$
משפט

בלעדי לכלכליסט

כך הפך אילן ישועה מאיש סודו של שאול אלוביץ' לסוכן כפול

התכתבויות מתיק 4000 שנחשפות לראשונה, מתארות כיצד מנכ"ל אתר וואלה שימש כמודיע של רשות ניירות ערך. ישועה דיווח לחוקרים בזמן אמת: "שאול הדגיש שאם אקרא לעדות עלי לומר שהוא מעולם לא ביקש כלום לגבי ביבי"

תומר גנון וליטל דוברוביצקי 06:5610.02.20

חלק מהחקירה בתיק 4000 שנפתחה לפני שנתיים עסקה בניסיונות השיבוש וההדחה לכאורה בחקירה של בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ'. זאת לאור הפרסומים בתקשורת על כוונת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לחקור את החשד לפיו הם נתנו שוחד למשפחת נתניהו - סיקור מוטה ומלטף באתר וואלה שבשליטתם - בתמורה לקידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת.

 

ניסיונות השיבוש, כך על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, התרחשו גם לאחר שרשות ניירות ערך פתחה ביוני 2017 בחקירה גלויה בפרשיות בזק. בהן הוצאה במרמה של 170 מיליון שקל מקופת בזק, ומרמה מול הוועדות הבלתי תלויות של החברה במטרה שאלוביץ' יאשר עסקאות בעלי עניין - בזק־yes וחלל־yes - בתמורה לכ־2 מיליארד שקל.

 

אילן ישועה. עדכן את החוקרים על פעולותיו של שאול אלוביץ' לפני מעצרו אילן ישועה. עדכן את החוקרים על פעולותיו של שאול אלוביץ' לפני מעצרו צילום: עמית שעל

 

כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", מתיק החקירה בפרשה 4000, שנולדה מתוך פרשיות בזק, עולה שמנכ"ל אתר וואלה לשעבר, אילן ישועה, ניהל מעין יומן אירועים שבו תיעד את הפניות והבקשות של בני הזוג אליו לתיאום גרסאות, מחיקת הודעות והשמדת הנייד שלו. על פי הראיות בתיק החקירה, שנחשפות כאן לראשונה, ישועה הפך לסוג של סוכן כפול מטעם הרשות. מקור מודיעיני שיושב עם אצבע על הדופק, ומספק דיווחים מהשטח על אלוביץ' שסבר שהוא עדיין איש סודו.

 

המידע מהשטח שהעביר ישועה היה קריטי וסייע לצוות החקירה שאליו צורפו חוקרי להב 433 של המשטרה להכריע מתי עוברים לשלב הגלוי, בטרם אלוביץ' ינסה לעשות מהלכי שיבוש נוספים ולהשמיד עוד ראיות.

 

לא מעט התכתבויות תועדו בין ישועה לראשי צוות החקירה מרשות ני"ע יריב עמיעד ופולינה גובזמן־קריב בשבועות והימים שלפני מעצרו של אלוביץ'. כך למשל ב־29.1.18 בשעה 14:07, שלושה שבועות לפני המעבר לשלב הגלוי של החקירה, שלח ישועה מייל לחוקרים. "אני נכנס ב־14:30 לפגישה מתוכננת מראש עם שאול בבזק. ה־CFO (סמנכ"ל כספים) שלי גם משתתף, אבל שאול עשוי בסוף הפגישה להישאר איתי לבד. ואהיה בלי טלפון במהלכה".

 

 

"חושש כי ניר חפץ נעלם"

 

התכתבות מענינית אחרת היא מה־6.2.18, יום שלישי, קצת יותר משבוע לפני פתיחת החקירה. היא מהווה ראיה לכאורה מזמן אמת לניסיון שיבוש חמור של אלוביץ' (ראו מסמך מצורף). וכך כותב ישועה לחוקרים בשעה 19:39: "פולינה, יריב שלום. לבקשתכם מעדכן: היום התקיימה ישיבת דירקטוריון וואלה בבניין בזק. הישיבה החלה ב־17:30. עסקה באישור יעדי ההנהלה ל־2018. בישיבה נכחו רוב חברי דירקטוריון וואלה - יו"ר שאול, דוד גרנות, אור אלוביץ', עמיקם שורר, טלי בן סימון, פליקס כהן, עמי בר לב. מוואלה נכחו אני וסמנכ"ל הכספים ירון לוי. בחלק האחרון של הישיבה המתנו בחוץ כמקובל כאשר דנו ביעדים שלי".

 

"בערך ב־18:40 הישיבה הסתיימה", המשיך ותיאר ישועה. "שאול פנה אלי וביקש לדבר איתי לבד. הלכנו ללשכה שלו המצויה באותה קומה. לבקשתו הטלפונים שלו ושלי הושארו בחוץ. לא היו מזכירות בלשכה".

