$
משפט

כתבי אישום על תיאום מכרזים נגד גבי מגנזי ורונן גיצבורג

גינצבורג, מנכ"ל חברת התשתיות דניה סיבוס, והקבלן מגנזי, בעל השליטה בחברת אברות הציבורית, הואשמו בבית המשפט מחוזי מרכז בשורת עבירות מרמה במכרזים ציבוריים; כן הוגשו כתבי אישום נגד 16 מעורבים נוספים, בהם המהנדס גיל שולדנפריי

תומר גנון 13:0707.08.19

הפרקליטות הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד כתב אישום נגד מנכ"ל חברת התשתיות דניה סיבוס, רונן גינצבורג, והקבלן גבי מגנזי, בעל השליטה בחברת אברות הציבורית, על תיאום מכרזים.

 

 

 

 

לצפייה בכתב האישום לחצו כאן

 

מימין: רונן גינצבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, וגבי מגנזי בעלים של קבוצת מגנזי מימין: רונן גינצבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, וגבי מגנזי בעלים של קבוצת מגנזי צילום: עמית שעל, אביגיל עוזי

 

כתב האישום, אשר הוגש על ידי עוה"ד אורי פרייסמן, צחי הבדלי ולנא עואדיה מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ועו"ד עדי גנוט מרשות התחרות, מתפרש על פני 18 אישומים נפרדים ומגולל מעשי מרמה, תיאומי מכרזים והלבנת הון בהיקפים עצומים של כחצי מיליארד שקל, זאת לצד עבירות נוספות מתחום המס. טיוטת כתב האישום נחשפה בעבר בכלכליסט.

 

אישומים 1-12 עוסקים בעבירות מרמה שבוצעו ע"י מגנזי, הנאשם העיקרי, כלפי רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון וכלפי שורה של רשויות מקומיות ותאגידים עירוניים, ובעבירות הלבנת הון בקשר לכספים שהתקבלו כתוצאה מפעילות מרמתית זו.

 

שולדנפריי נרשם באופן פיקטיבי כבעלים ומהנדס

 

על פי כתב האישום, מגנזי, בעליה של קבוצת מגנזי הפועלת בישראל בעיקר בתחומי הנדל"ן, התשתיות והבנייה, סיכם במהלך שנת 2005 עם גיל שולדנפריי, מהנדס אזרחי בעל וותק וניסיון רבים בתחומי התשתיות והבנייה, כי האחרון יירשם באופן פיקטיבי, ולמראית עין בלבד, כבעלים באחד מתאגידי קבוצת מגנזי, ויוצג כלפי רשם הקבלנים כמנהל באותו תאגיד וכמהנדס המפקח על ביצוע עבודותיו, וזאת במטרה לקבל במרמה רישיון קבלן ולזכות בסיווגים קבלניים גבוהים, המאפשרים להתמודד במכרזים ציבוריים בהיקפים כספיים גבוהים.

 

לאחר ששולדנפריי נרשם והוצג במרמה בפני רשם הקבלנים כבעל מניות, כמנהל וכמהנדס של חברת מגנזי תשתיות בע"מ, אשר הצטרפה לקבוצה זמן קצר קודם לכן, מגנזי הגיש באמצעות מגנזי תשתיות הצעות במכרזים של רשויות מקומיות ותאגידים עירוניים שונים וזכה בהם, תוך שמגנזי תשתיות הציגה עצמה במרמה כלפי מזמיני המכרזים כבעלת רישיון קבלן כדין וסיווג קבלני מתאים. במקביל לפי כתב האישום, שולדנפריי לא מילא כל תפקיד הנדסי במגנזי תשתיות, לא ניהל אותה, לא היה מעורב כלל בפעילותה העסקית או המקצועית, ולא פיקח או נשא באחריות כלשהי לעבודות אותן היא ביצעה. בדרך זו מגנזי זכה במכרזים בהיקף כספי כולל של לפחות כמעט חצי מיליארד שקל.

 

התקבולים בגין ביצוע העבודות נושא המכרזים הציבוריים, אותם גבה מגנזי במרמה, רוכזו בחשבונות בנק של מגנזי תשתיות בע"מ ומשם הועברו לחשבונות הבנק של התאגידים האחרים בקבוצת מגנזי ונטמעו במחזור הכספי של הקבוצה. על פי כתב האישום, פעולות אלה הביאו לכך שלא ניתן היה עוד להתחקות אחר מקור התקבולים, מיקומם ובעלי הזכויות בהם, תוך שהעברות התקבולים שהושגו במרמה בין התאגידים השונים נחזו להיות העברות כשרות בין חברות קשורות. בכך הסווה מגנזי את כספי המרמה, והשתמש בהם ביודעו כי הם התקבלו במרמה.

 

גבי מגנזי קבלן בעלים של חברת אברות גבי מגנזי קבלן בעלים של חברת אברות צילום: מוטי קמחי

 

באישומים אלה נאשמות יחד עם מגנזי גם חברות מגנזי תשתיות בע"מ ומגנזי תשתיות ב.ג.מ בע"מ, כל אחת על פי חלקה באירועים המתוארים בכתב האישום. נגד שולדנפריי הוגש כתב אישום בהליך נפרד.

