$
משפט

חשיפת כלכליסט

"נדהמתי שכרייף מועמדת לשיפוט ועוד יותר שמונתה"

השופטת מיכל נד"ב בחנה את כישוריה של אתי כרייף בקורס השיפוט, והצהירה בעדותה במשטרה בפרשת מין תמורת מינויים: "הרמה שלה היתה בינונית מינוס בכל התחומים". עדות זו ועדויות נוספות מציירות את הצמתים המרכזיים שבהם האיץ אפי נוה את מינוי כרייף לשופטת

תומר גנון וענת רואה 07:0417.02.20

"נדהמתי כשראיתי את שמה של אתי כרייף ברשימות כמועמדת לשיפוט, ונדהמתי עוד יותר כשהיא מונתה. הדעה פה אחד בצוות הקורס, כולל הפסיכולוגים, היתה שהיא אינה מתאימה למשרת שיפוט, כי הרמה שלה היתה בינונית מינוס בכל התחומים שבהם היא נבחנה".

 

דברי הביקורת החריפים והחד משמעיים האלה הם חלק מעדותה במשטרה של מיכל נד"ב, שופטת בית המשפט המחוזי מרכז בפרשת מין תמורת מינויים. הפרקליטות החליטה להגיש כתבי אישום בפרשה (בכפוף לשימוע) נגד אפי נוה, לשעבר ראש לשכת עורכי הדין, בעבירות של שוחד מרמה והפרת אמונים, ונגד כרייף על מתן שוחד והשמדת ראיות - מחיקת התכתבויות שלה עם שר האוצר וחבר הוועדה למינוי שופטים, משה כחלון.

 

נד"ב, שעדותה נחשפת כאן לראשונה, כתבה עם שני שופטים נוספים ושני פסיכולוגים את חוות הדעת הסופית של צוות קורס ההתאמה לשיפוט על אתי כרייף, בראשית 2016. גיליון הציונים המלא של הקורס שבו השתתפה כרייף, שמתפרסם גם הוא לראשונה, חושף שהיא קיבלה בסופו ציון ממוצע נמוך מאוד - 4.5 מתוך 10. כאשר הציון העובר עומד על 7. ההערכה המילולית של מידת התאמתה לכהונה כשופטת, לאחר הקורס בין חמשת הימים שכולל מבחני בקיאות, סימולציות, כתיבה והערכה התנהגותית, היתה ברורה: "המועמדת ערכית, מאופקת בהתנהגותה, אך כישוריה אינם מתאימים למשרת שיפוט".

 

לכתבה נוספת בנושא:

כך בחשו היועצים בוועדה למינוי שופטים: "אני זוכרת אווירה של ועדה מסדרת"

 

 

עדותה של נד"ב כמו עדויות ותמלילי חקירה של גורמי מפתח נוספים בפרשה שהגיעו לידי "כלכליסט", ושחלקים מהם התפרסמו בעבר בערוץ 13 ובאתר המקום הכי חם בגיהנום, שופכים אור על הסיבות שבגינן הוחלט על הגשת כתבי אישום ( בכפוף לשימוע) בפרשה נגד נוה וכרייף . זאת למרות שנוה לא היה חבר בועדה לבחירת שופטים בעת שכרייף מונתה לשופטת.

 

לשיטת הפרקליטות, מהחומרים שעל בסיסם נבנה כתב החשדות, עולה תמונה מטרידה שלפיה להתערבותו של נוה היתה לכאורה השפעה מכרעת על סלילת דרכה של כרייף לכס השיפוט. נוה, לפי כתב החשדות, הפעיל את קשריו ואת סמכותו בכמה צמתים מרכזיים בהליך הבחירה על מנת להסיר מכשולים שניצבו בפני כרייף. בפרקליטות סבורים כי אלמלא מעורבותו באותם צמתים, כרייף ככל הנראה לא היתה מתמנה לשיפוט במועד שבו מונתה.

 

השופטת מיכל נד"ב: "הקצוות הם מאוד ברורים, היא היתה ממש לא מתאימה"

 

השלב הראשון במינויים של שופטים הוא הגשת מועמדות מלווה בהמלצות. בהמשך המועמד מוזמן לוועדת המשנה הראשונה, בה חברים 3 מתוך 9 חברי הוועדה לבחירת שופטים. הוועדה מראיינת את המועמד ומחליטה אם להעביר אותו לשלב הבא: קורס מיון מועמדים לשיפוט.