 

"הוא (שאול) שאל אם נקראתי לתת עדות. עניתי שלא", כתב ישועה. "שאל אם אני יודע אם מישהו מהחברה נקרא. עניתי שלא. שאל אם הייתי יודע לו מישהו נקרא - אמרתי שאיני בטוח. בקש לוודא שהטלפון הישן שלי הועלם על ידי. אמרתי שכן. הדגיש שאם אני נקרא למתן עדות, עלי לומר שהוא מעולם לא ביקש ממני כלום לגבי ביבי".

 

ישועה המשיך ותיאר: "(שאול) אמר שהוא חושש מניר חפץ כי הוא נעלם. אמר שהוא חושב שהיועמ"ש לא מאשר לחקור את הנושא ולכן לא קורה כלום. אמר שגידי וייץ עומד לפרסם כתבה נוספת ביום שישי הקרוב".

 

"שאול קרא, יש סימן כחול"

 

יומיים לאחר מכן, ביום חמישי 8.2.18, פנה לישועה העיתונאי גידי וייץ וביקש את תגובתו לכך שמסר עדות ברשות ני"ע. ישועה זומן בבהילות למשרדי הרשות בשעות הערב. החוקרים החליטו להשתמש בפנייה של העיתונאי כדי לנסות "להרדים" את אלוביץ' ולקנות לעצמם עוד קצת זמן. הם סיכמו עם ישועה שישלחו מהנייד שלו הודעת ווטסאפ לאלוביץ'. וכך נכתב בה : "הי שאול, פנה היום גידי וביקש תגובה לידיעה שיפרסם מחר לפיה נתתי עדות. הכחשתי".

 

שאול אלוביץ'. החוקרים ניסו "להרדים" אותו בעזרת אילן ישועה שאול אלוביץ'. החוקרים ניסו "להרדים" אותו בעזרת אילן ישועה צילום: אוראל כהן

 

ישועה לא היה רגוע ואמר לחוקרים. "ואם הוא יגיד אני צריך לטלפן לך? אתה בבית?". החוקר עמיעד הציע: "תגיד שאתה בבית חולים עם בן משפחה. לא יכול לדבר". חוקר המשטרה אורי קנר שהצטרף לפגישה הבהולה הציץ במסך של ישועה ועדכן את כולם: "(שאול) קרא. יש שני סימנים כחולים". עשרה ימים אחר כך נעצרו בני הזוג אלוביץ'.

 

פרקליטו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, מסר כי "אין לנו כל יכולת וכוונה להתייחס לקטעים מנותקים לחלוטין מהקשרם מתוך חומר חקירה עצום. אין לנטען על בסיס הפרסום החלקי כל שחר. אנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט שיבחן את העובדות יגיע למסקנה לפיה מר אלוביץ' לא עבר כל עבירה".

 

* * *

   

קבוצת ווטסאפ לגבי נתניהו: "תמונות נכדים"

 

אלוביץ' מחק, ישועה שמר

 

חלק מניסיונות השיבוש מצד שאול ואיריס אלוביץ' כללו גם מחיקה אקטיבית של הודעות בניידים שלהם בקבוצת ווטסאפ ייעודית שפתחו עם ישועה, כדי לשוחח על בקשת שהפנו בני הזוג נתניהו או שליחים מטעמם לגבי הסיקור בוואלה.

 

לאחר שנמחקו ההודעות, ישועה, שהוגדר מנהל קבוצת הווטסאפ, שינה את שמה ל"תמונות נכדים". זאת על מנת להניח את דעתם של בני הזוג אלוביץ' שהוא משתף פעולה עם בקשותיהם.

 

בדצמבר 2017, במסגרת השלמות חקירה בתיק בזק, זומן ישועה למתן עדות במשרדי הרשות בתל אביב. למרבה תדהמתם של החוקרים, הוא סיפר להם ששמר את כל תוכן הטלפונים שלו בשנה האחרונה - התכתבויות ושיחות מוקלטות - מוסתרים בכספת של עורכי דינו.

 

בשבועות שלאחר מכן במשך 8 פגישות עם החוקרים, מסר ישועה בעדותו פרטים ופירש את ההתכתבויות והשיחות. החוקרים עבדו בלחץ זמן. הם היו צריכים לסרוק חומרים בטלפונים על פני כשש שנים, כדי לאתר את ההתכתבויות והשיחות המפלילות ביותר, שיוצגו לחשודים עם מעצרם או חקירתם. במקרה זה החשודים היו בני משפחת נתניהו.

x