$
משפט

מ"מ פרקליט המדינה: פרשת "המימד החמישי" עוברת לחקירת המשטרה; גנץ אינו חשוד

מ״מ פרקליט המדינה דן אלדד החליט על פתיחת חקירה משטרתית, אך זו לא כוללת את יו''ר כחול לבן בני גנץ שלא ייחקר. בעבר כיהן גנץ כיו"ר המימד החמישי

שירות כלכליסט 20:4520.02.20

ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד הורה הערב (יום ה') להעביר את נושא החשדות בעניין חברת "המימד החמישי" לחקירה פלילית. החקירה תוטל על משטרת ישראל. "ככל שיעלה צורך בכך, המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש) תעורב בחקירה", מסרה הפרקליטות. 

 

לקריאת המכתב מלשכתו של היועץ המשפטי לממשלה לחצו כאן

לקריאת הודעת פרקליטות המדינה לחצו כאן

 

אלדד הכריע לאחר שבחן את המסמכים ועיין בחוות דעת קודמות שנכתבו לפני כמה חודשים בפרקליטות. הוא קיים ישיבות עם גורמים בכירים בפרקליטות. קודם לכן הודיע היועץ המשפטי לממשלה  מנדלבליט כי הסמיך את מ"מ פרקליט המדינה לגבש את "המתווה המתאים להמשך הטיפול בנושא". עד כה לא העלתה הבדיקה חשדות נגד גנץ. 

ממלא מקום פרקליט המדינה עו"ד דן אלדד ממלא מקום פרקליט המדינה עו"ד דן אלדד צילום: YouTube

 

לדברי מנדלבליט, אלדד "למד את החומרים בנושא ושמע את עמדות הגורמים הרלוונטים בפרקליטות ביחס לפניות השונות ולחומרים שנאספו בעניין חברת המימד החמישי". בתגובה על דרישת הליכוד שיורה על חקירת הפרשה, ציין היועמ"ש כי הדברים יובאו להנחייתו והכרעתו "ככל שבעתיד יתעוררו חשדות שונים מאלה הקיימים כיום". 

 

מוקדם יותר דרשה מפלגת הליכוד מממלא מקום פרקליט המדינה לפתוח לאלתר בחקירה פלילית של תיק "המימד החמישי" עוד לפני הבחירות לכנסת ה-23. בהודעת הליכוד נאמר כי "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לשעבר שי ניצן כבר קבעו בעבר את העיקרון לפיו יש לנקוט באופן מיידי, עוד לפני הבחירות, בהליכים הנוגעים למועמדים לראשות הממשלה ולאישי ציבור, בין היתר, משום שלגישתם יש לתת מידע שלם ומלא לבוחר עוד לפני הכרעתו.

 

"לאור מדיניות זאת, שבאה לידי ביטוי במלוא עוצמתה בשורה של החלטות ופעולות שנעשו ערב בחירות בעניינו של ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, לא ייתכן כי בנוגע לבני גנץ ולמימד החמישי תינקט מדיניות אחרת. הכללים חייבים להיות אחידים לגבי כולם ולא בררניים כך שכשדובר ביו"ר הליכוד וראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, זכות הציבור לדעת היא לפני הבחירות וכשמדובר בבני גנץ זכות הציבור לדעת היא רק אחרי הבחירות".

 

תהליך הרכש של המימד החמישי מול המשטרה החל ב-2016, ובמהלכו קיבלה החברה מיליוני שקלים מהמשטרה במה שהוגדר "הליך פגום" ללא מכרז. מבקר המדינה יוסף שפירא פרסם דו"ח על כך, ומאז גם עלתה הדרישה לפתוח בחקירה. אתמול פורסם כי מנדלבליט צפוי להודיע אחרי הבחירות אם תיפתח בדיקה משטרתית בנושא.

  

היום התייחס גנץ לפרשה בריאיון לגלי צה"ל ואמר כי "אני לא מכיר לא בדיקה ולא חקירה, זה הכול נשמע לי כמו לחץ פוליטי שמעלה דברים לסדר היום". לדבריו, "אני רגוע לחלוטין, הנושא הזה נבדק בעבר ולא נמצא בו שום חשד לפלילים".

 

גנץ הוסיף: "בניגוד אנשים אחרים, אני סומך על מערכת אכיפת החוק, מערכת החקירה ומערכות הבדיקה ואני נכון לכל בדיקה וחקירה שתהיה בהמשך". בשלב זה, הבדיקה בפרקליטות לא העלתה חשדות נגד גנץ.

x