 

לקריאת כתב האישום נגד גיל שולדנפריי לחצו כאן

 

מכרזים בשוהם ובחדרה

אישומים 13-15 עוסקים בעבירות של הסדרים כובלים, שביצע מגנזי בקשר לשלושה מכרזים ציבוריים בתחום התשתיות: של החברה הכלכלית לשוהם, של תאגיד המים "מי חדרה" ומכרז של תאגיד המים "פלגי השרון".

 

על פי כתב האישום, מגנזי תיאם בין הצעותיהם של המתמודדים האחרים במכרזים אלה במטרה לקבוע את ההצעה הזוכה ולקבל לכיסו את כספי המכרזים, בין כזוכה ובין כקבלן משנה של הזוכה.

 

באישומים אלה נאשמים יחד עם מגנזי גם החברות והמנהלים שהתמודדו מול מגנזי במכרזים אלה והשתתפו איתו בתיאום ההצעות, כל אחד על פי חלקו באירועים המתוארים בכתב האישום: חברת דניה סיבוס בע"מ והמנכ"ל שלה רונן גינצבורג; חברת רולידר בע"מ והמנכ"ל שלה לשעבר ניר עפרוני; חברת אולניק חברה להובלה, עבודות עפר וכבישים בע"מ והמנכ"ל המשותף שלה דוד אולניק; חברת זלמן בראשי ואחיו בע"מ והמנכ"ל שלה מיכאל בראשי; חברת י.ע.ז חברה לבנייה ופיתוח בע"מ והמנכ"ל שלה אברהם יקואל.

 

באישום 13 נאשמת גם לילך הירש, ששימשה בתקופה הרלוונטית לאישום כמזכירת החברה הכלכלית לשוהם. הירש, שניהלה קשר קרוב עם מגנזי וקיבלה ממנו טובות הנאה, נאשמת בכך שסיפקה למגנזי מידע וביצעה עבורו פעולות שסייעו לו לתאם בין ההצעות של המתמודדים במכרז 2/2011. בגין כך נאשמת הירש במרמה והפרת אמונים בצוותא עם מגנזי וכן בעבירות נוספות.

 

אישומים 16-18 עוסקים בעבירות מס בהיקפים גבוהים שבוצעו לאורך תקופה ארוכה בקבוצת מגנזי, ובכלל זה תשלום שכר עבודה במזומן, ללא דיווח לרשויות וללא ניכוי מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי או ביטוח בריאות ממלכתי, בהיקף של מעל 29 מיליון שקל; וכן הוצאת חשבוניות כוזבות, התחמקות מתשלום מע"מ, ודרישת הוצאות כוזבות בהיקף של כ-6.5 מיליון שקל.

 

התיק נחקר על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל, מחלקת החקירות של רשות התחרות, ופקיד שומה חקירות מרכז של רשות המסים, בליווי של פרקליטות מחוז ת"א (מסוי וכלכלה) והמחלקה המשפטית של רשות התחרות ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון.

 

דניה סיבוס מסרה בתגובה: "צר לנו על כך שהמדינה בחרה להגיש כתב אישום מופרך על מכרז שמעולם לא תואם, החברה כלל לא זכתה בו ואשר התרחש לפני כמעט עשור. התנהלות הרשות לתחרות בכל הקשור בעניין זה חמורה במיוחד לאור העובדה כי החזיקה בידיה חומרי חקירה במשך 4.5 שנים עד שהחליטה להזמין את אנשי דניה סיבוס למסור את עדותם בעניין, ובכך פגעה קשות ביכולתם של הנחקרים והעדים לשחזר אירועים באופן מהימן, וגרמה לנזק חמור ביכולתם להתגונן מול הטענות ההזויות. כל מי שהדמוקרטיה היא נר לרגליו חייב לחוש באי נוחות נוכח התנהלות פוגענית זו של אחת מהרשויות המשפיעות במדינה, ונוכח רמיסה כה גסה של זכויותיו של אדם וחברה להליך הוגן, נקי כפיים ומהימן. דניה סיבוס משוכנעת כי לא נפל פגם בהתנהלותה ובהתנהלותם של מנהליה במכרז המדובר ועומדת מאחוריהם. החברה ומנהליה ידאגו להציג את הדברים כהווייתם בבית המשפט".

 

תגובת ב"כ שולדנפריי, עוה״ד נתי שמחוני ומיכה פטמן: "צר לנו על החלטת הפרקליטות שלא לקבל את עתירתנו, בשימוע, לסגור את התיק כנגד מרשנו. סברנו ועודנו סבורים כי מר שולדנפריי לא עבר כל עבירה ואין כל הצדקה להעמידו לדין. יחד עם זאת, אנו חדורי אמונה כי בסופו של יום, תוברר חפותו בבית המשפט".

 

לגבי רונן כהן, בכיר בדניה סיבוס ,שנחשד בפרשה החליטה רשות ההגבלים לסגור את התיק בעקבות השימוע. באי כוחו עורכי הדין גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי מסרו: "אנו שמחים על כך שבעקבות הליך שימוע מעמיק השתכנעו נציגי הרשות בחפותו של רונן כהן וקבלו החלטה נכונה לסגור את התיק נגדו".

 

מטעמו של גבי מגנזי, המיוצג על ידי גיל דחוח וגלית רוטנברג, לא נמסרה תגובה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x