$
השקעות ומימון

רובע הים בחיפה: העירייה תגיש בקרוב את תוכנית האב

התוכנית בשכונת נווה דוד, שכוללת את הקמתם של הבניינים הגבוהים בעיר, תפורסם בקרוב לשיתוף הציבור. בקבוצת אלמוג, מחברות היזמות הבולטות ברובע החדש, מזהים כאן הזדמנות גדולה: "זו תהיה אחת מהשכונות המתקדמות בצפון"

רונן ניב 09:2221.01.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

על הקורלציה שבין קרבה של נכסים לקו החוף לבין ערכם הנדל"ני כבר נכתבו מחקרים רבים. בהתחשב בכך שקרקעות בסמיכות לים בישראל הן מצרך הולך ונעלם, הרי שהביקוש להן עתיד רק לעלות – ואיתו גם המחירים.

 

הנתונים מראים בבירור כי המחירים בנסיקה מזה זמן רב. על פי נתוני יד 2, בעוד מחירה הממוצע של דירת 5 חדרים בחדרה מערב היה ב-2007 1.6 מיליון שקל, ב-2019 כבר טיפס המחיר הממוצע במיליון שקל, ל-2.6 מיליון שקל; דירות 5 חדרים במרינה באשדוד הוצעו למכירה ב-2009 ב-1.5 מיליון שקל בממוצע, ומתומחרות כיום ב-2.4 מיליון שקל; ואילו מחירה הממוצע של דירת 5 חדרים בשכונת עיר ימים בנתניה רשם בין 2010 ל-2019 זינוק של למעלה מ-60% - מ-1.6 ל-2.6 מיליון שקל.

 

על פי תחזיות המומחים, העיר הבאה העתידה לעשות את קפיצת המדרגה בכל הנוגע למחירי הנדל"ן על קו החוף שבתחומה היא חיפה. על פי החזון ל"רובע הים", שכונות החוף הוותיקות יעברו בשנים הקרובות מתיחת פנים מקצה לקצה, עם הקמת מבנים מודרניים ושדרוג המרחב הציבורי בשטחן.

חיפה. "שכונות החוף יהפכו לריביירה"  חיפה. "שכונות החוף יהפכו לריביירה" צילום: אלעד גרשגורן

 

"המחלקה להתחדשות עירונית בחיפה, הפועלת במימון משותף לעיריית חיפה ולרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מתכננת תוכניות אב לחידושן של שכונות שלמות בעיר ובהן גם ברצועת החוף", אומר מיכאל אלפר, סגן ומ"מ ראש העיר חיפה, העומד בראש ועדת המשנה לתכנון ובנייה. לדבריו, "בהובלתה של ראש העיר עינת קליש-רותם, המגמה היא להוביל את הכוח היזמי הפועל בחיפה משכונות הכרמל לשכונות החוף – זהו מהלך שטוב לעיר ועתיד לייצר בה למעלה מ-20 אלף יחידות דיור חדשות. אנחנו מאמינים כי בעשור הקרוב יהפכו שכונות החוף לריביירה אמיתית, יעד מבוקש למשפחות מחיפה ומחוצה לה".

 

הפוקוס נודד לשכונות החוף

תנופת הפיתוח של אזור החוף, שהחלה בשכונת רמת הנשיא, נמשכת כעת בנווה דוד הסמוכה לה, הצפויה לשנות בהדרגה את אופייה ואת מבניה. "אם בעבר הדירות היקרות של חיפה היו ברובן המכריע בשכונות במרומי הכרמל, היום אנו רואים שינוי כיוון שהפוקוס עובר אל שכונות החוף", מסבירה שמאית המקרקעין ומתכננת הערים דליה עסיס. "הדוגמה הבולטת היא רמת הנשיא, כשההצלחה שרושמת השכונה נובעת גם מההשקעה של עיריית חיפה בפיתוח הטיילת. נווה דוד ממשיכה את התהליך, כשדירה בשכונה בשטח של 60 מ"ר נמכרה ב-2012 בכ-400 אלף שקל, כשהיום המחיר כבר כפול".

 

לדברי אלפר, "התכנון לנווה דוד מתייחס לכלל ההיבטים: תשתיות, נגישות, פיתוח מוקדי חינוך ומבני ציבור ויצירת ריאות ירוקות. התכנון הכולל של השכונה והתחדשותה מאפשרים הן למתג אותה מחדש והן לשפר את איכות חייהם של תושביה". על לוחות הזמנים הצפויים אומר אלפר כי "תוכנית האב לנווד דוד תוגש בזמן הקרוב להליך שיתוף הציבור, ומשם אנו נצא להמשך קידומה".