 

מהעדויות עולה כי הוועדה הראשונה שהתכנסה בספטמבר 2015 התרשמה מכרייף באופן חיובי, העניקה לה ציון 7.5 ושלחה אותה לקורס מועמדים לשיפוט. זמן קצר לאחר מכן, בסוף ינואר 2016 השתתפה כרייף בקורס אך כאמור נכשלה בו כישלון חרוץ: היא קיבלה ציון 4.5, מתוך 10.

 

השופטת המחוזית נד"ב התבקשה להעיד על משמעות הציון שהעניקה לכרייף ועל הבחירה בה לשיפוט חרף כישלונה בקורס. "מה המשמעות של ציון 4.5 בקורס?", שאלו אותה החוקרים.

 

נד"ב השיבה: "מעל 7 זה עובר ובין 6 ל־7 זה גבולי. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה ש־6 זה לא עובר. מבחינתי 6 ומטה הולכת עם המלצה מילולית של אי־התאמה". נד"ב הוסיפה ופירטה כי רמתה של כרייף היתה "בינונית מינוס בכל התחומים שבהם נבחנה. למיטב זכרוני גם בכתיבה, גם ביכולת ביטוי וכן ברמה הכללית". היא הוסיפה שהבוחנים השתדלו להתנסח מאוד בזהירות כלפי מועמדים לא מתאימים וזאת "כדי לא לפגוע במועמד כלשהו שמוברג בעבודה ושאולי הוא עושה אותה בצורה מצוינת. כך שאנו משתדלים שהטופס ינוסח בצורה זהירה והרבה פעמים בלשון המעטה כשמדובר בצד הלא מומלץ".

 

מיכל נד"ב מיכל נד"ב

 

חוקר: "האם את זוכרת שההערכה שאת מתארת היתה פה אחד של כל 3 השופטים בקורס וכן הפסיכולוגים?"

 

נד"ב: "כן למיטב זכרוני... הקצוות הם בדרך כלל ברורים מי מתאים ומי לא. זה די בולט. הבעיה היא עם האפורים וזו ההתלבטות בתוך הצוות המקצועי".

 

נד"ב נשאלה האם יתכן שכרייף נמצאה "לא בשלה" כלומר שייתכן שבעתיד תתאים לשיפוט. היא השיבה בנחרצות: "לא מדובר בשום גבוליות. לא היתה התלבטות שהיא לא מתאימה וכך נכתב. הציון הוא על הצד המרחם. אנחנו יודעים שאת ההערכה המילולית מקבל המועמד ולכן אנחנו מנסים להגיד גם משהו חיובי".

 

חוקר: "כלומר אם לא הייתם זהירים בניסוח יתכן וההערכה והציונים שהגיעו לגברת כרייף היו נמוכים יותר?"

 

נד"ב: "זו דעתי. במקרה הזה אני אומרת לך שהיא היתה ממש לא מתאימה וזו גם היתה דעת הצוות והפסיכולוגים".

 

חוקר: "אחרי שראית שהיא מונתה שוחחת בעניין עם השופטים האחרים בצוות המקצועי של הקורס?"

 

נד"ב: "כן דיברנו על זה שכולנו נדהמנו, כולנו הופתענו מאוד. באופן כללי יש מועמדים שלטעמי לא היו אמורים להגיע לקורס. כרייף לדעתי היא אחת מהם, אבל היא לא מקרה חריג. מידי קורס יש מועמדים שלא היו צריכים להגיע".

 

חוקר: "את 10 שנים בצוות המקצועי של הקורס ועוברת הרבה מועמדים, איך את זוכרת את כרייף כל כך טוב?"

 

נד"ב: "זה מקרה חריג ומקרה חריג נחרט בזיכרון".

 

אתי כרייף אתי כרייף

 

שופט העליון אליקים רובינשטיין: "חשבתי שהיא לא בשלה, הצבעתי נגד"

 

אחרי הקורס מזומן המועמד לוועדת משנה נוספת, שגם אותה מרכיבים 3 מתוך 9 חברי הוועדה למינוי שופטים. אחרי התרשמות שלילית כזו סביר היה להניח שכרייף לא תמצא את עצמה בפני ועדת המשנה השנייה. אלא שבזכות התערבות של נוה לקח פחות מחודש ימים מהרגע בו נכשלה כשלון חרוץ בקורס ועד שהתייצבה בפני ועדת המשנה השנייה. הוועדה כונסה ב־6 במרץ 2016. במקרה של כרייף, שתי חברות ועדת המשנה - נציגת הלשכה אילנה סקר וח"כ לשעבר נורית קורן - הצביעו בעד הכנסת כרייף למאגר, כנגד דעתו של שופט בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין.

 

כך כתבו חברי ועדת המשנה: "המועמדת בעלת המלצות טובות מאוד אך לא עברה את הקורס כהלכתו. חברות ועדת המשנה קורן וסקר סבורות כי נוכח המלצותיה הטובות יש מקום להעבירה למאגר. השופט רובינשטיין סבור כי יש מקום לשקול מועמדותה מחדש בעוד שנתיים בתוספת המלצות והניסיון שיצטבר. בדעת רוב מועברת למאגר בציון 7".

 

 

ב-17 בינואר 2019, יום אחרי מעצרו של נוה, התבקש שופט העליון בדימוס רובינשטיין למסור עדות בפרשה. הוא נשאל על כרייף ועל אותה ישיבת ועדת משנה שבה מצא את עצמו במיעוט."הזיכרון שיש לי שהיא עברה את הקורס בציון מאוד נמוך, משהו כמו 3, ובראיון אני חשבתי שהיא לא בשלה לשיפוט. אני במליאה הצבעתי נגד".

בשלב הזה הוצג לרובינשטיין גיליון הערכה של כרייף והוא אמר: "ממה שאני רואה הציונים נמוכים. היא קיבלה 4.5 וזה נמוך, אומנם לא כמו שחשבתי". והוסיף:

"כשראיתי את תוצאות הקורס ואת הציון בוועדת המשנה השנייה, ברור כי חשבתי שזה לא הזמן להעלות את שמה של כרייף למאגר, חרף ההמלצות. יש מקום - גם בגישת בית הילל - להמתין שנתיים ולבחון המלצות חדשות. בסופו של דבר כרייף קיבלה ציון 7 משתי חברות הרוב שהוא ציון בינוני אבל עובר. אני לא נתתי לכרייף ציון משום שחשבתי שהיא לא צריכה לעבור אז".

 

חוקר: "עד כמה זה שכיח שציון 4.5 בקורס מצליח המועמד להגיע למאגר?"

 

רובינשטיין: "אני לא רוצה להטעות אבל לדעתי זה מאוד נדיר. בדרך כלל מועמד שמקבל ציון כזה במקרה הטוב נותנים לו לחזור להתמודד אחרי מספר שנים כאשר הוא צובר עוד ניסיון והמלצות".

 

על כך ששמה של כרייף הועלה למאגר מיידית ומבלי שתחכה שנתיים אמר רובנשטיין: "חשוב להגיד שלפי ההמלצות טרם הקורס היא היתה תובעת משטרתית טובה מה שהצדיק לשלוח אותה לקורס".

 

חוקר: "האם זכורה לך התנהלות חריגה בהליך המיון או המינוי של כרייף?"

 

רובינשטיין: "רק העובדה שהייתי במיעוט. זה לא שגרתי אם כי קרה".

 

יחד עם זאת בסופה של העדות כשנשאל אם הוא רוצה להוסיף דבר מה אמר "יש עוד משהו שאני רוצה להגיד, שכמה חודשים אחרי המינוי של כרייף לשופטת שאלתי את מרים נאור מה איתה ומרים ענתה לי משהו כמו 'דווקא היא משתלבת יפה'".

 

נורית קורן נורית קורן צילום: אלכס קולומויסקי

 

ח"כ לשעבר נורית קורן: "קידמתי את כרייף וצ' ביחד בלי שאפי ואילנה ביקשו ממני"

 

ח"כ לשעבר נורית קורן זומנה לחקירה כמה שעות אחרי מעצרו של נוה, ונשאלה על מועמדותה של כרייף. "אני חושבת שהיא עשתה עלי רושם טוב. היא לא עברה את הקורס, אבל היו לה המלצות מאוד טובות. בוועדת המשנה אני ביקשתי מהשופט לבדוק מדוע היה פער בין ההמלצות לציון בקורס ובסוף היתה הסכמה בוועדת המשנה להכניס אותה למאגר".

 

חוקר: "למרות שהיא נכשלה בקורס?"

 

קורן: "אם יש המלצות טובות, גם אם המועמד לא עבר את הקורס אנחנו כן מנסים לשמור על המועמד ושיחזור עוד שנתיים או שלוש כדי שיביא עוד ניסיון והמלצות. הקורס הוא לא אורים ותומים והוא לא חד משמעי. אני לא זוכרת אם היה לחץ לגביה או שמישהו לחץ לגביה".

 

החוקרים הציגו ראיות שלפיהן נוה הורה לסקר לקדם את עניינה של כרייף. הם הזכירו מועמד בשם צ', שנוה כינה בשם "התימני", והיה מועמד שקורן ניסתה לקדם, כדי לברר האם היתה עסקה או הסכמה שלפיה הלשכה תתמוך בצ' וקורן תתמוך בכרייף. קורן שללה הנחה זו על הסף. "תראה היה לי מועמד צ' ואני ניג'סתי כי רציתי לקדם אותו. אם אני לא טועה אני קידמתי את כרייף וצ' ביחד מבלי שאילנה או אפי ביקשו ממני".

 

חוקר: "מתוכן ההתכתבות בין אילנה סקר לאפי נוה ניתן להבין שהם כורכים בין צ' ואתי כרייף, שמצד אחד הוא מועמד שלך שאת מעוניינת לקדמו לבית המשפט המחוזי, ומצד שני אתי כרייף שהם מבקשים להכניס לרשימת המועמדים להצבעה בוועדה. תגובתך?"

 

קורן: "אני לא מבינה את ההתכתבות ככה. אני מבינה שמדברים על כל מועמד בנפרד ולא היתה שום כריכה ביניהם".

 

חוקר: "האם יכול להיות שבמסגרת הרצון שלך לקדם מועמדים מטעמך התבקשת ע"י לשכת עורכי הדין לקדם את מועמדותה של אתי כרייף?"

 

קורן: "לא. כרייף היתה מטעמי בעקבות ההמלצות הטובות שלה. אני רציתי גם את צ' וגם את אתי כרייף".

 

חוקר: "לאור המידע שחשפנו כי לנוה ולכרייף יחסים רומנטיים, האם את בטוחה שנוה לא דיבר איתך על הכנסת שמה של כרייף לוועדה?"

 

קורן: "אני המומה מזה שאתה אומר שהיו קשרים בין כרייף לנוה. אני לא ידעתי על זה בכלל עד שאתה אמרת לי את זה פה בחדר".

 

איילת שקד: "כששמעתי את השם שלה לראשונה לא ידעתי שקיימת אישה כזו"

 

אחרי ועדת המשנה השנייה והכנסתו של המועמד למאגר המועמדים לשפיטה מתפרסמים שמותיהם של חלק מהמועמדים ברשומות לקראת הצבעה סופית בוועדה לבחירת שופטים. מי שלא מתמנה חוזר למאגר ועשוי לעלות שוב בעתיד.

 

איילת שקד ואפי נוה איילת שקד ואפי נוה צילום: יאיר שגיא

 

כמה שבועות אחרי כינוס ועדת המשנה השנייה שאישרה את הכנסת כרייף למאגר המועמדים לשפיטה, הוכנה רשימת מועמדים ששמם יפורסם ברשומות לקראת כינוס הוועדה למינוי שופטים ביוני 2015. שמה של כרייף לא נכלל ברשימה. נוה הורה לסקר לתקן כך שכרייף תתווסף לרשימה. סקר פעלה כפי שהתבקשה ופנתה בנושא לשרת המשפטים איילת שקד באמצעות העוזר שלה.

 

אבל דרכה של כרייף לכס השיפוט עדיין היתה רחוקה משום שברשומות מתפרסמים שמות מועמדים רבים ביחס למשרות השיפוט הפנויות. עוזרה של השרה שקד למשל, גיבש עבורה רשימת מועמדים מבין המופיעים ברשומות שכלל לא כללה את שמה של כרייף. אבל נוה המשיך לפעול עבורה ולאחר שהשתתף בפגישה עם השרה שקד ועם העוזר, בה דנו במועמדים השונים, סומנה כרייף כמי שתזכה לתמיכת שקד ומכאן הדרך לבחירתה לשיפוט היתה קצרה מאוד.

 

שקד זומנה לעדות חודש וחצי לאחר התפוצצות הפרשה, בתחילת מרץ 2019.

 

חוקר: "האם זכורה לך מועמדת לשפיטה בשם אתי כרייף?"

 

שקד: "כששמעתי את השם שלה בפעם הראשונה לא ידעתי שקיימת אישה כזו. ידעתי שמתנהלת חקירה והיו שמועות ובמסגרת השמועות הגיע אלי השם שלה, ולא ידעתי מי זו ובגלל החקירה לא רציתי לגעת בזה. לא זכרתי את השם כי כנראה לא היה עימות גדול סביב השם שלה, ראיתי בתקשורת שרובינשטיין הצביע נגדה ולשאלתכם זה לא רענן את זכרוני".

 

חוקר: "את יכולה לזכור מעורבות של נוה ביחס לכרייף?

 

שקד: "אתם אומרים לי שהציון שלה 4.5 ואני אומרת לכם שהציון נמוך, אבל היינו מקדמים גם כאלו שנכשלו בקורס... הקורס הוא אינדיקציה טובה אבל לא מוחלטת. 4.5 זה נמוך ממש".

 

חוקר: "לגבי הציון 4.5 מתוך 10 אותו מקבלת מועמדת בשם אתי כרייף, אני אומר לך שאלון דביר העוזר שלך אמר שהשרה עיקמה את האף. הוא גם אמר שהשרה חכמה, רוצה לומר שהדגל האדום הורם בפנייך בזמן אמת".

 

שקד: "בגלל שככה עובדת הוועדה לבחירת שופטים, אם יש מועמד שחשוב לקבוצה מסוימת אז במסגרת ההסכמות מקדמים גם מועמדים אם מעקמים את האף".

 

חוקר: "ממצאי החקירה מלמדים על קיומה של מערכת יחסים אינטימית של נוה עם אתי כרייף בדיוק בצמתים הקריטיים של המינוי שלה. האם ידעת על זה?"

 

שקד: "לעולם לא".

 

חוקר: "ומה התגובה שלך לעניין?"

 

שקד: "מטומטם".

 

חוקר: "ומעבר למטומטם? בראי שלך?"

 

שקד: "היה צריך להצהיר על ניגוד עניינים. אני הופתעתי שהוא סיפר לי שהוא התגרש. לא ידעתי על כל העולם הזה שהוא ניהל. הוא לא סיפר לי".

 

שקד על התערבות כחלון: "ההשערה שלי? כרייף שלחה לו ממליצים"

 

בהמשך חקירתה התבקשה שקד להגיב לסיכום של ועדת המשנה ולדעת המיעוט של רובישנטיין, אולם השיבה שהיא אף פעם לא היתה עוברת על החומרים של ועדות המשנה, אלא העוזר שלה היה קורא את החומר ומעדכן אותה.

 

בשלב זה הציגו החוקרים בפני שקד מייל ששלחה אילנה סקר לאלון דביר העוזר של שקד ובו ביקשה להוסיף את כרייף לרשימות. "אני מבינה שאילנה מבקשת להוסיף 4 מועמדים לרשימה". עוד הוצג בפניה המסמך הסופי בו כרייף נכללה ברשימות וכן העובדה שהעוזר של שקד סימן בצהוב את "המועמדים שכדאי למנות" אך כרייף לא היתה במסומנים.

 

נציין כי בחקירתו של העוזר דביר במשטרה הוא אמר: "בתוך הקובץ היה את שמה של אתי כרייף ללא סימון בצהוב. זה אומר ששמה לא היה אחד מהשמות אותם המלצתי לקדם".

 

משה כחלון משה כחלון צילום: משה מילנר, לע"מ

 

שקד: "אתם החוקרים שואלים לגבי ה'בולד' ברשימה. מודגש זה מי שאנחנו הולכים לדבר עליו בוועדה הקרובה. יש הרבה גרסאות של דפים. יש גרסה לפני הנשיאה, יש גרסה אחרי הנשיאה, יש גרסה שאלון דביר מביא לי לפני הוועדה לבחירת שופטים".

 

החוקרים הפנו את שקד ל־3 ישיבות הכנה שהתקיימו לפני ישיבת הוועדה לבחירת שופטים. שקד הסבירה שנהוג להגיע להסכמות עוד לפני הישיבה עצמה ולצורך כך נפגשה ראשית עם הלשכה ולאחר מכן גם עם נשיאת בית המשפט העליון. ממצאי החוקרים עולה כי ב־16 במאי 2016 נפגשו שקד, נוה והעוזר של שקד בכדי לדון במועמדים לשיפוט. יום למחרת נערכה ישיבת הכנה נוספת של שלושתם. החוקרים איתרו מייל שכתב העוזר של שקד, אחרי שתי הישיבות הללו, והפעם ברשימת המועמדים לקידום שמה של כרייף כבר כן הופיע ממורקר בצהוב. כלומר, היא עברה מאלו שלא היו ראויים לקידום לאלו שהיו צפויים להפוך לשופטים בישיבה הקרובה.

 

 "המייל הזה בעצם היה הכנה לפגישה עם הנשיאה בהשתתפות עם הלשכה. לפני כן נפגשנו עם הלשכה, כנראה שזה הסכמות שהגענו אליהם עם הלשכה", אמרה שקד. שבוע לאחר מכן התקיימה ישיבה מקדימה עם הנשיאה נאור. בחקירה הציגו בפני שקד מייל ומסמכים פנימיים שהכין עוזר השרה, שבאחד מהם נכתב שכרייף היא מועמדת מטעם הלשכה וכחלון.

 

חוקר: "מאיפה צץ כחלון?"

 

שקד: "ההשערה שלי? אתי כרייף שלחה גם ממליצים לכחלון. השערה שנייה, אולי אפי ביקש מכחלון להמליץ. אתם החוקרים מעלים השערה שלישית לפיה אני העליתי את אתי כרייף דרך כחלון ואני אומרת לכם שזה לא מציאותי, מעולם לא קרה. ממה שנראה לי, כחלון והלשכה המליצו עליה וזה מה שהיה חשוב לשניהם. במסגרת ההסכמות תמכתי במה שהיה חשוב לשניהם, כדי לקדם מועמדים אחרים. ההמלצות של כרייף בסוף היו טובות".

 

שבועיים מאוחר יותר ב־7 ביוני 2016 כונסה הוועדה לבחירת שופטים. על פי פרוטוקול הוועדה לבחירת שופטים, שמה של כרייף עלה בישיבה על ידי השר כחלון. מנהל בתי המשפט מיכה שפיצר אמר לפרוטוקול "עו"ד כרייף משמשת תובעת משטרתית, היתה מתמחה שלי, עוסקת בתחום הפלילי, בחורה רצינית". השופט רובינשטיין אמר: "עו"ד כרייף לא עברה בהצלחה את הקורס, בוועדת המשנה היו חילוקי דעות. אני סברתי שצריך לשקול מועמדות בעוד שנתיים עם המלצות וניסיון מצטבר. עשתה רושם טוב אך עברה את הקורס בציון 4.5 מ־10, זו עמדתי".

 

כאמור, כרייף נבחרה בוועדה ברוב של 8 מול 1.

 

עו״ד אופיר סטרשנוב ועו"ד נתי שמחוני המייצגים את אתי כרייף מסרו כי "השופטת כרייף נבחרה לכהונת שיפוט כדין ובזכות, תוך שהצביעו בעד מינויה 8 מתוך 9 חברי הוועדה למינוי שופטים, ובכללן נשיאת בית המשפט העליון דאז, השופטת מרים נאור, אשר סברו שהיא ראויה לכהן כשופטת. תוצאות הקורס הן רק חלק ממכלול שיקולי הוועדה, וקיימים מקרים לא מעטים בהם מונו לשיפוט מועמדים ראויים על אף ההערכה נמוכה שניתנה להם בקורס המועמדים. כרייף לא ביצעה כל עבירה. לאחר שיישמעו טיעוניה ימצא כי לא דבק כל רבב בהתנהגותה".

 

מעורכי דינו של אפי נוה, בעז בן צור, כרמל בן צור וגיא רוה, לא נמסרה תגובה. 

x