב בזה אנו בחברה שמים במרכז ולא מוכנים להתפשר עליו".

 

"הפרויקטים שלנו פונים בעצם לכולם", מסכם יושפה: "משפרי דיור ומצמצמי דיור, משפחות מתל אביב ומחוצה לה – בהתאם לתקציב של כל אחד. לצד הדיירים החדשים כמובן שבעלי הדירות הוותיקים זוכים אצלנו לתשומת לב רבה, תוך התאמת התכנון לצורכיהם הייחודיים, עם דירות חדשות המעניקות איכות חיים ורמת מגורים משודרגת".  

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן