$
דעות

ברית ליצמן-רוטשטיין שברה שיא

מינוי מנכ"ל ביה"ח הדסה ליו"ר ועדת סל הבריאות מתמיה: למה למנות ועדה ללא תקציב

שחר אילן 11:2815.08.19

בין יעקב ליצמן לזאב רוטשטיין התפתחה במהלך השנים מערכת יחסים הנראית כברית הגנה הדדית. במסגרתה כשאחד מהם מותקף השני ממהר לצאת להגנתו

 

החלטתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן למנות את מנכ"ל הדסה זאב רוטשטיין לראשות ועדת סל הבריאות מעלה לפחות שתי שאלות קשות. הראשונה היא מדוע ממהר ליצמן למנות ועדת סל בתקופת ממשלת מעבר כשאפילו אין לה תקציב מאושר. השנייה היא האם ראוי שליצמן ימנה לתפקיד היוקרתי ורב העוצמה דווקא את אחד האנשים המקורבים לו ביותר במערכת הבריאות.

 

זאב רוטשטיין ויעקב ליצמן זאב רוטשטיין ויעקב ליצמן צילומים: אוראל כהן, אוהד צויגנברג

 

ועדת סל הבריאות היא ועדת ההקצבות החשובה במדינה. היא מחלקת מאות מיליוני שקלים לתרופות וטיפולים בשנה וכך בעצם קובעת חיים ומוות של חולים. נכון, הרקורד המקצועי של זאב רוטשטיין אינו מוטל בספק. הוא היה מנכ"ל המרכז הרפואי שיבא ועכשיו עומד בראש הדסה. אבל נשאלת השאלה אם יש טעם להקדים את מינוי הוועדה.

 

ליצמן דורש שוב ושוב להגדיל את תקציב התוספת לסל, בו דנה הוועדה, מ־500 מיליון שקל ל־700 מיליון שקל. אבל במציאות של גירעון תקציבי עצום, גם ה־500 אינם מובטחים. כלומר, ליצמן ממנה את הוועדה עכשיו כי הוא רוצה לקבוע עובדות בשטח.

 

בין ליצמן לרוטשטיין התפתחה במהלך השנים מערכת יחסים הנראית כברית הגנה הדדית. במסגרתה שוב ושוב כאשר אחד מהם מותקף השני ממהר לצאת להגנתו. את עומק הקשר ביניהם מבטא היחס המיוחד שנותן רוטשטיין בהדסה לאדמו"ר מגור הרב יעקב אריה אלתר, שליצמן הוא נציגו בכנסת ולרעיית האדמו"ר. הדבר מתבטא לא רק בפינוי כמה חדרים לצורך האשפוז, אלא אף בביקורי בית וקיצור תורים.

 

לליצמן ורוטשטיין יש יריבה משותפת — החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי בויאנג'ו. רוטשטיין ועבאדי בויאנג'ו התעמתו רבות בתפקידיו

בשיבא ובהדסה. לפני ארבע שנים כשליצמן נלחם למנות את רוטשטיין למנכ"ל הדסה ניסתה עבאדי בויאנג'ו לסכל את המינוי. ליצמן לא סלח. לפני שנתיים כשעבאדי בויאנג'ו היתה מועמדת לתפקיד נציבת שירות המדינה, הוא הטיל את כל כובד משקלו הפוליטי לסכל את מינויה והצליח.

מקורבי ליצמן מסרו בתגובה ש"סוכם עם האוצר שהתקציב להגדלת סל הבריאות לא יפחת מ־500 מיליון שקל, לכן אין מניעה שהוועדה תחל בעבודתה. מינויו של פרופ' רוטשטיין מקצועי לגמרי ואין חולק על יכולותיו. והניסיון לקשור אותו ליחס לאדמו"ר מגוחך ושקרי".

 

מהדסה נמסר בתגובה ש"הניסיון לרמוז שמינויו של פרופ׳ רוטשטיין נבע מקרבתו לליצמן הוא הבל ותעודת עניות לכתב ולעיתון. רוטשטיין נענה לקריאת ליצמן להציל את הדסה והוציא את בית החולים מהמשבר. ועדת הסל בניהולו היא רווח אדיר לאזרחי ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x