$
רכב

אלבר נקנסה ב-3 מיליון שקל - מכרה רכבי השכרה כרכבי ליסינג

הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן הטילה את הקנס על החברה בעקבות הטעיית צרכנים - אנשי המכירות בחברה מכרו 86 מכוניות ששימשו להשכרה והוצגו כרכבי ליסינג. אלבר: בוחנים את ההחלטה

תומר הדר 11:1517.06.20

הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן הטילה על אלבר קנס בגובה 3,321,000 שקלים בעקבות הטעיית צרכנים - כך מדווחת חברת הליסינג וההשכרה. הקנס הוטל על אלבר לאחר שזו מכרה 86 מכונית מדגמים שונים ששימשו להשכרה, אך אנשי המכירות שמכרו אותם ללקוחות השונים ציינו שמדובר דווקא ברכבים שהיו רכבי ליסינג.

 

 

מבחינת הצרכנים, מכירה של רכב השכרה ומכירה של רכב ליסינג אינן זהות: במקרה של רכב השכרה, מדובר ברכב שעבר מספר גדול של נהגים, מה שהופך אותו לפחות נחשק בעיני הצרכנים. לעומת זאת, במקרה של רכב ליסינג, מדובר ברכב שהיה צמוד בדרך כלל לנהג אחד או לכל היותר לבני משפחתו.

 

בדרך כלל בענף הרכב המשומש הדבר מתבטא גם במחיר: מכוניות שהיו בעברן בהשכרה נמכרות בדרך כלל במחירים נמוכים ממחירי מכוניות שהיו בעבר בידי חוכרים (כלומר מי שעשו עסקת ליסינג).

 

יש לציין שכיום במכוניות ששימשו בידי חברות הליסינג וההשכרה מופיעה הערה ברישיון - אך לשון ההערה היא "השכרה, החכרה", כלומר הלקוח לא יכול לדעת באמת האם הרכב הספציפי שימש בידיו של נהג אחד בליסינג או מאות נהגים מזדמנים בהשכרה.

 

מגרש מכוניות של אלבר מגרש מכוניות של אלבר

 

 

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי: "רכישת כלי רכב היא מסוג העסקאות היקרות יותר והמורכבות יותר שמבצע צרכן. מדובר בפער מידע משמעותי בין העוסק לצרכן ביחס למוצר, הן באשר למצבו של הרכב והן באשר לשימוש הקודם שנעשה בו.

 

"העובדה שהחברה הטעתה את הצרכנים באשר לשימוש הקודם שנעשה ברכב, חמורה במיוחד. חשוב להבין שלצרכן אין דרך לבדוק את המידע בעצמו. ההודעה על כוונת החיוב שנשלחה לחברה הינה צעד נוסף במלחמה הנחושה של הרשות כנגד מי שפוגע ומטעה את ציבור הצרכנים".

 

אלבר הודיעה בתגובה כי "החברה והחברה הבת בוחנות יחד עם יועציהן המשפטיים את החלטת הרשות לשם קבלת החלטה ביחס להגשת ערעור".

 

דובר אלבר מסר בתגובה: "מדובר בתקופה רחוקה מהעבר בין 2014-2016, בה נמכרו בחברה למעלה ממאה אלף כלי רכב. אם נפלה טעות, אזי היא נוגעת למספר קטן ביותר של רכבים, ובאחריות מלאה לא במספרים הדמונים הללו. יודגש כי כבר במהלך שנת 2016 פותחה בחברה, מערכת מידע חדשה, המונעת כליל כל אפשרות לטעות ברישום המקוריות. ולכן עסקניין בהיסטוריה".

x