$
אקזיטוואלי

הסטארט-אפ שרותם את האבולוציה למלחמה בסרטן

חברת סטארט-אפ ישראלית בשם ExoProTher מפתחת טיפול ביולוגי חדשני אשר עתיד להילחם בסוגי הסרטן הקטלניים ביותר. בניגוד לכימותרפיה ולהקרנות, הטיפול החדשני אינו רעיל ואינו הרסני לגוף

בשיתוף ExitValley 15:4009.01.20

סרטן הוא אחד הרוצחים הגדולים ביותר של המאה ה-21. כיום, כמעט 1 מכל 6 מקרי מוות בעולם נובעים ממחלת הסרטן על סוגיה השונים, והיא גורם התמותה מספר 1 בעולם המערבי. הטיפול הקונבנציונאלי בסרטן – הקרנות וכימותרפיה - הורס תאים סרטניים יחד עם תאים בריאים, גורם נזק גדול לגוף ולמערכת החיסון של המטופלים ומלווה לרוב בתופעות לוואי קשות ביותר. כמו כן, על אף מיליארדי דולרים המושקעים כל שנה בחקר הסרטן, ישנם סוגים רבים להם עדיין אין תרופה ושאינם מגיבים כלל לטיפול הקונבנציונאלי.

 

גישה חדשנית להשמדת תאי גידול סרטני בגוף

כ- 60% ממקרי הסרטן מאופיינים במוטציה בגן המקודד חלבון, p53 הנחשב לחלבון המגן על הגנום. הפגיעה בו מובילה להרס מנגנון ההגנה של התא על הדנ"א התאי, וכך, כל מוטציה נוספת יכולה לגרום להתפתחות ממאירה. מנגנון זה מוכר למדע כבר עשרות שנים, ורבים וטובים ניסו לספק p53 אנושי בריא לתאים במטרה לתקן את הפגיעה; אך עד היום, לא נמצאה דרך יעילה לעשות זאת.

 

 

 

חברת הביוטכנולוגיה הישראלית ExoProTher יצאה לדרך בגישה שונה. ExoProTher מפתחת טיפול חדשני, המתבסס על אספקת p53 תקין המופק מרקמות של בעלי חיים, בשילוב עם פקטורים אנטי-סרטניים נוספים, לתאים סרטניים, בעזרת ננו-חלקיקים טבעיים הנקראים אקזוסומים.

 

העובדה שמקור החלבון הוא בבעלי חיים פותרת את אחת הבעיות המרכזיות של הניסיונות הקודמים, שכן התברר שגם אם מצליחים לספק חלבון אנושי בריא לתאים סרטניים, הוא עובר אגרגציה עם חלבון מוטנטי ולא מסוגל לבצע את תפקידו. המבנה של חלבון מבעלי חיים שונה מעט, והדבר מונע את התחברותו עם החלבון האנושי המוטנטי.

אילוסטרציה של ננו-חלקיקים המובילים את החומר הטיפולי לגידול הסרטני אילוסטרציה של ננו-חלקיקים המובילים את החומר הטיפולי לגידול הסרטני צילום: שאטרסטוק

 

משתמשים באבולוציה למלחמה בסרטן

השימוש באקזוסומים כדרך לספק חלבון לתאים סרטניים הוא בהחלט חדשני. הרעיון עלה בעקבות מנגנון שהתגלה לאחרונה, הפועל זה מיליוני שנים בכל בעלי החיים החולייתנים.

 

המוטציות נוצרות כתוצאה מגורמים מסרטנים, כמו למשל חשיפה ל UV (קרינה אולטרה-סגולה). כ - 90% מסרטני העור מופיעים באזורים החשופים לשמש. אבל ראו איזה פלא, בעיניים, האיבר החשוף ביותר להשפעת הקרינה האולטרה-סגולה, התפתחות הסרטן נדירה ביותר.

 

מתברר שברקמות מסוימות, כמות החלבון p53 המונע התפתחות הסרטן היא אדירה. בנוסף לכך, ברקמות אלה, ה p53- ארוז באקזוסומים המסוגלים לעבור מתא לתא. כך שאם בתא אחד p53 נפגע ואינו פעיל יותר, כלומר לא מגן על התא מהתפתחות הסרטן, הוא מקבל p53 מהתא השכן.

 

טיפול בסוגי הסרטן האלימים ביותר – מבלי להרעיל את הגוף

החוקרים של ExoProTher מצאו דרך מקורית להפיק ולרתום את האקזוסומים המלאים בp53-, כטיפול פורץ דרך עבור סוגי הסרטן הקטלניים ביותר. "למעשה, אנחנו הופכים מנגנון מקומי עתיק לטיפול סיסטמי מודרני. עד כה הצלחנו להראות אפקטיביות בסוגי סרטן כגון גליאובלסטומה, סרטן מוח, המעי הגס, מלנומה וסרטן ריאות. כמו כן, היעדר מוחלט של תופעות לוואי הנובע משימוש באקזוסומים." – מסביר דר. אלכס טנדלר, מייסד ומנהל הטכנולוגיות של ExoProTher.

ד"ר לאנה וולוך וד"ר אלכס טנדלר, מייסדי ExoProTher Medical ד"ר לאנה וולוך וד"ר אלכס טנדלר, מייסדי ExoProTher Medical צילום: ExoProTher

 

 

אחת ההתוויות המרכזיות שהצוות מתרכז בה היא גליאובלסטומה (GMB), סרטן מוח הקטלני ביותר וחשוך מרפא – כשאחד האתגרים הגדולים ביותר בהעברת התרופות למוח הוא המחסום בין הדם למוח (BBB). פרופסור דני אופן, מומחה ישראלי לאקזוסומים (באוניברסיטת תל אביב וביה"ח בלינסון) ויועץ מדעי של החברה, טוען שבהתבסס על מחקרים קודמים, אקזוסומים ניחנו ביכולת לחדור את ה - BBB ולחדור ישירות לגידול הסרטני במוח. ואם לא די בכך, הרי שהטיפול יכול להתבצע על ידי אינהלציה, בצורה בלתי חודרנית לחלוטין.

 

החברה, הממוקמת בצפון הארץ, השיגה תוצאות מוצלחות ביותר בניסויים פרה-קליניים ובימים אלה משלימה קמפיין גיוס בפלטפורמת ההשקעות של ExitValley ,שיאפשר לה להתחיל טיפולים ראשוניים בגליאובלסטומה בבני האדם במהלך 2022.

 

 חזרה לערוץ ההשקעות >>