 

 העבודות בנווה דוד. "התחדשות השכונה מאפשרת למתג אותה מחדש" העבודות בנווה דוד. "התחדשות השכונה מאפשרת למתג אותה מחדש"

 

 

 

 

עולים לגובה

אחד הגורמים שידעו מבעוד מועד לזהות את הפוטנציאל הרב הטמון בנווה דוד, וכבר פועל במרץ להתחדשותה הוא קבוצת אלמוג, המובילה את פרויקט אלמוג כרמל מערב – פרויקט חלוצי העתיד למנף את השכונה והאזור כולו, בתכנונו של משרד האדריכלים שורץ-בסנוסוף.

 

מדובר במיזם הפינוי-בינוי הגדול בשכונה, כשעל פי התוכנית במשולש הרחובות אמציה, שלמה המלך ואסתר המלכה יוקם קומפלקס מגורים יוקרתי הכולל שלושה מגדלים – שניים של 30 קומות ואחד נוסף של 27 קומות – ובסך הכל 437 יחידות דיור בשטח ממוצע של 100 מ"ר. זאת, במקומם של שמונה מבני רכבת ישנים ובהם 72 יחידות דיור.

 

הפרויקט מתבצע בשלוש פעימות, כשאקורד הפתיחה נרשם בקיץ האחרון עם פינוי הדיירים והריסת חלקם הראשון של מבני הרכבת. בפעימה השנייה ייבנה המגדל הראשון ובהמשך ייהרסו יתר המבנים הישנים ויוקמו שני המגדלים הנוספים. המגדלים בפרויקט יהיו הגבוהים בחיפה ובאזור הצפון, וישכנו מאות מטרים בלבד מקו החוף. "זהו פרויקט הוליסטי וכלכלי, המותאם לשכונה ולצרכיה", מרחיב רז שרייבר, סמנכ"ל השיווק של קבוצת אלמוג. "במוצהר הוא שם דגש על בנייה לגובה, מתוך מטרה לפנות שטחים פתוחים לטובת התושבים".

 

פרויקט אלמוג כרמל מערב משתרע על 16 דונם, עם גינה פרטית בשטח של כחצי דונם ובה בריכת דגים אקולוגית, גינת משחקים ומתקני ספורט. גם במגדלים עצמם שוריינו שטחים ציבוריים, כאשר גולת הכותרת היא מועדון דיירים. תמהיל הדירות הוא של 5-4 חדרים ופנטהאוזים. רק לפני שבועות ספורים דיווחה קבוצת אלמוג כי אחת מדירות הפנטהאוז במגדלים נמכרה ב-3.55 מיליון שקל.

 

"אנו מסתכלים קדימה באופטימיות גדולה. נווה דוד המתחדשת תהיה נדבך מוביל ברובע הים החדש של חיפה ומהשכונות המתקדמות ביותר בצפון", מצהיר שרייבר. "היום כשרמות המחירים באזור עוד רחוקות ממיצוי, יש כאן הזדמנות יוצאת דופן – למגורים בסטנדרט גבוה כמו גם להשקעה עם פוטנציאל תשואה גבוה".

 

"המרוויחים הגדולים הם תמיד אלה שרואים את המציאות לפני כולם", מוסיף שרייבר, "כך הם נהנים מבחירה מתוך מלאי גדול ומחיר עם פוטנציאל השבחה גבוה ביותר".

פרויקט אלמוג כרמל מערב. שלושה מגדלים ו-437 יחידות דיור פרויקט אלמוג כרמל מערב. שלושה מגדלים ו-437 יחידות דיור הדמיה: D In3

 

על האמונה הגדולה שמביעה קבוצת אלמוג בחיפה מעידה גם כמות הפרויקטים שהיא מקדמת ברחבי העיר. אלמוג חיפה מערב, פרויקט הבכורה של החברה בשכונת פרס, עוד שכונה שזיהתה אלמוג מתחת לרדאר, כשכולם מסביב היו סקפטיים לגבי מיקומה ואיכויותיה והפכה תוך 4 שנים לסיפור הצלחה מסחרר. פרויקט נוסף – ALMOGARDEN שבנייתו מסתיימת בימים אלה ממש, בשכונת רמז – נמצא בהליך שיווק מתקדם. אלמוג כרמל מערב בנווה דוד צפוי להשלים את הטריו.

 

"ההשתלבות של קבוצת אלמוג בחיפה והיקף פעילותה מהווים בהחלט אמירה", אומר גורם בעיריית חיפה. "קבוצת אלמוג היתה חלוצה בכך שהחליטה לפעול באזורים שבעבר פחות האמינו בהם. היא עשתה דרך ארוכה והניחה תשתית שממנה עתידים ליהנות יזמים נוספים הפועלים בעיר".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן