משפט

העליון דחה ערעור בכירי פסגות לשעבר בהרצת אג"ח אך הפחית בעונשם

העליון החליט להקל בעונשי המאסר שהוטלו על סמנכ"ל הבורקראז' לשעבר דוד אדרי ומנהל חדר המסחר לשעבר שי בן דוד. אדרי ירצה 42 חודשי מאסר ובן דוד ירצה 22 חודשים. זאת לעומת עונשי המאסר שנגזרו עליהם במחוזי - 54 חודשי מאסר לאדרי ו-30 חודשי מאסר לבן דוד

תומר גנון 10:5316.07.19

בית המשפט העליון דחה הבוקר (ג') את הערעור שהגישו בכירי בית ההשקעות פסגות לשעבר, סמנכ"ל הבורקראז' דוד אדרי ומנהל חדר המסחר שי בן דוד, על הרשעתם בהרצת אג"ח. עם זאת בעליון החליטו להפחית את העונש ולהעמידו על 42 חודשי מאסר לאדרי ו-22 לבן דוד. בית המשפט המחוזי גזר על אדרי 4.5 שנות מאסר (50 חודשים) ועל בן דוד נגזרו 2.5 שנות מאסר (30 חודשים).

 

 

 

 

מימין דוד אדרי סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות ומשמאל שי בן דוד מימין דוד אדרי סמנכ"ל הברוקראז' לשעבר בפסגות ומשמאל שי בן דוד צילום: אוראל כהן

 

האישום המרכזי שבו הורשעו אדרי ובן דוד נוגע לשערי סדרות אג"ח שהמדינה פרסמה שבכוונתה לרכוש או להרחיב בספטמבר 2007 (מכרז החלף). השניים, נקבע בהכרעת הדין, רקמו תוכנית מרמתית ופעלו בצוותא במטרה להוריד את שערי האג"ח המונפקים באמצעות מכירות משמעותיות, וכן פעלו במטרה להעלות את שער האג"ח הנאסף באמצעות רכישות משמעותיות. כל זאת תוך ניצול העוצמה הכלכלית של חשבון הנוסטרו של פסגות.

 

האישום השני שבו הורשעו השניים נוגע להרצת אג"ח דלק נדל"ן. אדרי עצמו הורשע בפרשה נוספת בהרצת מק"מים (מלווה קצר מועד) ובמרמה גם כלפי בית ההשקעות עצמו. לגבי אישום זה שופטי העליון לא הציעו פשרה.

 

בפרשה הראשונה שבה הורשעו השניים, הרצת אג"ח מדינה, גזר עליהם השופט חאלד כבוב 2.5 שנות מאסר (אדרי) ו-2 שנות מאסר (בן דוד). השניים הורשעו בנוסף גם בהרצת אג"ח דלק נדל"ן, שבגינה גזר עליהם כבוב עונש של שנת מאסר – אדרי, ו-9 חודשי מאסר – בן דוד. אדרי הורשע בנוסף גם בעבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד בשל מסחר בני"ע (מק"מים) בחשבונותיו כשהוא נמצא בניגוד עניינים מול האינטרסים של פסגות. בגין הרשעה זאת גזר עליו כבוב עונש של שנתיים מאסר. כבוב החליט שחלק מהעונשים ירוצו במצטבר, כך שבסך הכל אדרי אמור לרצות 54 חודשי מאסר ובן דוד 30 חודשי מאסר.

 

השופטים עוזי פוגלמן, נעם סולברג ויעל וילנר הציעו במהלך הערעור פשרה: משיכת הערעור על ההרשעה בשני האישומים על הרצת אג"ח בתמורה להקלה בעונש. אדרי ובן דוד דחו את ההצעה.

 

התיק נוהל בביהמ"ש העליון על ידי מנהלת מחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), עו"ד יהודית תירוש, אבי ארוניס וורד מושקובסקי.

 

מרשות ניירות ערך נמסר בתגובה לדברים: "פסק הדין שולח מסר חד וברור, לפיו מצופה מבעלי התפקידים בגופים הפיננסיים הגדולים, המנהלים את כספי הפנסיה של הציבור, לנהוג בניקיון כפיים ולא לעשות שימוש לרעה בכוח שניתן להם. בית המשפט דחה את טענות המערערים ואימץ את העמדה המשפטית של גורמי האכיפה באופן מלא, לפיה כל פעולה במסחר המבוצעת בכוונה להשפיע על השער מגבשת את עבירת התרמית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x