$
דעות

חיפה עולה קומה: ההתחדשות העירונית תופסת תאוצה

אחרי שנים של דשדוש, מקבלי ההחלטות הבינו כי עתידה של חיפה טמון בהאצת ההתחדשות העירונית ובבנייה לגובה. יוסי כהן, מנכ"ל Next Urban: "זו הדרך לחדש את פני העיר"

יוסי כהן 09:1802.10.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

הסוגיה סביב עתידה של חיפה והפוטנציאל האדיר והלא ממומש של העיר, עולה כמעט בכל שיח אפשרי. ועדיין על אף הדיונים הרבים, אין תשובה פרטנית ומנומקת לשאלה הבסיסית: איך העיר היפה בישראל, אשר בורכה בחוף ים מצד אחד ובהר מצד שני, מתקשה לאורך שנים כה רבות לבצע את קפיצת המדרגה המתבקשת?

 

תמונת המצב מלמדת כי חיפה נשכחה מאחור. מבניה ישנים, חלק מרחובותיה מוזנחים והאוכלוסייה הצעירה שגדלה בעיר לא רואה בה את עתידה. נתוני הלמ"ס מפברואר האחרון (ומתייחסים ל-2017), מלמדים שההגירה השלילית מהעיר נמשכת וכי 7,692 תושבים, עזבו את חיפה לעומת 5,405 שעברו להתגורר בה. זו רק טעימה על קצה המזלג, ממגוון הבעיות האופפות בשנים האחרונות את העיר.

כחלק מאותו דיון תמידי, מנסים לא פעם להשוות את העיר השלישית בגודלה בישראל לתל אביב. לדעתי אין בכך שום היגיון או תועלת. חיפה מתיימרת אמנם להיות המטרופולין של הצפון, אך בפועל היא רחוקה מכך. בינתיים, ערים רבות וקטנות יותר, כבר מזמן עוקפות אותה בסיבוב, ומתפתחות הרבה יותר ממנה. קחו לדוגמה את נתניה, שבונה לעצמה מוניטין כעיר תוססת ואטרקטיבית, וזאת בעקבות מדיניות של פיתוח, השקעה בתשתיות וקידום עסקים. אפילו חדרה הצנועה עוברת תהליך מואץ של שדרוג, כשקו החוף של העיר הופך ללהיט נדלנ"י ומחירי הדירות בה מזנקים באופן מרשים.

 

חיפה. האם תוכניתה של עינת קליש-רותם תצליח להזניק את העיר קדימה? חיפה. האם תוכניתה של עינת קליש-רותם תצליח להזניק את העיר קדימה? צילום: אלעד גרשגורן

 

אז היכן נמצאת חיפה במשוואה הזו? האם היא צפויה להמשיך לדרוך במקום, או שסוף סוף מקבלי ההחלטות יבינו שעליהם לקבל הכרעות משמעותיות וכבדות משקל? אין יותר זמן להתמהמה, חובה לגבש מדיניות בראייה קדימה, לעודד יזמות ולהתחיל להתניע את התהליך לחידוש פני העיר.

 

התחדשות עירונית תחילה

אחרי תקופה ארוכה של ערפל, התחושה היא שיש כעת מקום גם לאופטימיות זהירה. כניסתה של עינת קליש-רותם, מתכננת ערים במקצועה, ללשכת ראש העיר, מבשרת אולי את רוחות השינוי. קליש-רותם הציגה לאחרונה במליאת הוועדה המקומית תוכנית בנייה לגובה, שכבר מעוררת סקרנות רבה, הן בקרב תושבי העיר והן בקרב אנשי המקצוע הפועלים בה.

 

על רקע פערי הגבהים בין השכונות, החששות הראשוניים מיוזמתה של ראשת העיר היו מובנים. אלא שככל שהצגת התוכנית התקדמה ופרטים נוספים נחשפו, נראה כי לפחות בכל הנוגע למיזמי פינוי-בינוי בשכונות החוף ובאזורים הוותיקים, יש עם מה לצאת לדרך. בשעה טובה התקבלה ההבנה שעתידה של העיר חיפה טמון בהאצת תחום ההתחדשות עירונית.

 

אצל בעלי הדירות בעיר - שחלקם משתייכים לחתך סוציו-אקונומי נמוך - הממתינים להתחדשות שנים רבות ובעיקר שבעים מהבטחות והצהרות שונות שנזרקו בעבר לאוויר ללא כל גיבוי, ההרגשה היא של תפנית בכיוון הנכון. אני שומע מהם שביעות רצון רבה לנוכח אמירתה החד משמעית של ראשת העיר לפיה העתיד של חיפה הוא לא רק במגורים "בשכונות שרק ישנים בהן", אלא בעירוב שימושים הממזג בין מגורים, מסחר, תעסוקה, פנאי ובילוי. שילוב זה מתבצע תוך בנייה מרקמית, בדגש על חידוש תשתיות, הקמת מבני ציבור, שיפור הנגישות התחבורתית (בין היתר באמצעות הפניית משאבים לתחבורה ציבורית), ויצירת ריאות ירוקות. מה יש לומר, בקצב הזה התחדשות עירונית לא תהפוך רק לפנטזיה.

 

יוסי כהן. "יש עם מה לצאת לדרך"  יוסי כהן. "יש עם מה לצאת לדרך" צילום: באדיבות Next Urban

 

להבנתי המקצועית, כך בונים ומחדשים עיר. היכולת להוביל את חיפה להתחדשות, תוך אימוץ מדיניות ברורה ובהתאם לחזון העירייה, תייצר עבורנו היזמים ודאות תכנונית שתלך בד בבד עם התכנות כלכלית. תכנון השכונות מחדש בהתאמה עם מודלים כלכליים, עתיד להשתקף גם בתוכניות אמיתיות לביצוע ולא רק בחלומות למגירה.

 

לקראת השנה החדשה, כולנו נידרש לעלות הילוך וביחד לפעול לשינוי המציאות בשטח. מי יודע? אולי אפילו בעוד כמה שנים, תמצב עצמה חיפה כאחת הערים המודרניות, האיכותיות והמבוקשות בישראל.

 

הכותב הוא מנכ"ל Next Urban , חברה להתחדשות עירונית המתמחה בייזום, קידום וניהול מתחמי פינוי-בינוי

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדלן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן