$
השקעות ומימון

אפקט דופלקס: מחירי הבתים בקו התפר זינקו בעשרות אחוזים

בהר אדר נרשמה עלייה שנתית ממוצעת של 16.5%, באלקנה של 14% ובאורנית של 10.5%. עו"ד מעין בכר מקבוצת גביש שחם: "מי שמחפש היום נכס, למגורים או להשקעה, מסתכל בתשומת לב גדולה על מה שקורה באזור"

מאת רונן ניב 09:1013.02.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

עלייה של עשרות אחוזים בהיתרי הבנייה, היצע נרחב של בתים צמודי קרקע בלב סביבה פסטורלית ועלויות מחייה שלא מדגדגות את אלה שבלב אזורי הביקוש, אלה הן כמה מהסיבות המרכזיות לפריחה שחווה בשנים האחרונות שוק הדיור בקו התפר.

 

הר אדר, אלקנה ואדם (גבע בנימין), מהווים דוגמה בולטת לעליית מחירי הדירות ביישובי קו התפר. לפי נתוני הלשכה המרכזית לססטיטיקה ואתרי מדלן ויד 2, בהר אדר שבהרי יהודה נרשמה עלייה שנתית ממוצעת של 16.5% ועלייה בשיעור של 66% במהלך השנים האחרונות; באדם נרשמה לאורך העשור עלייה בשיעור 51% עם ממוצע שנתי של 12.75% ובאלקנה ממוצע העלייה השנתי עומד על 14% והוא מתחבר לעלייה נאה בשיעור של 42%.

 

"אחד הסימנים המובהקים להבנה של יותר ויותר משקיעים כי השומרון הוא לא רק הדבר הבא - אלא הדבר הנוכחי, בא לידי ביטוי במספר היתרי הבנייה שעלה באופן משמעותי בשנים האחרונות", הצהיר בדצמבר האחרון ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, במסגרת ועידת הנדל"ן באילת. לדבריו, מספר היתרי הבנייה בשומרון גדל ב-50% בחמש השנים האחרונות וכי על אף הגידול בהיתרים, מחירי הבתים עלו בעשרות אחוזים וחלקם אף הכפילו את עצמם.

 

אלקנה. "יישובי קו התפר מציעים אלטרנטיבת מגורים איכותית ונגישה" אלקנה. "יישובי קו התפר מציעים אלטרנטיבת מגורים איכותית ונגישה" צילום: צביקה טישלר

 

"לקו התפר פוטנציאל אדיר", קובעת עו"ד מעיין בכר, סמנכ"לית הזרוע הנדל"נית של קבוצת גביש שחם – חברת יזמות ונדל"ן המתמחה במיזמי בנייה ובהשקעות בקו התפר. "מצד אחד מופנים אליו משאבים גדולים, ומצד שני יש לו עוד הרבה לאן לצמוח ולגדול. השורה התחתונה היא שמי שמחפש היום נכס למגורים או להשקעה, מסתכל בתשומת לב גדולה על מה שקורה בקו התפר, לאפשרויות, למחירים, לאיכות החיים ולקרבה למוקדים מרכזיים ולצירי תנועה ראשיים".

 

על קו הזינוק

יישוב נוסף בקו התפר הנהנה מתנופת פיתוח לצד זינוק נכבד במחירי הנדל"ן הוא אורנית, השוכן צפונית לפתח תקוה, צפונית מזרחית לראש העין ודרומית מזרחית להוד השרון.

 

אורנית נוסדה ב-1983 וב-1990 הוכרזה כמועצה מקומית. כיום מתגוררים בה קרוב לעשרת אלפים תושבים, כשהתחזית לשנים הבאות היא צמיחה לכ-14 אלף תושבים וכ-4,500 בתי אב. ביישוב מערכת חינוך מושקעת החל ממעונות לגיל הרך ועד תיכון לצד תנועות נוער. על מעמדה האיתן של המועצה מעיד בין היתר גם מדד הלמ"ס, המדרג את הרשויות המקומיות בישראל לפי חוזקן החברתי-כלכלי, כאשר אורנית משתייכת לאשכול 8 מתוך 10.

 

היישוב המתאפיין בבתים צמודי קרקע ואדומי רעפים, לצד בנייה רוויה מדורגת, מציג כאמור גרף עלייה מרשים בכל הנוגע לערך הדירות שבשטחו. על פי הנתונים מחירה הממוצע של דירה באורנית טיפס בשנים האחרונות בשיעור של 10.51% בממוצע בשנה.

 

"זה לא מקרי שהמחירים באורנית נמצאים בעלייה מתמדת", מסבירה בכר. "מדובר ביישוב עם מוניטין מצוין, שמנקז אליו אוכלוסייה איכותית ומבקש לעשות עוד קפיצת מדרגה. לכאן מגיעות משפחות שחפצות גם לשדרג את רמת החיים וגם ליהנות מחיי קהילה עשירים".

