$
משפט

חשיפת כלכליסט

תביעת הענק של מולי ליטבק, הווטסאפים החושפניים, וה"הידרדרות העסקית" של עדי קייזמן

תביעה בגובה 6 מיליון שקל שהגישו היזם מולי ליטבק ואחותו ד"ר ענת לוין נגד איש העסקים עדי קייזמן חושפת כיצד שיכנע אותם להשקיע במיזם בגרמניה - ונטש אותו בלי לספר על כך. בתביעה נחשפות שורה של התכתבויות ווטסאפ רגישות בין השניים. כאשר ליטבק מטיח בקייזמן עד כמה הוא מאוכזב ממנו, משיב קייזמן: "אתה לא מבין את ההידרדרות העסקית שלי בשנתיים האחרונות"

ליטל דוברוביצקי 13:4803.06.20

עדי קייזמן הולך ומסתבך: איש העסקים מולי ליטבק, מי שהיה חברו של קייזמן בעשור האחרון ושותפו העסקי, הגיש נגדו תביעת ענק בגובה של 6 מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

התביעה, שהוגשה על ידי ליטבק ואחותו ד"ר ענת לוין ועל ידי חברת ההשקעות שהקימו טרגטמץ', חושפת שורת התכתבויות ווטסאפ בין ליטבק לקייזמן. באחת ההתכתבויות, שעל פי הנטען בוצעה לפני שבועיים כתב קייזמן לליטבק לכאורה: "המצב שלי מאוד מורכב ומסובך עם הרבה מאוד מוקדים פתוחים". קייזמן התייחס באותה התכתבות לפרויקט נדל"ן שבו השקיעו השניים במשותף בגרמניה וציין: "לצערי אני לא במצב שאני יכול לחלץ אותך מהעסקה. לא כי אני לא רוצה. כי אני לא יכול".

 

 

מתוך התכתבות הווטסאפ בין מולי ליטבק לעדי קייזמן המצורפת לתביעה מתוך התכתבות הווטסאפ בין מולי ליטבק לעדי קייזמן המצורפת לתביעה

 

 

ליטבק הוא יזם ואיש עסקים המתמחה ביזמות ברשת האינטרנט, והינו בעלי אתר הפורנו החי im live. בנוסף, הוא גם ידוע כאספן אמנות נלהב.

 

על פי התביעה שהוא הגיש עם אחותו, באמצעות עוה"ד יותם בלאושילד ונעמי גבע ממשרד הרצוג פוקס נאמן, מקורו של הסכסוך בין הצדדים בפרויקט נדל"ן בגרמניה שיזם וניהל קייזמן ובו השקיעה טרגטמץ'. בתביעה נטען כי במסגרת ההתקשרות בין  הצדדים בעסקה העניק קייזמן לתובעים כתב אופציה, שבמסגרתו ניתנה להם אפשרות למכור את מלוא אחזקותיהם בפרויקט לקייזמן באופן אישי, וזאת בתמורה להשבת מלוא סכום השקעתם בפרויקט.

 

הכירו כשכנים במגדל המוזיאון בתל אביב

 

התביעה מגוללת את סיפור ההיכרות האישית בין ליטבק לבין קייזמן שהחלה לפני כעשור. על פי התביעה, המשרדים של השניים היו סמוכים זה לזה במגדל המוזיאון בתל אביב, כאשר לטענת ליטבק במסגרת חברותם המשותפת הפליג קייזמן בסיפורים אודות פועלו בתחום הנדל"ן בגרמניה ובברלין בפרט.

 

על רקע חברותם, החל קייזמן לנסות ולעניין את ליטבק בהשקעה במיזמי הנדל"ן שלו בגרמניה, כשהוא מדבר על פיתוח והרחבת המודל העסקי שלו לפרויקטים הממוקמים גם מחוץ לברלין. באופן ספציפי, הציע קייזמן לליטבק להשקיע כספים במה שלימים כונה "פרויקט וורבנה", בעיר גרה שבגרמניה. במסגרת הפרויקט היו אמורים השניים לרכוש, להשביח ולמכור 1,200 דירות בעיר.

עדי קייזמן ומולי ליטבק עדי קייזמן ומולי ליטבק צילומים: יובל חן, אוראל כהן

 

בתביעה נטען כי לכל אורך הדרך קייזמן הציג את הכדאיות הרבה הגלומה בהשקעות הנדל"ן שלו, כמבוססות על מודל עסקי ייחודי שפיתח. הוא הציג את פוטנציאל הפרויקט כנשען, בין היתר, על ההטבות שהוא יכול לקבל מהבנקים בגרמניה, בזכות קשריו והמוניטין שצבר.

 

עוד נטען כי במסגרת שיחות הצדדים ועל מנת לשכנע את התובעים להשקיע בפרויקט וכדי לנטרל את החשש ביחס לסיכון שבהשקעה, אשר היוותה שיתוף פעולה עסקי ראשון (ובדיעבד אחרון) בין הצדדים, העניק קייזמן לתובעים כתב אופציה למכירת אחזקותיהם בפרויקט בתוך שנה מההשקעה, באופן אשר סיפק לתובעים "רשת ביטחון" להבטחת החזר השקעתם. נטען כי כתב האופציה היווה גורם מכריע בהסכמה להשקיע בפרוייקט.

 

"קייזמן הסתיר מליטבק שמכר את אחזקותיו בפרויקט"

 

עוד נטען בתביעה כי בחלוף הזמן, התברר כי התחייבויותיו של קייזמן לא קוימו גם ברמת המודל העסקי, שכלל בין היתר רכישת הנכסים במחיר נמוך ובשיטות מימון אטרקטיביות, השבחתם ומכירת הדירות ביחידות לרוכשים, לאחר השבחה, תוך גריפת רווח משמעותי. לטענת ליטבק ואחותו, קייזמן כלל לא ניהל את הפרויקט כפי שהבטיח, ולמעשה הזניח אותו לחלוטין, והלכה למעשה הביא בהתנהלותו ובמחדליו לירידת ערך דרסטית בנכסי הפרויקט.

 

ה"קש ששבר את גב הגמל" מבחינת התובעים, היה כי גילו לדבריהם , שקייזמן "נטש את הספינה", מבלי להודיע להם דבר. לטענתם, נתגלה לתובעים בדיעבד כי קייזמן מכר את כלל אחזקותיו בפרויקט (כמעט 50% ממניות חברת וורבנה) לצד ג', תוך זניחה מוחלטת של הפרויקט ומעורבותו בו,בהתנהלות מסתירה ובלתי שקופה כלפי התובעים.

 

בתביעה טוענים ליטבק ולוין כי התברר כי קייזמן ואישתו הדוגמנית אסתי גינזבורג ומשפחתם עזבו את הארץ ומתגוררים כיום באחוזת פאר בהוליווד שבלוס אנג'לס, אשר אינה מביישת את ה"אלפיון העליון".

 

"עדי אין לי מילים לומר לך כמה אני מאוכזב ממך"

 

על פי כתב התביעה, בניסיון אחרון ליישב את ההדורים עם קייזמן במישור יחסיהם האישיים, שלח ליטבק לקייזמן SMS ב-14 במאי: "עדי חשבתי ארוכות על העניין. אין לי מילים להגיד לך כמה אני מאוכזב ממך. כל מה שאמרת והבטחת ובסוף אני מוצא את עצמי תקוע עם שותף אחר ואתה מכרת את העסק ונעלמת לך. זאת לא התנהגות עסקית ובוודאי לא חברית. אני שוב מבקש אותך למצוא דרך מיידית לחלץ אותי מההשקעה הזאת. או דרך קניית האופציה שנתת לי ולענת אישית או בכל שווה ערך אחר שיש לך ושיהיה מקובל עלי. כשרצית את הכסף ידעת להזמין אותי ואת אחותי לביתך ושם לשבת ערב מאוד נחמד עם אסתי ולספר כמה תשקיע ותקדם את הפרויקט הזה. ואני שמתי את כל הקרדיט שלי עבורך בעסקה הזאת. עבר כחודש מאז שסימסתי לך בעניין זה ולא קבלתי שום התייחסות לעניין. אנא תשובה עניינית ודחוף".

 

בתביעה נטען כי בתגובה השיב קייזמן בהודעתו באותו יום: "המצב שלי מאוד מורכב ומסובך עם הרבה מאוד מוקדים פתוחים. לצערי אני לא במצב שיכול לחלץ אותך מהעסקה. לא כי אני לא רוצה. כי אני לא יכול" בתגובתה השיב ליטבק לקייזמן כי: "זה התחייבות שנתת ולקחת על עצמך... למה לפתור מוקדים אחרים ולא לסדר את העניין מולי כי בטחתי בך כחבר??? ..."

 

כאשר קייזמן השיב מצידו: "מולי. אתה לא מבין את ההידרדרות העסקית שלי בשנתיים האחרונות והניסיונות שלי להציל את העסק".

 

טרם הוגשה בקשה מצד קייזמן להתגונן.

 

לא ניתן היה לקבל את תגובתו של קייזמן לפני פרסום הידיעה.

x