$
משפט

10 חודשי מאסר לניצב ניסו שחם שביצע עבירות מין

הניצב בדימוס שהורשע בהטרדה מינית, במעשה מגונה, במרמה ובהפרת אמונים נשלח לעשרה חודשי מאסר ונקנס ב-7,500 שקלים. שחם זוכה לפני שנתיים מרוב העבירות. הוא והפרקליטות ערערו למחוזי, שהחמיר עמו. הבוקר נקבע כי שחם פגע קשות באמון הציבור ובתדמית המשטרה

גלעד מורג, ynet 10:3710.02.20
עשרה חודשי מאסר. זה עונשו של ניצב בדימוס ניסו שחם שהורשע בהטרדה מינית ובמעשה מגונה בשוטרת, בעבירת מרמה ובהפרת אמונים. בנוסף נקנס שחם בסכום של 7,500 שקלים והוא נדרש לפצות שתי מתלוננות ב-1,500 שקלים כל אחת ומתלוננת שלישית ב-500 שקלים

  

סנגורו של שחם, עו"ד בעז בן צור, ביקש לעכב את ביצוע העונש וטען כי בכוונת הקצין הבכיר לשעבר לערער על גזר הדין. בהתאם לכך קבע בית המשפט כי ריצוי העונש יעוכב עד ל-25 במרץ.

 

ניסו שחם ניסו שחם צילום: מוטי קמחי

 

 

שופט בית המשפט השלום בתל אביב שמואל מלמד קבע כי "הפרשיות השונות מתארות מצבים שונים שבהם היה הנאשם בניגוד העניינים. הנאשם העמיד את עצמו במצב זה. לאור ריבוי המעשים יש פגיעה קשה בערך החברתי. הטלת עונש מאסר על הנאשם תפגע בנאשם בצורה קשה בהתחשב בדרגתו הגבוהה ומעמדו. לעונש יהיו השלכות קשות על משפחתו. הנאשם פוטר ממקום העבודה. הוא כפר לאורך כל הדרך באישומים נגדו ולא לקח אחריות על מעשיו. במעשיו פגיעה קשה באמון הציבור ובתדמית המשטרה". בית המשפט נתן משקל גם לזמן שחלף מאז הגשת כתב האישום - שבע שנים.

 

הסנגור עו"ד בן צור ציין כי "מר רחם הודיע לפני הדיון כי הוא לא מתכוון לערער על גזר הדין והוא יעמוד בזה. יחד עם זה, העניין לא תם ולא נשלם. נערער לעליון על עצם ההרשעה". 

 

עו"ר דונן יצחק ועו"ד ליאת יונניאן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה מסרו כי "גזר הדין מבטא את ההכרה של בית המשפט בחומרת העבירות שביצע ניסו שחם בתקופה בה שרת בתפקיד בכיר בקצונת משטרת ישראל. בית המשפט קבע כי מפקד בכיר אשר מנצל את מעמדו לצורך קשירת יחסים מיניים במקום העבודה גורם לפגיעה חמורה בכבוד האדם של השוטרות ובשוויון הזדמנויות שלהן במקום עבודתן - ודינו מאסר מאחורי סורג ובריח. וזאת בנוסף לעבירות המין בהן הורשע ניסו, שהן חמורות לא פחות.

  

"בתום הליך משפטי ממושך, נבקש לחזק את ידי השוטרות שהתייצבו על דוכן העדים - למרות הקושי הרב הכרוך בכך, ואנו תקווה כי פסק הדין שניתן בעניינו של ניסו שחם יהווה תמרור אזהרה ואבן דרך משמעותית במאבק ליצירת סביבת עבודה בטוחה, שוויונית ומוגנת לשוטרות בפרט ולנשים בכלל".

  

מהאישום עד לזיכוי החלקי

 

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לפני שבע שנים כתב אישום נגד השוטר הבכיר, וייחסה לו מרמה והפרת אמונים בשמונה פרשות שונות. על פי כתב האישום המקורי, הוא קשר קשרים אינטימיים עם שמונה שוטרות זוטרות, צעירות בשנים, והוסיף ופעל בענייניהן במצבים של ניגוד עניינים. נוסף לכך, יוחסו לו בכתב האישום שתי עבירות של מעשה מגונה ועבירה של הטרדה מינית בגין שלוש פרשות מתוך השמונה המוזכרות.

  

לפני שנתיים זיכה אותו השופט בני שגיא מבית משפט השלום בתל אביב מרוב העבירות. הוא הורשע בעבירה אחת של מעשה מגונה - בגלל נשיקה לשוטרת. על שחם נגזר עונש קל של 240 שעות לתועלת הציבור. שני הצדדים, סנגורו ופרקליטות המדינה, ערערו על ההחלטה.

  

בשנה שעברה החמיר בית המשפט המחוזי וקבע כי שחם ביצע עבירות נוספות - מרמה והפרת אמונים והטרדה מינית. הוא קבע שיש את התיק לבית המשפט השלום בתל אביב שיגזור את העונש של שחם. במהלך הדיונים, השופטים הציעו לשחם שיודה בעבירה של הפרת אמונים תוך ריצוי עבודות שירות. סנגוריו של שחם דחו את ההצעה.

   

השופטים גיליה רביד, מרים דיסקין ומרדכי לוי בערעור במחוזי לא חסכו משחם מילים קשות: "התנהגותו מצביעה על הפרה חמורה של חובת האמון של שוטר במדים", קבעו, "הפער העצום בין שחם לשמונה השוטרות מהווה קרקע להצמחת עשבים שוטים וניצול לרעה".

  

השופטת מרים דיסקין הזכירה כי השוטרות היו כפופות לשחם, "הן לא פגשו אותו במקום ניטרלי ושוויוני, אלא במסגרת תפקידו שהכול סרים למרותו - הרכנת ראש של הכפופים והשלמה מאולצת להתנהגות מינית מצד בעלי הסמכות". השופטת דיסקין ציינה כי "הפעולות שביצע בעניין של השוטרות אינן מינוריות, אלא בעלות חשיבות רבה בעיני השוטרות". את שחם מייצג עורך הדין בועז בן צור, את פרקליטות המדינה מייצגת עורכת הדין נעמי גרנות.

x