 

אורנית. גרף עלייה מרשים בערך הדירות במועצה אורנית. גרף עלייה מרשים בערך הדירות במועצה צילום: Hanay (מתוך ויקיפדיה)

 

בזרועה הנדל"נית של קבוצת גביש שחם ידעו מבעוד מועד לזהות את הביקוש למגורים באורנית, עם פרויקט BU. המיזם הכולל 110 דופלקסים גדולים ומרווחים עם גינה, ממ"ד ושתי חניות, בתמהיל של 5-4 חדרים ובשטחים שנעים בין 240-180 למ"ר. "פיתחנו למעשה שני קונספטים", מרחיבה בכר. "האחד הוא דולפקס מעטפת, כלומר נכס ריק, כשהתכנון והעיצוב הפנימי מתבצעים על ידי הרוכש בהתאם לחזונו ולתקציבו. הקונספט הנוסף הוא דופלקס פרימיום, כלומר נכס עם מפרט עשיר ואפשרות שדרוג בהתאם לעולם התוכן של הרוכש. אנו מציעים למשל חבילת קונספט בסימן בישול הכוללת מטבח משוכלל ובו גם מקרר יין, וכן שדרוג למטבח גינה. עבור חובבי הספורט בנינו חבילה ייחודית עם חדר כושר וסאונה יבשה, כשניתן להוסיף לדופלקסים גם בריכת שחייה פרטית".

 

מרחב התמרון שבפרויקט BU, מושך אליו קהל יעד נרחב בחתך סוציו-אקונומי משתנה. "הרציונל הוא לאפשר לכל משפחה למצוא את הדופלקס שהכי מתאים עבורה", מפרטת בכר.

 

"למשפחות צעירות קיימת אופציה לעבור מהדירות הקטנות והצפופות שבערים לבית פרטי רחב ידיים, משפרי דיור מקבלים דופלקס מפנק במחיר דירת 4-3 חדרים סטנדרטית בראש העין, ואילו האוכלוסייה מבוססת יותר שמפנטז על בית חלומות עם כל התוספות, מקבלת גם היא את המענה המושלם".

 

גם באשר למחירים, מציע המיזם הזדמנות יוצאת דופן: "במסגרת הפרי-סייל מוצעים דופלקסים במחיר של 15%-20% מתחת למחירי השוק", מדגישה בכר. "וזאת מכיוון שהעסקה מתבצעת בשלב מוקדם של רכישת הקרקע. כמובן שאנו מספקים ללקוחות את כל הביטחונות והערבויות, בדומה לרכישת דירה מקבלן". מחירו של דולפקס מעטפת הוא החל מ-1.6 מיליון שקל, בעוד מחירו של דולפקס פרימיום מתחיל מ-2.257 מיליון שקל.

 

פרויקט BU. מרחב תמרון לרוכשים בהתאם לחזון ולתקציב פרויקט BU. מרחב תמרון לרוכשים בהתאם לחזון ולתקציב

 

במרחק נגיעה

היבט נוסף, ומשמעותי לא פחות, נוגע לסמיכותה של אורנית לעורקי תנועה מרכזיים – כבישים 5 ו-6 המאפשרים נסיעה לתל אביב ב-30 דקות בלבד, לפתח תקוה במחצית מהזמן, ולראש העין תוך דקות ספורות – כמו גם למוקדי תעסוקה, עסקים ומסחר. במצב עניינים בו מרכז הכובד עובר בהדרגה מתל אביב אל המעגל השני של ערי גוש דן, הופכות ראש העין וסביבתה ליעד מרכזי. וכך, ניצבת אורנית מרחק נגיעה ממוקדי תעסוקה דוגמת פארק אפק ואזור התעשייה לב הארץ, כשבשנים הקרובות עתידים לקום באזור שני מתחמים נוספים: פארק העסקים נצבא סיטי ומרכז המסחר והמשרדים טופ סנטר שמקדמת MSN נדל"ן.

 

"אורנית מספקת את ההוכחה שניתן למצוא בתים מרווחים ובמחירים שפויים, מבלי להתרחק מהמרכז", מסכמת בכר. "במבט קדימה, אני בטוחה כי המועצה הזו ויישובי קו התפר ימשיכו להציע אלטרנטיבה מגורים איכותית ונגישה".

 

פרויקט BU - תעודת זהות

המיזם: 110 דופלקסים

המיקום: מועצה מקומית אורנית

התהמיל: דירות דופלקס של 5-4 חדרים, בשטחים של 240-180 מ"ר

המחירים: במסגרת פרי-סייל – החל מ-1.6 מיליון שקל לדופלקס מעטפת חיצונית, החל מ-2.257 מיליון שקל לדופלקס במפרט פרימיום

האכלוס המשוער: 2023

החברה היזמית: זרוע הנדל"ן של קבוצת גביש שחם

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן