$
משפט

פרשנות

מתנת הפרידה של בג"ץ לרגב: ביטול הבונוס על הופעות באיו"ש

על מתנת הפרידה לשרת התרבות והספורט - ביטול הבונוס המוענק למוסדות תרבות עבור הופעות בשטחי איו"ש - חתומים נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והמשנה חנן מלצר, אל מול דעת המיעוט של השופט דוד מינץ, תושב התנחלות בעצמו

משה גורלי 07:0114.05.20

בג"ץ פסל אתמול (ד') את הבונוס שהעניקה מירי רגב למוסדות תרבות – מוזיקה, תיאטרון ומחול – על הופעות בשטחי יהודה ושומרון. על מתנת הפרידה לשרת התרבות והספורט חתומים נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והמשנה חנן מלצר, שכתב את דעת הרוב, אל מול דעת המיעוט של השופט דוד מינץ, תושב התנחלות בעצמו, שצריך לקוות ששלילת התמריץ לא תשפיע לרעה על הנכונות להופיע באיו"ש.

 

 

מירי רגב מירי רגב צילום: אלכס קולומויסקי

 

את העתירה הגישה בספטמבר 2016 האגודה לזכויות האזרח, באמצעות עוה"ד דן יקיר ויונתן ברמן. הם ביקשו לפסול שני תיקונים למבחני תמיכה בתרבות: הראשון, קנס למוסד שסירב להופיע בפריפריה - יהודה ושומרון, הגליל, או הנגב. השני, להוסיף בונוס למוסד שמופיע באזור יהודה ושומרון - בונוס שלא קיים ביחס להופעות בנגב ובגליל.

 

כמובן שהריח הפוליטי זועק מאבחנה זו, והשמיכה שנועדה להסתירו כעידוד להפצת התרבות בפריפריה נשמטת ביחד עם השמטת הנגב והגליל מהזכאות לבונוס. בג"ץ ביטל את מבחן הבונוס, אבל נמנע מלקנוס את הנמנעים מלהופיע, בגלל שסנקציה זו לא הופעלה עד כה.

 

השופט מלצר פסל את הבונוס מטעמי פגיעה בשוויון ובחופש הביטוי. אזורי הפריפריה הם קבוצת שוויון ראויה אבל הבונוס שמוענק רק למופיעים באיו"ש מפר את השוויון בתוך הקבוצה. "סעיף הבונוס", כותב מלצר, "איננו מחיל מבחני תמיכה שוויוניים, כמתחייב מכוח חוק יסודות התקציב, ומתקיימת בענייננו עילת ההפליה המנהלית בחלוקת תקציבי התמיכה".

 

אבל הדיון המעניין יותר הוא לגבי חופש הביטוי. "מקובלת עליי הטענה כי הימנעות של מוסד תרבות מלהופיע באזור הנתון למחלוקת רחבה בציבור, הינה פעילות, אשר נושאת עמה ביטוי, וביטוי כזה – ראוי הוא להגנה", קובע המשנה מלצר בהסכמת הנשיאה חיות. הזכות לחופש הביטוי מתפרשת כאן לאופק רחב יותר – לא רק הגנה על ביטוי פוזיטיבי כדיבור והפגנה, לא רק חופש ביטוי פוליטי, אמנותי ומסחרי, אלא גם מניעת בונוס על הצהרה פוליטית-ערכית שמגולמת בהימנעות מהופעה בשטחים.

 

בנקודה זו חולק השופט מינץ על עמיתיו. "זכותו של אדם ושל מוסד תרבות להימנע מלהגיע לאזור מסוים בארץ – מסיבות שונות: מסיבות פוליטיות, מסיבות אישיות... מכיוון שהדרך לאותם מקומות כרוכה בסיכון ועוד. מנגד, המדינה רשאית לתמרץ פרישׂה רחבה ככל הניתן של אירועי תרבות, תוך עידוד להופיע בכל חלקי הארץ ובמיוחד במקומות אשר נדרש תמריץ נוסף לצורך קידום קיום אירועי תרבות בהם".

x