דעות

הצבעה לחיסול שלטון החוק

אם גוש המלחמה בשלטון החוק ינצח בבחירות האלו, זו כבר לא תהיה ההידרדרות במדרון החלקלק אלא התרסקות הדמוקרטיה על הסלעים שמתחתיו. נקבל שומרי סף שהם פותחי שערים לרווחה ושלטון חוק שמטרתו לרצות את השליט

שחר אילן 08:0627.02.20

כל תקדים אפשר לשנות בהתאם לצרכי השלטון - זה המסר המסוכן והברור שהעבירה ועדת ההיתרים שליד משרד מבקר המדינה כשהחליטה לדון מחדש בבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר לו לקבל מתנות מחברים למימון משפטו. אותה ועדת היתרים, בהרכב הקודם שלה, דחתה את בקשתו של נתניהו בהסבר פשוט וברור: “מימון הוצאות משפט הנובעות מחשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון, לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון”.

 

 

 

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הוא לא שומר הסף הראשון שנתניהו מינה בתקווה שיטה את הכף לטובתו, אבל הוא הראשון שמספק את הסחורה. אנגלמן הדיח את כל חברי ועדת ההיתרים הקודמת ומינה ועדה שנוטה בבירור לימין. שלשום החליט ההרכב החדש לדון מחדש בבקשת נתניהו. הוא נימק זאת בכך שאין סופיות דיון בהחלטות מנהליות. ההרכב התעלם מכך שכללי הוועדה עצמה קובעים שהחלטותיה סופיות. הוא התעלם גם מדברי ההרכב הקודם: "סופית פירושו סופית. איננו רואים דרך משפטית לקבוע כי סופית פירושו לא סופית".

 

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אי.פי

 

הוועדה החדשה משרטטת קדימון למה שצפוי אם גוש המלחמה בשלטון החוק ינצח בבחירות האלו. זו כבר לא תהיה ההידרדרות במדרון החלקלק. זו תהיה התרסקות הדמוקרטיה על הסלעים החדים שמתחתיו. נקבל שומרי סף שהם פותחי שערים לרווחה ושלטון חוק שמטרתו לרצות את השליט.

 

אם יש משהו שנתניהו ומלחכי הפנכה שלו הוכיחו בשנים האחרונות זה שהם איבדו כל מעצורים במרוץ לחיסול שלטון החוק ולסירוס שומרי הסף. לא רק שהם לא מנסים להסתיר את האמצעים הצפויים, הם מתגאים בהם: העברת פסקת התגבורת על בג"ץ, פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שימוע פוליטי לשופטים בכנסת, פטור מהעמדה לדין לראש ממשלה ועוד. התוצאה הברורה תהיה שופטים ושומרי סף שיגנו על השליט במקום על האזרח וזכויותיו. כל בוחר ומתלבט צריך להביא את זה בחשבון.

x